Jan Sedlák: Vyškolený a poučený Microsoft

26. října 2012, 10:57 - Jan Sedlák
26. října 2012, 10:57

Microsoft má v době vydání nových Windows 8 další tahanice s Evropskou komisí (EK). Ta mu zaslala stížnost, ve které upozorňuje na to, že firma porušovala platné nařízení o poskytování přístupu ke konkurenčním webovým prohlížečům v systému Windows. U Microsoftu se vyskytla technická chyba, která takzvaný ballot screen několik měsíců nezobrazovala.

Firma se kaje, chybu přiznala, nabídla kompenzaci a zaručila se, že už se to nebude opakovat. Komise by po Microsoftu mohla požadovat další pokutu ve výši až deseti procent jeho ročních příjmů, které činí přes 70 miliard dolarů.

Dost možná ale celý spor dospěje k tomu, že Microsoft nebude muset platit nic, nebo do rozpočtu Evropské unie přispěje pouze zlomkem možné požadované částky. Doba, kdy byl výběr prohlížečů aktuální, už totiž pominula. Prohlížeč Microsoftu Internet Explorer byl dlouhá léta jedničkou na trhu díky tomu, že byl standardně dodávaný s Windows a konkurence měla, podle rozhodnutí EK, ztíženou pozici. Microsoft byl navíc obviněn z toho, že toto dominantní postavení využívá k prosazování uzavřených standardů a odborníky a konkurenty byl označen za brzdu rozvoje webu. Komise si tedy vynutila, aby si uživatel při prvním spuštění Windows mohl výchozí prohlížeč vybrat sám.

Jenže dnes už Explorer trhu nedominuje a podle statistik StatCounter už je dokonce druhý na světě za Chrome od Googlu.
Stejně tak v mobilních zařízeních dnes jasně dominují Google s prohlížečem Android a dále Opera. Ballot screen už není potřeba, pokud vůbec někdy byl. I samotní zástupci Opery, kteří kdysi EK oslovili a ballot screen iniciovali, mi nedávno potvrdili, že v mobilním světě je situace jiná a kontroverzní funkce nehrozí.

Microsoft je dnes navíc mnohem chytřejší a ví, jak s EK jednat. „Poučili jsme se,“ řekl v Connected prezident společnosti pro Evropu Jan Mühlfeit.

Zákulisní zprávy o tom, jak šéf Microsoftu Steve Ballmer dorazil za tehdejším eurokomisařem a dnešním italským premiérem Mariem Montim a přirovnal tvorbu softwaru k magii, jsou tak ty tam.

S rostoucími otázkami eurokomisařů by naopak měly počítat Google a Facebook, zejména kvůli zpracování osobních údajů jejich uživatelů. Obě firmy každoročně navyšují své rozpočty na lobbing.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít