Jan Sedlák: Alphabet je trochu punk a trochu obrana

 Sedlák 12. srpna 2015, 06:57  -  Jan Sedlák
12. srpna 2015, 06:57

Google přišel s velkou zprávou, která si od mnoha pozorovatelů vysloužila přívlastek „překvapivá“. Rozdělení největší internetové firmy světa na více subjektů pod novým holdingem Alphabet ovšem zase tak překvapivé není. V Googlu se věci dávaly do pohybu už déle. Spoluzakladatel společnosti Larry Page si po převzetí žezla od Erika Schmidta vyzkoušel, jaké to je na denní bázi řídit obra s ročními tržbami přes 66 miliard dolarů a téměř 60 tisíci zaměstnanci. A zjistil, že to není nic pro něj.

Larry Page a Sergej Brin si Erika Schmidta najali v roce 2001, aby po dalších deset let jejich firmu řídil a aby zatím Page mohl pro tuto roli sbírat potřebné zkušenosti. Pod touto trojicí se Google zapsal do historie jako živelná společnost nerespektující dosavadní zavedená manažerská či firemní pravidla, společnost, jejímž nonkonformismem se snažil inspirovat nejen korporátní svět. Pěkně o nastavování celého Googlu píše sám Schmidt v knize Jak funguje Google, která nedávno vyšla i v češtině.

Google se nicméně v posledních pár letech výrazně rozrostl o projekty, které nemají mnoho společného s jeho původním byznysem kolem vyhledávání, internetové reklamy a přidružených webových služeb. Page byl od svého nástupu v roce 2011 velmi nespokojený s tím, jak firma bobtná a jak se stává těžko zvladatelnou. Page je navíc manažerský „pankáč“, který si nijak nelibuje v konferenčních hovorech s Wall Street a dalších denních povinnostech výkonného ředitele.

Už koncem loňského roku proto Google oznámil, že Larry Page se bude věnovat „většímu obrazu“. Provozní úkoly začal přebírat Sundar Pichai, o kterého na pozici šéfa projevil zájem i Twitter. Jeho posunutí na post generála Googlu a vznik Alphabetu byly logickým vyústěním těchto trendů.

Larry Page rád uvádí do chodu své velkolepé vize, což nyní jako šéf holdingu Alphabet může. Pichai se osvědčil jako výborný organizátor a je ideální osobou pro dohlížení na starý dobrý (a dnes už občas i nudný) byznys Googlu generující hromadu peněz. Samořiditelná auta, superrychlý internet, vesmírný program, dlouhověkost, investování do start-upů a další „měkčí“ oblasti se mohou řešit nezávisle, pružně a s dlouhodobou vizí.

To je jedna část příběhu Alphabetu. Ta druhá je neméně důležitá a má chránit vybudovaný monopol tak, jak jej definuje Peter Thiel v knize Od nuly k jedničce. Vlády prakticky po celém světě Googlu dlouhodobě hrozí, že ho rozdělí kvůli jeho silnému postavení na trhu. Teď je Google „pouze“ web a věci kolem něj. Do budoucna ale napojení na dopravu, internetové připojení a další aspekty vyvolávají závažné otázky na téma skutečné dominance. Pro Google je proto lepší, když své jednotlivé aktivity rozkouskuje mezi více společností. V podstatě se tím rozštěpí sám tak, jak chce, aniž by čekal na to, až mu to jednou přikáže EU.


Čtěte také:

Zapomeňte na Google. Ať žije Alphabet Google mění organizační strukturu. Stane se součástí holdingu

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít