Jan Kovalovský: BoE nebo Fed, kdo bude první?

02. listopadu 2015, 07:55 - Jan Kovalovský
02. listopadu 2015, 07:55

Libra výrazně posílila naposledy v polovině října, když z úrovně 1,52 amerického dolaru zpevnila přes tři „patra“ k hladině 1,55 amerického dolaru. Libra tak pozitivně reagovala na čísla z britského trhu práce a následně i na holubičí komentáře z Fedu, které poslaly dolar do defenzivy. Optimismus však libře vydržel pouze jeden den.

Od tohoto pohybu ze 14. října následovalo postupné posilování amerického dolaru, který v následujících dnech úspěšně odmazal všechny své předchozí ztráty. Dolar si získal důvěru investorů nejen díky událostem z minulého týdne, kdy se sešla další významná porce makrodat jak ve Velké Británii, tak v USA.

V centru pozornosti zůstává výkon ekonomik a výhled dalších kroků centrálních bank. Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí mírně zpomalila, ale oživení by ohroženo být nemělo. Domácí spotřeba zůstává slušná i přes krátkodobé zaváhání trhu práce. Fed na svém jednání dokonce překvapil jestřábím postojem a vrátil do hry možnost prosincového zvýšení úrokových sazeb.

Britské zpomalení

To se dolaru pochopitelně líbilo. HDP bylo zveřejněno i v Británii a také zde došlo ke zpomalení – sice menšímu, ale zato méně očekávanému. Ekonomiku dál táhne silný sektor služeb, zatímco průmysl a stavebnictví ji lehce brzdí. Libra tak bude nyní čekat na postoj domácí centrální banky. Nechá se inspirovat posledním jestřábím výstupem Fedu, nebo bude opatrnější?

K vyšším sazbám má britská centrální banka o poznání dál než americký Fed, ale otázkou je, jak velký odstup nakonec bude. V minulém týdnu měl dolar nad librou navrch díky událostem na obou stranách velké louže. Podaří-li se dolaru prolomit úroveň 1,526 dolaru za libru, můžeme se dočkat úspěšného dosažení 1,51 a následně 1,49 dolaru za libru. Česká koruna by se tak vůči libře mohla podívat k minimům tohoto roku při 39 korunách za libru.

Autor je vedoucí Patria Forexu


Čtěte také:

Zbytečný rozruch? Koruna prý pod 27 korun za euro nespadla

Vedení MMF: Jüan si na měnový koš počká aspoň do října 2016

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít