Jan Zahradil: Česko potřebuje jednotně řízenou ekonomickou diplomacii

05. dubna 2011, 03:49 - Zina Plchová
05. dubna 2011, 03:49

Česká ekonomická diplomacie by se měla zaměřit na země třetího světa a mimoevropská ekonomická centra, říká Jan Zahradil, europoslanec za ODS.

Foto: ODS

Jakých pět hlavních cílů by měla sledovat česká zahraniční politika v příštích pěti letech?

Je třeba zaměřit se na promyšlenou a jednotně řízenou ekonomickou diplomacii, především ve vztahu k takzvanému třetímu světu a mimoevropským ekonomickým centrům. Měli bychom si stanovit a udržet několik prioritních mimoevropských zemí pro dlouhodobé budování úzkých, nadstandardních vztahů. Problematická je i orientace zahraničního obchodu. Důležité je i vymezit se vůči německo-francouzské federalizační tendenci v EU, která nás zavádí do pozice ekonomického a politického vazala takzvaného tvrdého jádra EU. Podle mě by bylo vhodnější budovat jim politickou protiváhu. Posilovat atlantickou vazbu i vztahy s Velkou Británií coby vyvažovacím prvkem na kontinentě. Země jako Česká republika by měly usilovat i o zisk nějakého bonusu, který nás vydělí z globálně vnímané a poněkud anonymní tříště střední a východní Evropy a získá nám kredit, pověst a viditelnost. Mám na mysli třeba projekt protiraketové obrany, na který nedošlo.

Jaké nástroje by pro dosažení cílů měla zvolit?

Je to především silná a jednotně řízená ekonomická diplomacie. Česká zahraniční služba se musí oprostit od pojetí diplomacie jako jakési tajemné „vysoké“ politiky summitů a depeší. Mezinárodní angažmá v pravý čas na pravém místě je pozitivním a zviditelňujícím přínosem, proto je nutné. Na mysli mám zahraniční vojenské i civilní mise, pomoc při ekonomické rekonstrukci tam či onde nebo při budování politické infrastruktury. Pomáhat můžeme i při prosazování lidských práv. Konečně je nutná naše vlastní autonomní politika uvnitř EU, která není jen bezmyšlenkovitým následováním soudobých integračních trendů, u nichž se může po čase ukázat, že byly slepou uličkou.

Jak má vypadat česká zahraniční politika?

Karel Schwarzenberg: V Česku se o zahraniční politiku skoro nikdo nezajímá Jan Hamáček: Česko musí být v EU aktivnější Miloslav Ransdorf: Česká zahraniční politika nemá žádnou koncepci

V čem jsou slabiny nynější české zahraniční politiky a jak je zlepšit?

Hlavní slabinou je neschopnost definovat si vlastní dlouhodobé zájmy uvnitř EU a také prostředky, jak je prosazovat. Stále vítězí setrvačnost a pohodlnost. Důsledkem je, že přijmeme i ty projekty, které jsou pro nás nevýhodné (viz Lisabonská smlouva). Pokud by zde v tuto chvíli byla jiná vláda, zřejmě by strčila i hlavu do chomoutu Paktu pro euro, přestože na tom nemáme co získat. Tato vláda tak naštěstí neučinila. S výjimkou ODS nemá žádná strana vlastní autonomní zahraničněpolitickou doktrínu. Všechny ostatní strany jen opsaly programy nadnárodních politických uskupení – eurolidovců, eurosocialistů a tak dále, což je důkazem jejich programové nedostatečnosti. Další slabinou je rezortismus – neschopnost ministerstev spolupracovat, nejednotné řízení, nekoordinované priority. Pokud nebude za vnější vztahy – ekonomicky i politicky – odpovídat jeden úřad, těžko se to změní.

Odlišný postoj Hradu a ministerstva zahraničí k významným světovým událostem není ojedinělý. Jak nejednotnost podle vás chápou v zahraničí? Jsme čitelným partnerem?

Prezidentův přínos je spíše intelektuální. Vidím ho v tom, že nastoluje evropská témata a otevírá kritickou diskuzi o úzkých místech integračního procesu i některých globálních jevů. Bez jeho intervencí by se zde o mnoha věcech vůbec nediskutovalo. To, že to mnohé u nás doma i v zahraničí dráždí, je spíše jejich problém. MZV je v jiné pozici, drží v rukou exekutivní moc, jeho stanoviska nemohou být tak vyhraněná, ale za výkon zahraniční politiky má primární zodpovědnost a tak se to také v zahraničí chápe.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít