Jan Žižka: Temelínská bitva — byznys i geopolitika

20. července 2012, 08:15 - Jan Žižka
20. července 2012, 08:15

Proč se vlastně velmoci jako USA, Francie a Rusko míchají do tendru na dostavbu jaderné elektrárny v jihočeském Temelíně? Vysvětlení, že podporují své domácí firmy, je samozřejmě pravdivé. Ale zdaleka ne vyčerpávající. I temelínský tendr za stovky miliard korun se stal součástí širší bitvy o vliv v evropské i světové energetice. A pro někoho určitě také o vliv v globální politice.

Paradoxní je z tohoto pohledu situace společnosti Westinghouse, která má v temelínském tendru podporu Washingtonu. Americkou firmu ovládá japonská Toshiba, menší účast na vlastnictví mají Kazaši, ale hlavně se ukazuje, že významný podíl v uchazeči o rozšíření české elektrárny chce Toshiba prodat. Komu asi?

Anketa

Dostaví se třetí a čtvrtý blok Temelína do roku 2025?

Ano   75% Ne, dostaví se později   11% Ne, nedostaví se nikdy   10% Nevím   4%

V anketě hlasovalo 532 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

Můžeme jen a pouze spekulovat. Ale zájem by určitě měla nějaká firma ze země, kde je na obzoru boom jaderné energetiky a kde Westinghouse zapouští silné kořeny. Favoritem číslo jedna by pak byla Čína, která vedle Jižní Koreje také usilovně buduje vlastní jaderné know-how. Je třeba si uvědomit, že podíl ve Westinghousu je k mání v době, kdy americkou jadernou energetiku přebíjí tamní boom břidlicového plynu, zatímco japonské jádro stále čelí traumatu po Fukušimě a naprosté nejistotě ohledně budoucnosti.

Pokud by se Toshiba rozhodla prodat podíl ve Westinghouse třeba právě Číňanům, Washington by neměl páky, jak toto rozhodnutí zvrátit. A ani pro americké zastánce volného trhu by to nemusela být úplně komfortní situace. Ale zanechme spekulací. V každém případě platí, že otázka ohledně skutečných amerických zájmů si zaslouží další analýzu.


Čtěte také:

S dostavbou Temelína nesmí ČEZ otálet, radí experti Kubovi

ČEZ otevřel nabídky na Temelín, musí prostudovat desetitisíce stran


Nejdříve se ale podívejme na situaci konkurentů. O Temelín usiluje i ruský Rosatom a francouzská Areva. Oba se od Westinghouse výrazně liší. V ruském případě je to jasné – firma a stát, rozuměj Kreml, jedno jsou. Případný úspěch Rosatomu v zahraničí znamená rozvoj jednoho z nejnadějnějších ruských odvětví. Ve Francii pochopitelně „vertikála moci“ není tak silná, ale i tam stát drží v Arevě kontrolní podíl. Rusko i Francie, většina tamních politiků v jednom šiku s byznysmeny, míří k dalšímu rozvoji jádra, od nějž jiné země odcházejí či utíkají.

Ale co chtějí Američané? Opravdu má Washington takovou péči o firmu Westinghouse, když rozhodování o jejím osudu dávno přenechal jiným? Zřejmě ano. Jde i o pracovní místa v Americe. Z Washingtonu jsme už ale zaznamenali i jiné signály. V době, kdy by Rusové mohli (nebo chtěli) přes energetiku dobývat zpět ztracené globální pozice, se v USA zdvihají varovné prsty odborníků na energetickou bezpečnost. Jejich pohled ostatně souzní s postoji části českých politiků. Porážka Rusů může být pro leckoho mnohem důležitější než samotné americké vítězství.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít