Jan Sedlák: Možná lepší internet, ale ne pro každého

12. května 2014, 07:08 - Jan Sedlák
12. května 2014, 07:08

Evropský parlament nedávno schválil takzvaný telekomunikační balíček, ze kterého média zaujala v podstatě jedna věc, a sice konec roamingových poplatků. Mnohem důležitější je ale položka nazvaná síťová neutralita. O ní se ještě bude hodně diskutovat jak na starém kontinentu, tak ve Spojených státech.

O co v této problematice jde a proč je tak zásadní? Síťová neutralita říká, že internet nesmí být ze strany poskytovatelů připojení nijak omezován. Nesmí být například blokovány některé služby jen proto, že providerům v sítích generují velké množství přenášených dat. Pokud by síťová neutralita neexistovala, poskytovatel internetu by si třeba mohl říct, že ve své síti nechce provozovat YouTube, takže by ho třeba uměle zpomalil nebo úplně zakázal. A v tu chvíli by bylo úplně jedno, že si platíte rychlou 100Mb linku.

Za porušování těchto principů bojují provideři a mobilní operátoři, kteří do Bruselu a Washingtonu posílají zástupy lobbistů, proti jsou naopak poskytovatelé samotného obsahu, kteří se bouří a podepisují petice. Motivace pro omezování síťové neutrality jsou různé. Někteří poskytovatelé připojení nelibě nesou rostoucí objemy přenášených dat a s tím spojené rostoucí investice do posilování sítí. Zejména mobilní operátoři argumentují, že firmy jako Google, Facebook, Spotify, Netflix a mnohé další vydělávají na tom, že právě operátoři zdarma přenášejí data do jejich aplikací. Operátoři proto po nich chtějí peníze.

S koncem síťové neutrality by skončil i internet, jak ho známe

EU v odsouhlaseném balíčku říká, že síťová neutralita porušována být nesmí a žádné služby blokovány nebudou. Zároveň ale mluví o určitých výjimkách. Díky nim by třeba Telefónica mohla v rámci své sítě zvýhodnit službu O2 TV a přidělit jí v síti vyšší prioritu, a tím pádem lepší kvalitu přenosu dat než konkurenčním videoslužbám. Současný stav stejně tak nahrává providerům v tom, aby po poskytovatelích obsahu chtěli platby za to, že jejich službám zajistí větší kvalitu. V Česku takto postupuje třeba UPC (chce po firmách miliony ročně), v USA se už například Netflix domluvil s operátorem Comcast.

Tyto postupy ovšem kazí trh a zároveň velice ztěžují pozici méně majetným firmám. Mladý start-up může být zásadně znevýhodněn, když nedostane takovou prioritní kvalitu jako jeho bohatý a providerům platící konkurent. To není nic dobrého pro uživatele. Argumenty providerů a operátorů se dají chápat. Právě probíhá datová revoluce a pro přežití je nutné investovat do infrastruktury a hledat nové obchodní modely. Zároveň ale platí to, že bez oněch internetových služeb, které uživatelé chtějí, by služby providerů nebyly potřeba. S koncem síťové neutrality by skončil i internet, jak ho známe. Tedy otevřená síť se stejnými možnostmi pro každého.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít