Jan Sedlák: Dell potřebuje klid. Ten na burze nemá

08. února 2013, 09:26 - Jan Sedlák
08. února 2013, 09:26

Dell se za vydatného přispění investorů nakonec skutečně stahuje z burzy. Na celkové odkupní částce 24,4 miliardy dolarů se kromě zakladatele Michaela Della a investičního fondu Silver Lake Partners podílí také skupina čtyř velkých investičních bank a Microsoft, kteří kupujícím poskytli půjčky. Pro samotný Dell je odchod z veřejného obchodování mimo dohled lačných investorů ten nejlepší možný krok.

Dellu je velmi často podsouváno, že nezachytil nástup tabletů a prodeje jeho počítačů neustále klesají – ze světové jedničky je nyní s necelými 11 procenty trojka na trhu. Ano, toto Dell skutečně nezvládl, ale to ani žádný z jeho konkurentů.

Tradiční výrobci počítačů nejsou Apple, který v „jednom domě“ vyvíjí software, hardware i služby. Dell a další vyrábějí „krabice“, do nichž dávají to, co je na trhu – procesory a čipy od Intelu, operační systém od Microsoftu. Inovace ve skutečnosti nejsou ani tak v rukou Dellu a jemu podobných, ale právě v rukou Microsoftu a Intelu. A oba tito hráči dodali technologie pro tablety pozdě.

To ale v případě Dellu vůbec není podstatné. Firma už zhruba přede dvěma lety jasně deklarovala, že není počítačovou společností a svou budoucnost vidí v technologiích a službách pro datová centra. Počítače jsou pouze tradiční doplněk prodejů zejména pro firemní zákazníky. Stále sice tvoří nadpoloviční většinu příjmů Dellu, tak to ale nemá zůstat napořád.

Cíleně. Koncová zařízení jsou byznys s nízkou marží a náladovými spotřebiteli. Dell chápe, že všechny ty iPady a další hračky jsou dnes prakticky neustále připojené k internetu, jehož data proudí právě přes datová centra. Chytré krabičky „žijí“ v rukou spotřebitele, ale neméně i v datových centrech. Čím více krabiček se prodá, tím více vyroste datových center a cloudů.

Dell zejména v posledním roce do přesunu k datovým centrům významně investoval a za miliardy dolarů skoupil desítku společností. Plánovaný obrat je ale dlouhodobou záležitostí a na to současní akcionáři nemají trpělivost. Burza funguje hlavně na krátkodobých kvartálních výsledcích a ty jasně ukazují, že Dellu klesají prodeje tradičních strojů.

Odchod z burzy tak pro Dell představuje zejména klid. Společně se strategickými investory bude moci svůj přerod uskutečnit bez zdržujících zásahů zvenčí. Firma je na dobré cestě – oblast serverových technologií roste každý kvartál o více než deset procent.

Tradiční texaská společnost si zároveň velmi dobře vybrala partnera. Silver Lake Partners nejsou v IT byznysu žádní nováčci. Před několika lety od eBaye odkoupili tehdy problémový Skype, nasměrovali ho na správnou cestu a nakonec jej prodali Microsoftu za 8,5 miliardy dolarů.


Čtěte také:

HP: Dell to teď kvůli dluhům bude mít těžké a my toho využijeme

Budoucnost Dellu: stáhne se z burzy a zkusí rozšířit podnikání

Investoři stahují Dell z burzy. Je mezi nimi i Microsoft


Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít