Jan Sedlák: Jedničky, nuly a víra

16. prosince 2013, 09:17 - Jan Sedlák
16. prosince 2013, 09:17

Z virtuální měny bitcoin se v posledních měsících stal fenomén, jehož hodnota roste ve stovkách procent a o nějž se stále více zajímají běžní smrtelníci, ale i centrální finanční a měnové autority. Zároveň s tím se řeší jedna zásadní otázka – co od bitcoinu vlastně očekávat a jaká jsou jeho rizika a budoucnost?

Jako největší výhoda bitcoinu je od začátku prezentováno to, že tato měna nepodléhá žádné regulaci, vládám a bankám. Alespoň tedy ne v té podobě, že by centrální banka mohla „natisknout“ a do oběhu poslat další kusy, manipulovat s cenou a podobně. To je sice pravda, ale velké autority mají na cenu bitcoinu i tak obrovský vliv. Skutečně obrovský nárůst hodnoty měny započal mimo jiné v době, kdy se k této problematice poměrně pochvalně vyjádřili představitelé amerického Fedu a oznámili, že s regulací nepočítají. Naopak propad pak přišel v okamžiku, kdy čínská centrální banka zakázala tamním finančním institucím s bitcoiny obchodovat. Někteří další čínští vysoce postavení bankéři pak tento krok chválili a rozhodnutí označili za dobré.

Na hodnotu bitcoinu má vliv především jedna věc – nálada investorů a jejich důvěra v bitcoin samotný. Spíše než tradiční měnu tak tato virtuální varianta představuje prostředek pro investování, jehož hodnota se odvíjí podobně jako třeba cena akcií. Do investic do bitcoinu se už vlivem médií zapojují i běžní občané, kteří mockrát slyšeli legendy o tom, jak nějaký programátor díky pár bitcoinům vydělal miliony dolarů a podobně. Jenže takový běžný investor je velice náchylný na různé zprávy a nechá se poměrně jednoduše ovlivnit.

Ani v Česku od lidí z okolí běžně neslýchám, kde se dá bitcoiny platit (u nás skoro nikde), ale „jestli to ještě poroste“. Obchodníci pak bitcoin jako možnost platby zavádějí především z marketingových důvodů. Jako platidlo je to pro ně velmi nejistá volba, hodnota této virtuální měny se neustále mění.

Určitá hodnota a stabilita bitcoinu ale může spočívat v tom, že prostě existuje konečný strop, kolik lze této měny „vydat“. Je to naprogramovaný matematický model, a jakmile se počet vydaných bitcoinů dovrší, žádné další nebudou. Ona hodnota tak může spočívat právě v této „vzácnosti“. Opět ale musí lidé věřit v to, že skutečně o vzácnost jde a bitcoin není pouze změť jedniček a nul.

Protože přesně o to jde – vedle bitcoinu se na trhu neustále objevují další a další v podstatě podobné virtuální měny a Silicon Valley do projektů s nimi spojených investuje jako zběsilé.


Čtěte také:

První auto za bitcoiny. K nákupu Tesly jich stačilo 91

V Česku proběhla první platba bitcoinem v kamenném obchodě. Za krém na boty

Dříve sotva pizza, dnes i let do vesmíru. Bitcoiny našly půdu pod nohama

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít