Jana Plamínková: Dotaci na čističku Praha asi nedostane, EU nás diskriminuje

14. ledna 2015, 16:08 - Tereza Čapková
14. ledna 2015, 16:08

Pražská radní Jana Plamínková (Starostové a nezávislí), která zdědila věčný městský projekt dostavby Ústřední čistírny odpadních vod Praha (ÚČOV), příliš nedoufá, že by Evropská komise „povolila“ a na nákladnou dostavbu čistírny přes předchozí nesouhlas poslala evropské miliardy. Postup úředníků je ale podle radní diskriminační a zvažuje i stížnost, uvedla v rozhovoru pro server E15.cz.

E15.cz: Praha měla začátkem listopadu v plánu předložit Evropské unii další žádost o dotaci na dostavbu Ústřední čistírny odpadních vod, tušíte, zda jí podala? Máte už nějaké informace, jak byla žádost přijata?

Ano, žádost o evropskou dotaci byla podána v rámci otevřené výzvy Státního fondu Životního prostředí v listopadu 2014 a současně i postoupena na národní úrovni. V současné době je projednávána se zodpovědnými úředníky na úrovni EU (takzvaný panel Jaspers). Možnost zajistit potřebné finanční prostředky není zcela mrtvá, nicméně projekt přes své zlepšení z hlediska efektivity investice nese s sebou historické stigma a v této presumpci viny je podle mě se žádostí i nakládáno.

E15.cz: Myslíte si, že ji má vzhledem k předchozímu bruselskému verdiktu šanci dostat?

V přístupu úředníků Jaspers spatřujeme zcela evidentně diskriminační přístup vůči Praze, která je tímto znevýhodněna oproti ostatním žadatelům. Z tohoto důvodu zvažujeme i stížnost vůči příslušným úředníkům. Kroky koordinujeme s MMR a MŽP.

E15.cz: Už se nějak vyřešila situace, kdy městská část Praha-Troja tvrdila, že hlavní město nerespektuje smlouvu a staví jiný projekt, než na jakém se obě strany dohodly. Například na ostrově buduje kalovou koncovku, která měla vést jinam. Už jste s městskou částí ohledně stavby jednala?

Ano, samozřejmě jsem jednala jak s Trojou, tak s městskými částmi Praha 6 a Praha 7, kterých se ÚČOV rovněž týká. Tyto městské části měly obavy, že na střeše čistírny nevznikne park, který požadují, respektive že nebude v té podobě, jakou požadují. Nyní ale vzniká komise, která bude tyto věci řešit. Městské části jsou její součástí a budou se ke všemu vyjadřovat. Kalová koncovka není součástí stavby nové vodní linky a není předmětem stavebního povolení, takže jsme zatím neměli o čem jednat.

Na kalovou koncovku je dost času

E15.cz: K jakému řešení kalové koncovky se přikláníte? Variant mělo být podle bývalého radního Jiřího Nouzy několik včetně spalování.

Kalová koncovka není nyní na pořadu dne a bude se řešit až v další etapě rekonstrukce ČOV, takže bude ještě dost času na nalézání optimálního řešení.

E15.cz: Spalovat kaly chtěl například i váš koaliční kolega Petr Štěpánek.

Ano, zahustit kaly, vysušit a spálit je mi přijde celkem rozumné. Mají prý výhřevnost jako hnědé uhlí. Ale bude to ještě předmětem dalších jednání. Zvolené řešení by mělo být co nejlevnější a zároveň co nejšetrnější vůči životnímu prostředí.

E15.cz: Už jste hovořila s krajinným architektem, kterého měla na dostavbu ÚČOV navrhnout městská část?

Ne, komise pro řešení Císařského ostrova by se měla poprvé sejít příští týden.

Současná podoba trojské čistírny (zdroj Trojkoalice)

E15.cz: Máte v plánu nějak do projektu ještě projekčně vstupovat?

Musí se doprojektovat park na střeše ÚČOV. Jinak nikoli.

E15.cz: V jaké fázi jsou v současnosti práce na dostavbě ÚČOV?

Aktuální stav je, že k 30. prosinci loňského roku doplnilo konsorcium dodavatelů (SMP, Hochtief, Degremont a Berliner Wassertechnik) požadované informace k dokumentaci pro stavební povolení vyžádané příslušným vodoprávním úřadem. Jde o 16 většinou technických bodů.


Čtěte více:

Schváleno: Praha bude mít novou čistírnu v Troji. Stavbu chystala 15 let

Čistička bude. Pražská rada by měla ukončit agónii na Císařském ostrově

Policie začala po letech vyšetřovat pronájem pražské vodovodní sítě

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít