Janotův balíček - daně rostou, dávky klesají

07. října 2009, 13:06 - Karel Pospíšilík, <a href="http://www.finance.cz">Finance.cz</a>
07. října 2009, 13:06

Kdo si nechce pokazit chuť, ten ať raději nečte seznam opatření současné vlády. Bude bolet, ale zároveň je nezbytný k udržení fiskální stability naší ekonomiky.

Eduard Janota

Autor: Jakub Hněvkovský

Co je nejvíc vidět? Zvyšování sazeb daně z nemovitostí, daně z přidané hodnoty, spotřebních daní, zvyšují se i stropy pro odvod pojistného, mění se některé aspekty daně z příjmů i dávky ze systému nemocenského pojištění. Ale o kolik? O tom více v následujícím textu, připravte se přitom na jeden fakt - daně se zvyšují, dávky snižují.

Daň z příjmů

Velkých změn se dočká zákon o daních z příjmů. Balíček sklamal hlavně svobodná povolání. Sníží se jim totiž paušální výdaje, které minulá vláda zvýšila v boji s ekonomickou recesí. Paušální výdaje tak klesají ze 60 na 40 %. Ale dobrá zpráva je, že pro zdaňovací období započatá v roce 2009 se použijí dosavadní právní předpisy.

Jediným přilepšením je vyšší daňové zvýhodnění na dítě ze současných 890 Kč měsíčně na 967 Kč. To ale poslanci zapomněli zrušit. Sníží se tak daňová povinnost těch, kteří pečují o dítě, a rovněž se rozšíří okruh lidí uplatňující daňové bonusy. A to vše díky nepozornosti poslanců.

Všechny běžné občany jistě potěší, že ze zákona o daních z příjmů vypadne osvobození náhrad výdajů poskytovaných například představitelům státní moci, na což se ale v zákoně objevuje nový odstavec, který zavádí osvobození celkem devíti typů náhrad (například výdaje na leteckou dopravu při tuzemských cestách, výdaje na stravování při tuzemských cestách, výdaje na činnost průvodce nebo osobního asistenta…).

Daň z nemovitosti

U tří druhů pozemků a staveb zůstavají sazby na stejné úrovni. Jsou to

* orné půdy, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady,

* trvalé travní porosty, hospodářské lesy a rybníky s intenzívním a průmyslovým chovem ryb,

* stavby sloužící pro ostatní podnikatelskou činnost než pro zemědělskou prvovýrobu, lesní a vodní hospodářství, pro průmysl, stavebnictví, dopravu, energetiku a ostatní zemědělskou výrobu.

U ostatních pozemků a staveb ale dochází k nemilosrdnému zvýšení o 100 %.

Tabulka: Sazby daní z nemovitostí

Sazba daně za každý 1m2 v Kčpřed noveloupo novele
zastavěné plochy a nádvoří0,100,20
stavební pozemky1,002,00
ostatní plochy, pokud jsou předmětem daně0,100,20
Stavba, zastavěná plocha určená propřed noveloupo novele
obytný dům1 Kč / m2 zp2 Kč / m2 zp
stavby pro individuální rekreaci a rodinné domy3 Kč / m2 zp6 Kč / m2 zp
garáže vystavěné odděleně od obytných domů a u samostatných nebytových prostorů užívaných jako garáže4 Kč / m2 zp nebo upp8 Kč / m2 zp nebo upp
stavby sloužící pro zemědělskou prvovýrobu, lesní a vodní hospodářství1 Kč / m2 zp nebo upp2 Kč / m2 zp nebo upp
stavby sloužící pro průmysl, stavebnictví, dopravu, energetiku a ostatní zemědělskou výrobu5 Kč / m2 zp nebo upp10 Kč / m2 zp nebo upp
ostatní stavby3 Kč/m26 Kč/m2
byty a ostatní samostatné nebytové prostory1 Kč / m2 upp2 Kč / m2 upp
Poznámka: zp = zastavěná plocha, upp = upravená podlahová polocha

Spotřební daně

Zvýšení těchto daní pocítí jen ti, kteří pijí alkohol, kouří a jezdí autem. O korunu na litr se zvyšuje spotřební daň pro motorové benziny, ostatní benziny a letecké pohonné hmoty benzinového typu a pro střední oleje a těžké plynové oleje. To platí i pro některé směsi motorových olejů a benzinu. O 20 korun na litr etanolu se zvyšuje spotřební daň z lihu. Základní sazba daně z piva se zvyšuje ze současných 24 Kč/hl na 32 Kč/hl. Zvyšují se i sazby pro malé nezávisl&e
acute; pivovary. A nakonec rostou i sazby daně z tabákových výrobků. Sazba daně z cigaret, resp. její pevná část z 1,03 Kč/kus na 1,07/kus (krabička se tak zdraží o zhruba 2,50 Kč) a sazba daně tabáku ke kouření ze současných 1 280 Kč/kg na 1 340 Kč/kg.

Daň z přidané hodnoty

Mediální pozornost se také věnuje zvýšení druhé nepřímé daně, DPH. Zde dochází ke zvýšení o 1 % u základní i snížené sazby, tedy na 10, resp. 20 %. Firmy, které dodávají elektřinu, plyn, vodu, teplo, chlad nebo poskytují telekomunikační služby, tak mohou provést mimořádný odečet z měřících zařízení k 31. prosinci 2009. Co se ale stane, když byla provedena platba přede dnem uskutečnění zdanitelného plnění, a to nejpozději do 31. prosince 2009, a zdanitelné plnění proběhne po 1. lednu 2010? Pak se použijí staré sazby 9, resp. 19 %.

Sociální a zdravotní pojištění

Vysoké sazby pojištění jsou v ČR dlouhodobě kritizovány. Zákonodárci tak dříve odsouhlasili snížení sazeb v letošním roce a další snižování sociálního pojištění bylo naplánováno na příští rok, sazby se měly snížit z 25 % na 24,1 %. Tomu je ale konec. Sazby v roce 2010 zůstanou, jak jsou, a plánované snížení se posouvá na rok 2011. Zároveň se odsouvá možnost zaměstnavatelů, kteří platí zaměstnancům náhradu mzdy za dočasnou pracovní neschopnost, žádat o navrácení poloviny z této částky, a to rovněž na rok 2011. Další podstatnou změnou je zvýšení stropu pro odvod sociálního pojištění ze současného 48násobku průměrné mzdy na 72násobek pro období od 1. ledna 2010 do 31. prosince 2010. Slavně zavedená sleva na pojistném jako jedno z protikrizových opatření se ruší, naposledy bude náležet za prosinec 2009.

Více na Finance.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít