Jan Sedlák: Nový Office je budoucností Microsoftu

18. července 2012, 08:19 - Jan Sedlák
18. července 2012, 08:19

Microsoft představil Office 2013, prozatím ve formě veřejné testovací verze. Toto na první pohled nudné sdělení v sobě skrývá hru o samotnou budoucnost Microsoftu.

Kancelářský balík Office je pro Microsoft slepicí snášející zlatá vejce. Do pokladny firmy každoročně přináší více než polovinu příjmů a používá jej více než miliarda uživatelů po celém světě. Office má 90procentní podíl na trhu, 80procentní podíl v oblasti e-mailových služeb ve firmách a produkt v loňském roce rostl o sedm procent.

Office je pro Microsoft důležitý především v tom, že se vždy jednalo o balík aplikací, který vyhrával válku počítačových platforem. Systém Windows si dlouhá léta drží silné postavení mimo jiné proto, že je na něj k dispozici bezkonkurenčně nejlepší sada produktivních programů.

Jednotlivé části Office zároveň umožňují prodávat další úspěšné produkty softwarového giganta. Bez Outlooku by Microsoft těžko prodával e-mailový server Exchange a komunikační platformu Lync. Bez Wordu a Excelu by obchodníci jen těžko předváděli výhody kolaboračního řešení SharePoint.

Pro Redmond je zásadní, aby jedno z jeho nejcennějších aktiv stále hrálo dominantní roli na trhu. Celý balík ale v posledních letech svou pozici ztrácel hlavně kvůli rostoucímu významu chytrých mobilních zařízení a příchodu cloudových služeb.

Například Google začal firmám nabízet Google Apps. V jejich rámci není nutné platit za žádné licence k produktům, ale pouze za cloudové služby běžící ve webovém prohlížeči na vzdálených serverech. Oproti Office je pozice Googlu ve firmách stále slabá. Ale internetová jednička už proti Microsoftu vyhrává třetinu nových zakázek.

Google začal pro Microsoft představovat problém také v oblasti mobilních zařízení. Oznámil akvizici společnosti Quickoffice, která vyvíjí mobilní kancelářské aplikace právě pro chytré telefony a tablety. Google cítí, že trh se stáčí směrem k dotykovým „plackám“, a chystá se vyrazit s ním. Stejně jako dobré kancelářské aplikace sehrály extrémně důležitou roli ve válce počítačových platforem, budou velice důležité také v případě mobilních systémů.


Čtěte také:

Microsoft představil nové Office pro éru tabletů

Microsoft: Úlohou tabletu Surface je nadchnout trh

Brusel vyšetřuje Microsoft kvůli porušování antimonopolních pravidel


A právě nový Office 2013 se zdá být trefou do černého. Je to stále týž výkonný produkt, který zároveň dostává dotykové rozhraní pro tablety, cloudové funkce a propojení se Skypem. Pokud mají někdy Windows 8 uspět na tabletech, Office bude za tímto úspěchem stát.

Microsoft zároveň rozšíří svůj program Office 365 a nový Office bude možné koupit zejména jako službu za měsíční poplatek, a to i do domácností. Minulý týden zástupci Microsoftu na konferenci v Torontu tvrdili, že Office 365 je jejich nejrychleji rostoucí produkt. A tento růst chtějí zásadně urychlit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít