Jan, Vladimír, Arthur a Jiří

21. července 2009, 17:12 - (red)
21. července 2009, 17:12

Kapitola 187

Sen o komisaři * Letní idyla * Rusové a komunisté * Arthur a Jiří

Sen o komisaři

Před nástupem do funkce premiér Jan Fischer řekl, že po volbách se vrátí do čela Českého statistického úřadu. Teď, alespoň dle Lidových novin, změnil názor. Rád by se prý stal českým eurokomisařem. Zpráva nás zastihla v horkých červencových dnech. Uprostřed okurkové sezony, kdy je v denících dost volného místa a na titulní strany lze dostat jakoukoli pitomost.
Jak ale vůbec taková zpráva vzniká? Kde je její prapůvod? Přece není možné, aby Fischera, který se doposud choval velice střízlivě a elegantně, něco takového napadlo. V jeho blízkosti se však pohybuje člověk, jehož ambice jsou nekonečné a jemuž myšlenka přihlásit Fischera do šíleného závodu o eurokomisaře nemůže být cizí. Kdokoli jiný by totiž musel vědět, že Fischer v dostihu kandidátů na eurokomisaře má asi tolik šancí jako trojský kůň na Velké pardubické. Proto je dobré na premiéra úřednické vlády nesázet. Vsaďme se však s jistotou, že člověk, který tento sen sní, se jmenuje Mlynář. Vladimír Mlynář.

Letní idyla

Petra Paroubková se nedávno na svém blogu na zpravodajském serveru novinky.cz nechala unést a pod dojmem prázdninových endorfinů sepsala příspěvek Óda na manžela. Čtenář se v něm může dozvědět, že šéf sociálních demokratů „má spoustu krásných a milých vlastností“. A byť mu Petra Paroubková přiznává i „pár těch špatných“, nemůže si na ně pod dojmem dovolené vzpomenout. Prostě krásná červencová manželská idyla na českém venkově.
Je to hezké a skutečně upřímné čtení. V době, kdy se pomalu rozjíždí nejhnusnější předvolební kampaň v historii České republiky, však byl autor Palubního deníku první tři minuty opravdu přesvědčen, že text na server novinky.cz nějakým způsobem propašovali hackeři najatí novým poradcem kampaně ODS Arthurem Finkelsteinem.

Rusové a komunisté

ODS nyní vymýšlí, jak ve volbách na socany. Co vymyslet, aby stranu Jiřího Paroubka volilo stále méně lidí? Je třeba najít silné a odpudivé téma, které na dosavadní voliče ČSSD zabere, tlačit je lidem každý den prostřednictvím všech existujících médií do hlavy a vítězství ODS bude zaručeno. Tak asi bude vypadat Finkelsteinova strategie.
V Praze se říká, že tým vedený tímto otrlým a cynickým Američanem již našel tutové téma. Letos slavíme dvacáté výročí osvobození od komunistů a odchod sovětských vojsk z našeho území. Sdělení voličům je tedy jasné: Vyhraje-li sociální demokracie, vrátí se komunisté i Rusové!
Kdyby to nebylo vůbec pravdivé, mohli bychom říct, že tato strategie je totálně mimo. Jenže něco na tom je a Finkelstein to velmi dobře ví.

Arthur a Jiří

Metoda Arthura Finkelsteina popsaná v minulém čísle týdeníku EURO spočívá ve známé věci, že volič není schopný absorbovat širokou paletu témat. Proto je nutné zvolit jedno hlavní, které je pro lidi atraktivní, a donekonečna je opakovat. Pokud účel světí prostředky, pak volba stratéga kampaně ODS v osobě Finkelsteina nemusí být marná.
Před mnoha lety Finkelstein během kampaně pro americké republikány podporoval krajně konzervativní názor svých kandidátů na homosexualitu. O několik let později pak k velikému překvapení všech, kteří ho znali, uzavřel manželství se svým dlouholetým partnerem. Z toho vyplývá, že pokud ODS vyhraje podzimní volby do parlamentu, Finkelstein by se měl okamžitě rozvést a oženit se s ruským komunistou, který před dvaceti lety jako voják okupantské sovětské armády opouštěl Československo. Kdyby se nikdo takový nenašel, měl by se Atrhur pokusit svést alespoň Jiřího. Jiřího Paroubka.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít