Jan Žižka: Budou Francouzi chybět? Jak komu

08. října 2012, 07:45 - Jan Žižka
08. října 2012, 07:45

Je to dobrá zpráva pro Rusy a Američany, kteří konkurují Francouzům, ale také pro odpůrce jaderné energetiky. Vyřazení Arevy z temelínského tendru je naopak špatnou zprávou nejen pro Francouze, ale i pro zastánce atomových bloků. A také pro zadavatele zakázky na další dvajihočeské bloky – společnost ČEZ. Nebo přesněji pro tu část manažerů firmy, která stále sází na to, že se v Česku budou nové reaktory opravdu stavět.

Pravděpodobnost, že Temelín nikdy dostavěn nebude, je totiž nyní zase o něco vyšší. A nejde jen o to, že když ve hře o zakázku zůstane méně uchazečů, konkurenční boj mezi nimi se nepříjemně zmírní. Ať už ČEZ upřesní důvody vyřazení Arevy jakkoli, je jasné, že v pozadí je obava, zda by se francouzské bloky vůbec vyplatily. Pochopitelně následuje otázka: Když se nevyplatí francouzské, vyplatí se jiné? Aliance s Francií navíc mohla Čechům pomoci proti stále silnějšímu tlaku z Evropy – z Německa, z Rakouska, částečně i z Bruselu – na zastavení jaderné energetiky jako takové.

Začátek října byl na události kolem francouzské (i české) jaderné energetiky bohatý. Je náhoda, že vyřazení Arevy přichází právě v tuto dobu? Prakticky ve stejnou dobu se Areva stáhla z britského projektu výstavby nových jaderných bloků Horizon. Evropská komise oznámila, že bude nutné masivně investovat do posílení bezpečnosti stávajících elektráren. Ve Francii pokračují vnitropolitické boje kolem jaderné energetiky – socialistickému prezidentovi Françoisi Hollandovi je stále připomínán předvolební slib koaličním zeleným, že podíl elektřiny z atomu sníží. A už dlouho přicházejí zprávy z finského Olkiluota, kde staví elektrárnu právě Areva: Vše se protahuje, náklady stoupají…

Náhoda to asi nebude, ale hledání přesných souvislostí také není snadné. Rozhodla se snad Areva sama, že bude lepší z temelínského tendru vycouvat? Třeba Francouzi nečekali, že je ČEZ vyřadí takto exemplárně, ale že vypadnou až při konečném vyhodnocení nabídek bez velkého humbuku. I tak se zdá být tato teorie dost divoká. Areva by šla do hodně velkého reputačního rizika. Zdá se, že docela pohotově nyní zareagovali Rusové. Jestliže Francouzům dávají najevo možnost, že je vrátí do hry díky novému partnerství pro Temelín, dost možná odvracejí pozornost od obav ze závislosti na Rusku. A směrují ji k jakémusi přece jen „evropskému řešení“.


Čtěte také:

Spor kolem Arevy může trvat měsíce

ČEZ vyřadil Arevu z tendru na dostavbu Temelína

Dostavba Temelína: historický tendr s nejistým výsledkem


Vyřazení Arevy ovšem obsahuje hned dva nadějné vzkazy do Ruska. Pokud nakonec neuspěje ani Rosatom, ani konkurenční Westinghouse, může na tom vydělat – Gazprom. To se stane v případě, že místo nových bloků Temelína dorazí do Česka boom plynových elektráren. Podobně jako se k tomu schyluje v Německu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít