Jan Hamáček: Česko musí být v EU aktivnější

05. dubna 2011, 03:51 - Zina Plchová
05. dubna 2011, 03:51

Kromě aktivní účasti na dalším pokračování evropské integrace by se česká zahraniční politika měla soustředit na prosazování českých ekonomických zájmů, domnívá se Jan Hamáček, místopředseda zahraničního výboru PSP ČR za ČSSD.

Foto: ČSSD

Jakých pět hlavních cílů by měla sledovat česká zahraniční politika v příštích pěti letech?

Hlavním cílem by mělo být zajištění bezpečnosti země, aktivně se musíme účastnit dalšího pokračování evropské integrace a důležitá je i podpora českých ekonomických zájmů v zahraničí. Nesmíme zapomenout ani na zajištění bezpečnosti dodávek energetických surovin do Česka a podporu demokracie a ochranu lidských práv ve světě.

Jaké nástroje by pro dosažení cílů měla zvolit?

Klíčová je fungující síť zastupitelských úřadů s důrazem na země, ve kterých má ČR své ekonomické či bezpečnostní zájmy. S tím souvisí i důsledná koordinace zahraniční politiky a ekonomické diplomacie. Pokud chceme dosáhnout svých cílů, musíme se aktivně podílet na formování SZBP sedmadvacítky, naši diplomaté se musí prosadit i v rámci evropské diplomatické služby.

Jak má vypadat česká zahraniční politika?

Jan Zahradil: Česko potřebuje jednotně řízenou ekonomickou diplomacii Karel Schwarzenberg: V Česku se o zahraniční politiku skoro nikdo nezajímáhttp://www.profit.cz/clanek/jan-hamacek-cesko-musi-byt-v-eu-aktivnejsi.aspx Miloslav Ransdorf: Česká zahraniční politika nemá žádnou koncepci

V čem jsou slabiny nynější české zahraniční politiky a jak je zlepšit?

Problémem je to, že neexistuje vnitropolitická shoda na dalším směřování Evropské unie a míře integrace. České rezorty se neumí shodnout mezi sebou a prosazovat společné zájmy. Proto jsme pro evropské partnery špatně čitelní a nepředvídatelní. Navíc se stále mění síť zastupitelských úřadů, která namísto zájmů ČR reflektuje spíše partikulární zájmy úředníků ministerstva zahraničí.

Odlišný postoj Hradu a ministerstva zahraničí k významným světovým událostem není ojedinělý. Jak nejednotnost podle vás chápou v zahraničí? Jsme čitelným partnerem?

Česko je v sedmadvacítce pokládáno za nepředvídatelnou zemi. Máme nálepku trouble makera, který velmi dobře ví, proti čemu je, ale neví, co vlastně od EU očekává. O zahraniční politice se téměř nedebatuje, stojí na okraji zájmu politiků.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít