Jan Sedlák: Škrty pohřbily rychlý internet

19. února 2013, 10:46 - Jan Sedlák
19. února 2013, 10:46

Evropská unie nakonec žádný 100Mb internet budovat nebude a tři roky připravovaný koncept tak vzal za své. Broadbandu se dotkly škrty v novém sedmiletém unijním rozpočtu – z požadovaných více než devíti miliard eur na digitální agendu nakonec zbyla miliarda.

Tu hodlá eurokomisařka Neelie Kroesová využít alespoň na vytvoření několika pilířů eGovermentu, například projektu elektronických veřejných zakázek a fakturací. Kritici osekání rozpočtu viní evropské politiky z toho, že nemají žádnou vizi.

Rychlejší internet podle nich mohl v následujících letech vytvořit přes tři miliony pracovních míst a posílit ekonomiku a konkurenceschopnost. Soukromé firmy navíc mohly do budování internetu uvolnit přes 300 miliard eur. Kritika je v mnoha ohledech oprávněná. Na druhé straně ale není jasné, zda by státní investice k něčemu výrazně přispěly. Na podobných příkladech v USA a Austrálii je vidět, že ne vždy musí takové projekty fungovat.

Při rozdělování dotací hrozilo riziko korupce a neefektivního čerpání. Kroesové šlo zejména o pokrytí oblastí, kde je dostupnost internetu špatná nebo vůbec žádná. To jsou ale většinou řídce osídlená území, kde se zavádět přípojky ekonomicky nevyplácí.

Navíc významnou podmínkou pro zmiňovaný růst a konkurenceschopnost je to, že občané internet využijí například pro práci s elektronickými službami. A ty v Evropě prozatím jaksi chybí. V těchto oblastech působí různá komunitní a nezisková sdružení (CZFree. Net a další), která obstojné připojení obyvatelům zajišťují zejména pomocí bezdrátového signálu. Toto připojení často vyjde na cenu kolem 150 korun za měsíc a výdělky se investují do dalšího rozvoje sítě.

Osekání rozpočtu pro digitální záležitosti není dobrá zpráva, je ale dobře, že celkově do inovací, vědy a výzkumu v EU půjde peněz více. Evropa za tuto oblast v minulém období utratila 91,4 miliardy eur, v následující sedmiletce to má být 125,6 miliardy eur.

V Česku se navíc rýsuje možnost, že až několikamiliardový výtěžek z aukce kmitočtů na mobilní sítě půjde právě na budování rychlých optických sítí.


Čtěte také:

Evropský 100Mb internet nebude, rozpočet neprošel

Peníze na evropský 100Mb internet jsou v ohrožení. Operátoři protestují

Evropský 100Mb internet vyjde na 330 miliard eur


Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít