Jana Havlingerová: Už jsme zase světoví

10. března 2014, 07:07 - Jana Havlingerová
10. března 2014, 07:07

Suchý zákon, který minulý čtvrtek vyhlásil v dolní komoře parlamentu její sociálnědemokratický předseda Jan Hamáček, proslavil české zákonodárce na celém světě. Zákaz prodávat ve sněmovních barech během jednání ctihodného sboru alkohol, zaujal přední média londýnským deníkem The Times počínaje a novozélandským New Zealand Herald konče.

Vzhledem k tomu navrhujeme omezit na minimum zahraniční cesty poslanců. Za prvé – teď už jsou ve světě dostatečně známí, za druhé, mohli by vůbec jejich protějšky brát debaty s takovými opilci vážně?

Házet všechny poslance do jednoho pytle ale přece jen nejde. Pouze je potřeba se na ně podívat blíž. Například Jan Farský (Starostové a nezávislí), který je zároveň starostou Semil, odmítl pobírat dva platy najednou. V Semilech proto starostenskou funkci vykonává jako neuvolněnou, a radnice ho tudíž platit nemusí. Prakticky celou mzdu za dobu, kdy vykonával poslanecký mandát a zároveň byl starostou Poličky, vrátil městu exposlanec ODS Jaroslav Martinů. Celkem to bylo 670 tisíc. Copak na to socialisté Hašek a Zimola, kteří výkon dvou placených funkcí – poslanců a hejtmanů, brání zuby nehty?

Možná i kladné příklady politiků, o kterých psáno výše, vedou k tomu, že lidé začínají politickou scénu vnímat příznivěji. Podle únorové ankety Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR kritizuje aktuální politiku méně než polovina občanů, což je nejméně za posledních pět let. Ale pozor – přesto je současný politický systém podle názoru Čechů téměř stejně špatný jako komunistická totalita před rokem 1989. Takže nakonec to není hodnocení, které by si politici dali za rámeček.


Čtěte také:

Ze Sněmovny zmizí alkohol. Kalousek protestuje

Babiš chce kvůli daňovým zločinům zavést centrální registr účtů

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít