Jan Sedlák: Microsoft ukázal, že ještě umí být „cool“

20. června 2012, 08:03 - Jan Sedlák
20. června 2012, 08:03

Když Microsoft poprvé představil hybridní koncept systému Windows 8, který dokáže být zároveň tabletem i klasickým počítačem, vyvolal řadu rozporuplných reakcí. Tým Steva Ballmera začal věštit velikou budoucnost kombinovaným zařízením. První modely se ale podobaly spíše tomu, jak pejsek s kočičkou vařili dort, než něčemu, co by mělo definovat další éru počítačů. Až nyní Microsoft ukázal, co měl celou dobu na mysli.

Odpovědí Redmondu na rychle rostoucí podíl iPadu je přístroj nazvaný Surface. Desetipalcové zařízení zvládá být jak kompaktním tabletem, tak pohodlným notebookem. Nejde přitom o žádnou neforemnou konstrukci. Naopak designéři byli velice chytří a podobný magnetický kryt, jaký Apple nabízí k iPadu, zkombinovali s tenkou klávesnicí. Takto povedené zařízení by od Microsoftu, o němž se obecně uvažuje jako o firmě za zenitem, čekal málokdo. Firma po dlouhé době budí skutečné nadšení i u svých dlouholetých odpůrců.

To, zda Surface na trhu uspěje, ovlivní několik faktorů. Microsoft především zatím neřekl, kdy bude zařízení na trhu dostupné, jakou má mít výdrž na baterii a kolik bude stát. To jsou všechno zcela zásadní, rozhodující parametry. Ballmer by se v tomto směru asi měl poučit od Applu, který když něco představí, okamžitě všechny zmiňované parametry oznámí.

Jinak se ale přístup softwarového gigantu hodně podobá přístupu rivala ze Silicon Valley. I když bude Microsoft dál nabízet Windows 8 hardwarovým partnerům, zvolil i cestu kombinace a úzkého provázání vlastního hardwaru a softwaru. Má svou vlajkovou loď, která ostatním výrobcům ukáže, jak by to mělo zhruba vypadat. Podobně to udělal i Google, když začal do světa vypouštět „vlastní“ modely chytrých telefonů Nexus.

Pro úspěch Surface bude rovněž zásadní dostupnost aplikací a obsahu. Forma je důležitá věc, nicméně, jak ukazuje zkušenost Amazon Kindle Fire, obsah je ještě důležitější. Microsoft bude muset přesvědčit vývojáře a vydavatele, že právě Windows 8 jsou tou pravou platformou, na které mohou vydělat. Firma argumentuje tím, že Windows běží na více než miliardě zařízení. Jenže to je celkový počet všech verzí Windows. Ta nová ještě neběží nikde.


Čtěte také:

Microsoft má vlastní tablet Surface, zaútočit chce na iPad

Microsoft a Facebook budou sdílet část patentů

Microsoft se pochlubil výsledky. Tahounem jsou stále podniky


Microsoft je především softwarová firma, nicméně od začátku vyrábí i hardware. Některé výrobky jsou úspěšné, například klávesnice, myši a hlavně herní konzole Xbox s pohybovým ovladačem Kinect. Jinde se firma popálila. Musela ukončit výrobu přehrávačů Zune, které chtěly konkurovat iPodům, nebo telefonů pro teenagery Kin.

Potvrzuje se jedna věc – Microsoft už dlouhá léta nové trhy nedefinuje, obřími investicemi a vůlí je však téměř vždy dokáže dohnat. Povedlo se to s Xboxem, může to vyjít i se Surface a Windows 8.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít