Jan Sedlák: Alphabet je trochu punk a trochu obrana

 Sedlák 12. srpna 2015, 06:57  -  Jan Sedlák
12. srpna 2015, 06:57

Google přišel s velkou zprávou, která si od mnoha pozorovatelů vysloužila přívlastek „překvapivá“. Rozdělení největší internetové firmy světa na více subjektů pod novým holdingem Alphabet ovšem zase tak překvapivé není. V Googlu se věci dávaly do pohybu už déle. Spoluzakladatel společnosti Larry Page si po převzetí žezla od Erika Schmidta vyzkoušel, jaké to je na denní bázi řídit obra s ročními tržbami přes 66 miliard dolarů a téměř 60 tisíci zaměstnanci. A zjistil, že to není nic pro něj.

Larry Page a Sergej Brin si Erika Schmidta najali v roce 2001, aby po dalších deset let jejich firmu řídil a aby zatím Page mohl pro tuto roli sbírat potřebné zkušenosti. Pod touto trojicí se Google zapsal do historie jako živelná společnost nerespektující dosavadní zavedená manažerská či firemní pravidla, společnost, jejímž nonkonformismem se snažil inspirovat nejen korporátní svět. Pěkně o nastavování celého Googlu píše sám Schmidt v knize Jak funguje Google, která nedávno vyšla i v češtině.

Google se nicméně v posledních pár letech výrazně rozrostl o projekty, které nemají mnoho společného s jeho původním byznysem kolem vyhledávání, internetové reklamy a přidružených webových služeb. Page byl od svého nástupu v roce 2011 velmi nespokojený s tím, jak firma bobtná a jak se stává těžko zvladatelnou. Page je navíc manažerský „pankáč“, který si nijak nelibuje v konferenčních hovorech s Wall Street a dalších denních povinnostech výkonného ředitele.

Už koncem loňského roku proto Google oznámil, že Larry Page se bude věnovat „většímu obrazu“. Provozní úkoly začal přebírat Sundar Pichai, o kterého na pozici šéfa projevil zájem i Twitter. Jeho posunutí na post generála Googlu a vznik Alphabetu byly logickým vyústěním těchto trendů.

Larry Page rád uvádí do chodu své velkolepé vize, což nyní jako šéf holdingu Alphabet může. Pichai se osvědčil jako výborný organizátor a je ideální osobou pro dohlížení na starý dobrý (a dnes už občas i nudný) byznys Googlu generující hromadu peněz. Samořiditelná auta, superrychlý internet, vesmírný program, dlouhověkost, investování do start-upů a další „měkčí“ oblasti se mohou řešit nezávisle, pružně a s dlouhodobou vizí.

To je jedna část příběhu Alphabetu. Ta druhá je neméně důležitá a má chránit vybudovaný monopol tak, jak jej definuje Peter Thiel v knize Od nuly k jedničce. Vlády prakticky po celém světě Googlu dlouhodobě hrozí, že ho rozdělí kvůli jeho silnému postavení na trhu. Teď je Google „pouze“ web a věci kolem něj. Do budoucna ale napojení na dopravu, internetové připojení a další aspekty vyvolávají závažné otázky na téma skutečné dominance. Pro Google je proto lepší, když své jednotlivé aktivity rozkouskuje mezi více společností. V podstatě se tím rozštěpí sám tak, jak chce, aniž by čekal na to, až mu to jednou přikáže EU.


Čtěte také:

Zapomeňte na Google. Ať žije Alphabet Google mění organizační strukturu. Stane se součástí holdingu

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít