Janoušek přijde o miliony

25. května 2012, 11:39 - Petr Kolář
25. května 2012, 11:39

Praha

Kontroverzní pražský podnikatel Roman Janoušek pocítil, že v hlavním městě nemusí být všechno jako za éry jemu nakloněného exprimátora Pavla Béma. Radní Prahy totiž minulé úterý schválili výpověď zdánlivě nevypověditelné smlouvy firmě Tardus, která vydávala měsíčník Listy hlavního města Prahy. Za společností stojí právě Janoušek spolu s Michalem Voráčkem, jenž kromě jiného vydává i Parlamentní listy. Magistrát nehodlá Listy hlavního města Prahy nahrazovat jiným tištěným periodikem. Ušetřené peníze (zhruba 28 milionů korun ročně) chce investovat především do svých webů. „V současné době se jeví vhodnějším nahradit papírovou verzi novými, moderními komunikačními technologiemi, které budou schopné nejen operativně reagovat na dění v Praze, ale zároveň budou levnější,“ stojí v důvodové zprávě usnesení pražské rady.
Tardus vyhrál soutěž na vydávání Listů v roce 2004 zároveň se smlouvou „o poskytování inzertní plochy“. Obě smlouvy byly uzavřeny na deset let, později k nim přibylo několik dodatků. Jedno číslo Listů vycházelo na téměř dva a půl milionu korun, současní pražští radní proto hledali způsob, jak smlouvu vypovědět. Nakonec použili trik: letos mezi 18. a 20. květnem udělali kontrolu pěti set poštovních schránek v celém městě a zjistili, že téměř 36 procent pražských domácností květnové vydání Listů nedostalo. Zároveň město firmě Tardus vytklo, že od roku 2007 vydávala Listy sama, byť původně zvítězila společně s vydavatelstvím Vltava-Labe-Press. „V návaznosti na výše uvedená zjištění proto s okamžitou platností od uvedené smlouvy o dílo odstupujeme,“ píše se v příloze usnesení rady na návrh primátora Bohuslava Svobody (ODS) a jeho náměstka Karla Březiny (ČSSD).
Janoušek ani Voráček nejsou ve firmě Tardus nikde oficiálně uvedeni, stejně jako ve spřízněné firmě Grand Princ, kterou rovněž ovládají. Grand Princ spolupracuje například s Českými drahami a podílí se na propagaci OpenCard. Podle zdrojů blízkých magistrátu se nyní Janoušek zajímá i o volbu nového šéfa České televize, spolu s Voráčkem by jejich favoritkou měla být šéfdramaturgyně centra publicistiky, dokumentaristiky a vzdělávání ČT Jana Škopková.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít