Jan Sedlák: Jedničky, nuly a víra

16. prosince 2013, 09:17 - Jan Sedlák
16. prosince 2013, 09:17

Z virtuální měny bitcoin se v posledních měsících stal fenomén, jehož hodnota roste ve stovkách procent a o nějž se stále více zajímají běžní smrtelníci, ale i centrální finanční a měnové autority. Zároveň s tím se řeší jedna zásadní otázka – co od bitcoinu vlastně očekávat a jaká jsou jeho rizika a budoucnost?

Jako největší výhoda bitcoinu je od začátku prezentováno to, že tato měna nepodléhá žádné regulaci, vládám a bankám. Alespoň tedy ne v té podobě, že by centrální banka mohla „natisknout“ a do oběhu poslat další kusy, manipulovat s cenou a podobně. To je sice pravda, ale velké autority mají na cenu bitcoinu i tak obrovský vliv. Skutečně obrovský nárůst hodnoty měny započal mimo jiné v době, kdy se k této problematice poměrně pochvalně vyjádřili představitelé amerického Fedu a oznámili, že s regulací nepočítají. Naopak propad pak přišel v okamžiku, kdy čínská centrální banka zakázala tamním finančním institucím s bitcoiny obchodovat. Někteří další čínští vysoce postavení bankéři pak tento krok chválili a rozhodnutí označili za dobré.

Na hodnotu bitcoinu má vliv především jedna věc – nálada investorů a jejich důvěra v bitcoin samotný. Spíše než tradiční měnu tak tato virtuální varianta představuje prostředek pro investování, jehož hodnota se odvíjí podobně jako třeba cena akcií. Do investic do bitcoinu se už vlivem médií zapojují i běžní občané, kteří mockrát slyšeli legendy o tom, jak nějaký programátor díky pár bitcoinům vydělal miliony dolarů a podobně. Jenže takový běžný investor je velice náchylný na různé zprávy a nechá se poměrně jednoduše ovlivnit.

Ani v Česku od lidí z okolí běžně neslýchám, kde se dá bitcoiny platit (u nás skoro nikde), ale „jestli to ještě poroste“. Obchodníci pak bitcoin jako možnost platby zavádějí především z marketingových důvodů. Jako platidlo je to pro ně velmi nejistá volba, hodnota této virtuální měny se neustále mění.

Určitá hodnota a stabilita bitcoinu ale může spočívat v tom, že prostě existuje konečný strop, kolik lze této měny „vydat“. Je to naprogramovaný matematický model, a jakmile se počet vydaných bitcoinů dovrší, žádné další nebudou. Ona hodnota tak může spočívat právě v této „vzácnosti“. Opět ale musí lidé věřit v to, že skutečně o vzácnost jde a bitcoin není pouze změť jedniček a nul.

Protože přesně o to jde – vedle bitcoinu se na trhu neustále objevují další a další v podstatě podobné virtuální měny a Silicon Valley do projektů s nimi spojených investuje jako zběsilé.


Čtěte také:

První auto za bitcoiny. K nákupu Tesly jich stačilo 91

V Česku proběhla první platba bitcoinem v kamenném obchodě. Za krém na boty

Dříve sotva pizza, dnes i let do vesmíru. Bitcoiny našly půdu pod nohama

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít