Jan Sedlák: Proč z Microsoftu odešel Sinofsky?

16. listopadu 2012, 07:44 - Jan Sedlák
16. listopadu 2012, 07:44

Tento týden svět překvapila zpráva, že z nejvyššího vedení Microsoftu odchází šéf všeho kolem Windows Steve Sinofsky. Pro Redmond to byla důležitá postava. Sinofsky převzal otěže divize Windows v roce 2006 a po neúspěchu a chaosu kolem Windows Vista se svým týmem vybudoval velice dobré Windows 7 a aktuálně Windows 8 a tablet Surface. Vše na čas, plně funkční a za stanovené peníze. Měl i vizi, kam Windows jako celek posouvat dále.

Proč tedy odchází? Microsoft oficiálně mlčí, zdroje z firmy ale určité vysvětlení podávají. Podle všeho není Sinofského odchod způsoben špatnou technologií nebo produkty, ale spíše jde o politiku.

Úspěšný manažer si dokázal zjednat pořádek ve Windows týmu, aby vše spolupracovalo a dávalo smysl. I proto dokázal vytvořit Surface, který přesně vyhovuje potřebám a zaměření Windows 8. S ostatními divizemi a jejich šéfy si ale příliš nerozuměl a ve firmě vyvolával napětí.

A to v Microsoftu není dobře. V poslední výroční zprávě největší softwarové firmy je skoro v každé druhé větě spojení softwaru, zařízení a služeb jako důležité strategie do budoucna. Microsoft se snaží (musí se snažit) o to, aby všechny produkty vzájemně spolupracovaly, sdílely uživatelské rozhraní a návyky, vyměňovaly si data, vypadaly podobně a spolupracovaly v cloudu. Tak, jak to dělá například Apple – iPhone je přirozenou součástí celého takzvaného ekosystému a zapadá do všeho, co firma dělá.


Akcie Microsoftu v posledních pěti letech


Společnosti jako Apple, Google a Microsoft chtějí, aby si zákazník nekoupil jeden jejich produkt, ale i další a k tomu využíval jejich internetové služby. Takový zákazník už složitěji odchází ke konkurenci a logicky přináší dlouhodobě více peněz. U Microsoftu musí být Windows 8, Windows Phone, Xbox, Office, Bing, Skype a webové služby jedna velká a propojená rodina stejně jako sekce, které je vytvářejí. Blízkým spolupracovníkem Steva Sinofského je i Čech Aleš Holeček, který působí v pozici viceprezidenta pro vývoj Windows.


Na videorozhovor s Alešem Holečkem se podívejte:

Windows 8 začaly vznikat už před iPadem (videorozhovor)

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít