Jan Žižka: Budou Francouzi chybět? Jak komu

08. října 2012, 07:45 - Jan Žižka
08. října 2012, 07:45

Je to dobrá zpráva pro Rusy a Američany, kteří konkurují Francouzům, ale také pro odpůrce jaderné energetiky. Vyřazení Arevy z temelínského tendru je naopak špatnou zprávou nejen pro Francouze, ale i pro zastánce atomových bloků. A také pro zadavatele zakázky na další dvajihočeské bloky – společnost ČEZ. Nebo přesněji pro tu část manažerů firmy, která stále sází na to, že se v Česku budou nové reaktory opravdu stavět.

Pravděpodobnost, že Temelín nikdy dostavěn nebude, je totiž nyní zase o něco vyšší. A nejde jen o to, že když ve hře o zakázku zůstane méně uchazečů, konkurenční boj mezi nimi se nepříjemně zmírní. Ať už ČEZ upřesní důvody vyřazení Arevy jakkoli, je jasné, že v pozadí je obava, zda by se francouzské bloky vůbec vyplatily. Pochopitelně následuje otázka: Když se nevyplatí francouzské, vyplatí se jiné? Aliance s Francií navíc mohla Čechům pomoci proti stále silnějšímu tlaku z Evropy – z Německa, z Rakouska, částečně i z Bruselu – na zastavení jaderné energetiky jako takové.

Začátek října byl na události kolem francouzské (i české) jaderné energetiky bohatý. Je náhoda, že vyřazení Arevy přichází právě v tuto dobu? Prakticky ve stejnou dobu se Areva stáhla z britského projektu výstavby nových jaderných bloků Horizon. Evropská komise oznámila, že bude nutné masivně investovat do posílení bezpečnosti stávajících elektráren. Ve Francii pokračují vnitropolitické boje kolem jaderné energetiky – socialistickému prezidentovi Françoisi Hollandovi je stále připomínán předvolební slib koaličním zeleným, že podíl elektřiny z atomu sníží. A už dlouho přicházejí zprávy z finského Olkiluota, kde staví elektrárnu právě Areva: Vše se protahuje, náklady stoupají…

Náhoda to asi nebude, ale hledání přesných souvislostí také není snadné. Rozhodla se snad Areva sama, že bude lepší z temelínského tendru vycouvat? Třeba Francouzi nečekali, že je ČEZ vyřadí takto exemplárně, ale že vypadnou až při konečném vyhodnocení nabídek bez velkého humbuku. I tak se zdá být tato teorie dost divoká. Areva by šla do hodně velkého reputačního rizika. Zdá se, že docela pohotově nyní zareagovali Rusové. Jestliže Francouzům dávají najevo možnost, že je vrátí do hry díky novému partnerství pro Temelín, dost možná odvracejí pozornost od obav ze závislosti na Rusku. A směrují ji k jakémusi přece jen „evropskému řešení“.


Čtěte také:

Spor kolem Arevy může trvat měsíce

ČEZ vyřadil Arevu z tendru na dostavbu Temelína

Dostavba Temelína: historický tendr s nejistým výsledkem


Vyřazení Arevy ovšem obsahuje hned dva nadějné vzkazy do Ruska. Pokud nakonec neuspěje ani Rosatom, ani konkurenční Westinghouse, může na tom vydělat – Gazprom. To se stane v případě, že místo nových bloků Temelína dorazí do Česka boom plynových elektráren. Podobně jako se k tomu schyluje v Německu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít