Jan Mühlfeit: České ženy by se podnikání neměly bát

29. září 2011, 15:27 - Zina Plchová
29. září 2011, 15:27

Jedním z těch, kteří budou vybírat nejúspěšnější české podnikatelky roku 2011 v soutěži Ocenění českých podnikatelek, je i Jan Mühlfeit, který zastává post Chairman Europe ve firmě Microsoft. Podle něj českým ženám chybí k podnikání odvaha, ale i společenská podpora.

Foto: Jakub Stadler

V soutěži OCP jste porotcem poprvé. Co vás vedlo k tomu, že jste nabídku přijal?

Jsem velkým propagátorem zastoupení žen v byznysu a podnikání nejen u nás, ale i v Evropě. Účast v porotě OCP je tak pro mě logická. Je statisticky dokázáno, že země, kde je více žen v byznysu a politice, mají lepší konkurenceschopnost a jsou na tom ekonomicky lépe. Evropa zase nemá tolik dalších jiných zdrojů, ze kterých by mohl přijít hospodářský růst. Takže větší účast žen v byznysu tu má nejen sociální, ale i ekonomickou stránku.

Sám působíte řadu let na prestižních postech. Co účastnicím soutěže můžete z těchto zkušeností předat?

Rád bych jim dodal odvahu. Řada z nich je totiž už nyní úspěšná v Česku, ale málo z nich se pustí i do podnikání, které směřuje do zahraničí. Myslím, že je nutné, aby se nebály vystrčit růžky. My totiž nejsme o nic horší než lidé mimo Česko. Je potřeba riskovat a mít odvahu. Pokud ženy chtějí rozvíjet svůj byznys, je třeba si uvědomit, že jsme součástí globální ekonomiky.

V rámci Světového ekonomického fóra, ve kterém jste aktivní, vzniká studie Gender Gap. Ta hodnotí příležitosti mužů a žen v jednotlivých zemích. Jak je na tom Česká republika?

Jsme na 51. místě, a to není moc dobrý výsledek. Řada méně ekonomicky rozvinutých zemí vychází z tohoto srovnání lépe. Během finského předsednictví EU jsem měl příležitost úzce spolupracovat s poradci předsednictví. V té době, v roce 2006, bylo ve Finsku ve vládě víc žen než mužů. Z 20 ministrů bylo 12 žen. I u nás se to samozřejmě pomalu mění. Začíná to být vidět v byznysu, v politice a tak vůbec. To, že v české vládě je jen jedna žena, ale považuji za odstrašující případ.

Vyhlášení nejlepších podnikatelek se blíží

Už zhruba za měsíc bude jasné, které podnikatelky v České republice jsou pro tento rok nejúspěšnější. Vybírat ty nejlepší v kategoriích Malá společnost, Střední společnost a Velká společnost budou české osobnosti z podnikatelské i společenské oblasti. Výjimečný růst firmy vlastněné ze 100 procent ženou pak OCP ocení spolu s partnerem, společností MasterCard. Cenu GE Money Bank dostane výjimečná podnikatelka bez ohledu na počet zaměstnanců. Rozhodující je její vliv na obohacení trhu či dopad její činnosti na společnost.

Účastnicí soutěže se mohla i v letošním roce stát česká žena, stoprocentní majitelka společnosti, jejíž firma byla založena nejpozději k 1. lednu 2007. Nominace pak mohla přijít až po finanční analýze její společnosti z veřejně dostupných údajů zpracovaných odborným garantem soutěže, jímž je Czech Credit Bureau. Letos poprvé se ženy do soutěže mohly přihlásit i samy z vlastní iniciativy. I tyto účastnice ovšem musely k posouzení poskytnout své účetní výkazy za poslední čtyři uzavřené roky. Termín pro podání přihlášek byl do 21. září. K hodnocení finalistek se porota sejde 5. října. Ceny pak budou slavnostně předány během finálového večera v panoramatickém sále ZOOM v Kongresovém paláci v Praze, a to první listopadový den.

Co ženám brání v podnikání? Jaké mají překážky?

Znovu to srovnám se Skandinávií. Tam je běžné, že na mateřskou odcházejí i muži. Mnohem dostupnější jsou tam i jesle a další služby pro matky. Sedm let jsem pracoval v Německu, kde Microsoft spolu s tamní radnicí otevřel jesle hned naproti firmě. Ředitelka HR se vrátila do práce po půlroce na mateřské. Syna měla v jeslích naproti a čtyřikrát denně za ním chodila, aby si tam zvykl. Je to samozřejmě individuální věc, kdy se žena vrátí. Tam k tomu ale měla rozhodně možnost. Druhou věcí, která podle mě hodně chybí, jsou pozitivní příklady. Tato problematika by potřebovala větší mediální podporu.

Mohl by nějak víc pomoci i stát?

Určitě by pomohlo pružnější pracovní právo a větší podpora práce na zkrácený úvazek. Důležité ale je si také uvědomit, jaké bariéry mají začínající podnikatelé. Daně z příjmu jsou tu sice nízké, ale zdravotní a sociální odvody jsou poměrně vysoké. Celkové zatížení pro někoho, kdo startuje byznys, je tak docela velké.

Co byste doporučil ženám, které se do podnikání chtějí pustit?

První věc je nebát se. České prostředí nás pořád vyučuje neustálému podceňování. Taky jsem nestudoval Harvard, ale ČVUT a nikdy jsem se necítil slabší než ti ostatní. Samozřejmě že se člověk musí celý život vzdělávat a umět jazyky, ale první věc je nepodceňovat se.

Jsou důležité i další věci?

Klíčoví jsou spolupracovníci. Je třeba si velmi brzo najít lidi, na které se dá spolehnout. Bez nich se dobré podnikání nezdaří. Kvalitní lidé fungují jako magnet a přitáhnou k sobě další dobré lidi. Třetí důležitou zásadou je zůstat nohama na zemi. Když se začne dařit, vidíte vše růžově a myslíte si, že se nic nemůže stát. Opak je pravdou. Ostatně příkladem můžou být příběhy jednotlivců, organizací, ale i států, které se sesypou jako domeček z karet poté, co přestanou sledovat zpětnou vazbu okolo sebe. Hodně jsem cestoval s Billem Gatesem. Ten říkal, že špatná zpráva musí putovat v organizaci rychle. I když vybudujete velkou firmu, je třeba mít okolo sebe lidi, kteří vám nebudou lhát a pochlebovat, ale řeknou pravdu.

 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít