Jan Sedlák: Microsoft trumfnul Apple. Nechtěně

24. července 2014, 07:33 - Jan Sedlák
24. července 2014, 07:33

To tu skutečně ještě nebylo: Microsoft za poslední čtvrtletí prodal více mobilních telefonů než Apple. Dobrá, je to tím, že za 7,2 miliardy dolarů koupil mobilní divizi Nokie, jejíž výsledky se nyní promítly do čísel. Takže uznejme, že úvodní sdělení v sobě nese dávku senzacechtivosti. Při nudnějším porovnání hrušek s hruškami už čísla vycházejí poněkud jinak.

Microsoft prodal 36,1 milionu mobilních zařízení oproti 35,2 milionu kousků od Applu, ovšem drtivou většinu z toho tvoří „hloupé“ telefony, které se Nokii stále daří prodávat zejména na rozvojových trzích. Nové Lumie vybavené systémem Windows Phone se na celkových číslech podílely pouze 5,8 milionu. U Applu tvoří konkurenční iPhony pochopitelně kompletní prodej.

„Micronokia“ navíc brzy nebude excelovat ani v těchto sloučených číslech. Nový šéf Satya Nadella totiž minulý týden oznámil, že výrobu levných telefonů, kam patří Nokia X s Androidem a řady Asha a Series 40, během následujícího roku a půl ukončí. V jeho pojetí to dává smysl. Nadella akvizici Nokie zdědil po Stevu Ballmerovi s jeho vizí „zařízení a služeb“.

Nový šéf se ale chce vydat jinudy. Jeho Microsoft si nebude hrát na Apple, ale vrátí se k softwarovým kořenům a bude své programy dodávat na všechna zařízení. Pro Nadellu je Nokia spíše nechtěné dítě, s nímž se musí nějak poprat. Zaměření pozornosti pouze na Windows Phone dává smysl. Propouštění 18 tisíc lidí, z nichž velká část je právě z Nokie, je dalším logickým důsledkem výměny šéfů v Redmondu.

Zatímco Microsoftu jsou telefony spíše na obtíž, pro Apple pořád představují motor růstu a majoritní zdroj příjmů. V posledním kvartálu jejich prodej meziročně narostl o 13 procent, a to i přesto, že se na podzim očekává oznámení nových modelů.

S iPady je to složitější

Applu však už několik čtvrtletí po sobě klesají prodeje tabletů iPad, tentokrát o devět procent. Lidé nemají potřebu staré modely neustále obměňovat za nové, také jim často stačí chytré telefony a obrovskou roli samozřejmě hrají i levnější tablety s Androidem. V případě Microsoftu a tabletů s Windows 8 o úspěchu nelze mluvit ani vzdáleně. Lenovo dokonce své osmipalcové přístroje s tímto systémem stahuje z amerického trhu.

Dá se očekávat, že prodeje iPadů dál nahlodá i příchod nových iPhonů. Objevit by se měl například model s 5,5palcovou úhlopříčkou displeje, což už je velikost, která skutečně dokáže tablet dobře suplovat.

Přesto vyhlídky iPadu nemusejí být vůbec černé. Apple podepsal exkluzivní spolupráci s IBM. Tento gigant v oboru firemního IT bude vyvíjet své aplikace na iOS a obří síť jeho obchodníků je pak bude firmám prodávat právě s přístroji Applu. Je pravda, že ve firmách mají tablety ještě velký potenciál. Ale bude to velký boj, protože podniková sféra, to je území, na kterém je stále po čertech silný i Microsoft.


Čtěte také:

Microsoft učí stroje a chce vám umožnit měnit budoucnost

Microsoft chce pohánět města budoucnosti, včetně Prahy

Potvrzeno: Microsoft se chystá propustit až 18 tisíc lidí

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít