Jana Havligerová: Předsedovo (ne)odcházení

07. října 2015, 07:13 -
07. října 2015, 07:13

Karel Schwarzenberg odchází z politiky a zároveň v ní zůstává. Je to vlastně tak půl na půl a přesně takové jsou i šance TOP 09 na slušné přežití na politické scéně po jeho odchodu z čela strany. Nejpodstatnější není, že nejvýraznější tvář této frakce bude v současném volebním období dále zasedat ve sněmovně. Jde hlavně o to, co bude v roce 2017, bude-li to termín parlamentních voleb. Po šest let své existence TOP 09 v zásadě permanentně oslabuje.

A fakt, že Schwarzenberg ustupuje do pozadí, může znamenat další odliv voličů. Především těch mladých, kterým imponoval kníže s čírem. A nejspíš i těch, kteří tak úplně nemusí dvojku strany Miroslava Kalouska, přirozeného Schwarzenbergova nástupce. Připočteme-li k tomu nejistotu ohledně pevného propojení strany se Starosty a nezávislými, znamená to jediné. Budoucí prosperita TOP 09 zdaleka není zaručena.

Do krajských voleb už Starostové společně s TOP 09 nepůjdou. Nemusí to nutně znamenat definitivní rozchod, ale varující to je. Právě hnutí STAN chytře rozšířilo dosah TOP 09 z měst až do malých obcí, a pokud by členové hnutí chyběli po krajských i na celostátních kandidátkách, bylo by to citelné oslabení. Žádným přetlakem výrazných osobností TOP 09 netrpí, těm známějším, málo platné, ubírá váhu angažmá v Nečasově kabinetu. Kardinální otázkou pro parlamentní volby bude, s kým a čím oslovit celou republiku. Schwarzenberg sice má a chce být lídrem pražské kandidátky, což je bezesporu důležité, ale oslňující volební výsledek to straně nezaručí.

Samozřejmě konzervativní principy, na nichž topka vznikala, zůstávají. Jenže důraz na lidská práva, evropanství či odpovědnost za ekonomicky úspěšné fungování státu bude z jiných než Schwarzenbergových úst nejspíš znít méně věrohodně. Navíc pokud jde právě o prosperitu státu, většina společnosti se obává, že ji ohrožuje migrace.

Racionální pohled na uprchlíky, kterého se strana drží, jí dnes body nepřidává, spíše naopak. Na vzestupu je „protiběženecká“ a protievropská ODS. K občanským demokratům se pozvolna vracejí voliči, které jim částečně přebralo ANO, a nejspíš i topkaři. I s tím se bude muset TOP 09 vyrovnat.

Je téměř stoprocentně jisté, že do čela si TOP 09 postaví nynějšího prvního místopředsedu. Jiný tah by jen posílil oblíbené útoky politických protivníků v duchu „stranu stejně řídí Kalousek a Schwarzenberg je jen fíkový list“. Ostatně exministr financí je jediný, kdo je s to čelit nevybíravému stylu šéfa hnutí ANO. Což může být pro měření sil v parlamentním klání rozhodující. Role antibabišovců, které se topkaři ujali, by mohla ústup „Karla“ do politického polostínu vyvážit.
Do řádných sněmovních voleb je navrch dost času na to, aby si TOP 09 „šlechtila“ i některé spolupracující nestraníky, například europoslance Luďka Niedermayera. A ač to mnohým bude znít nelibě, třeba i Jiřího Pospíšila.


Čtěte také:

Karel Schwarzenberg už nebude kandidovat na předsedu TOP 09

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít