Jan Čermák: Zvykejme si. Silný dolar nebude

09. listopadu 2012, 07:45 - Jan Čermák
09. listopadu 2012, 07:45

Povolební euforie na globálních trzích po amerických prezidentských volbách trvala tentokrát opravdu jen chvilku. Trhy si rychle uvědomily, že vzhledem k protisměrnému rozložení sil v Bílém domě a v Kongresu hrozí, že nepřijde dohoda o odvrácení naordinovaného utažení fiskální politiky.

Americké ekonomice tak 1. ledna reálně hrozí to, čemu se na finančních trzích říká fiskální útes. Ač takovou možnost nelze podceňovat, situace snad přece jen nebude tak horká. O tom svědčí první vstřícné povolební výroky obou stran.

Pokud jde o střednědobý horizont, je třeba se připravit na to, že staronové rozložení sil na americké politické scéně může přinést velmi podobnou makroekonomickou politiku, jakou jsme pozorovali dosud. Rozpolcený Kongres totiž těžko přinese smysluplnou rozpočtovou strategii, která by na jedné straně dokázala redukovat dluh a na straně druhé vyvolala pozitivní strukturální změny na nabídkové straně ekonomiky.

Toto fiskální trápení bude zřejmě i nadále kompenzováno velmi uvolněnou měnovou politikou, kterou bude razit Bernankeho Fed. Celá jeho politika se postupně ocitne v režii Obamou najmenovaných holubic. V globální praxi to bude znamenat, že světová ekonomika bude nadále čelit politice slabého dolaru, která v řadě rozvíjejících se trhů vyvolává stížnosti na rozpoutávání měnových válek. Tyto nářky by však mohly nakonec polevit.

Slabý dolar, který zarámoval první prezidentské období Baracka Obamy, totiž nakonec přinesl pozitivní strukturální změny generované privátním sektorem. Nešlo jen o odtučňovací kúry, jimiž prošel finanční sektor i někteří průmysloví giganti, ale také o pozitivní proměnu, již lze připsat energetickému sektoru a hospodaření s energiemi vůbec. USA jsou dnes ve srovnání s obdobím před čtyřmi lety mnohem blíže soběstačnosti v oblasti pokrytí svých energetických potřeb.

Strukturální změny dokonce zašly tak daleko, že se blíží okamžik, kdy USA budou čistým vývozcem některých energetických surovin. Kombinace růstu nabídky (tažené především novými nalezišti plynu) a šetrnějšího využívání energií by měla působit i v dalším Obamově volebním období. Závislost USA na dovozu nerostných surovin tak může být v roce 2016 skutečně výrazně nižší, což by mělo vést k fundamentálně opodstatněnému posílení dolaru v globálním měřítku.


Čtěte také:

Euforie akcií nad Obamou vydržela chvilku

Analytici: USA čekají lepší časy, ať už vyhraje kdokoli

Pád USA z fiskálního útesu může zabrzdit globální růst


Sečteno a podtrženo, americký volič v úterý stvrdil politický status quo, který se ekonomicky projeví v utvrzení dosavadních trendů z let 2009 až 2012. Zbytek planety nechť se tedy připraví na nízké americké úrokové sazby, slabší dolar, jen zvolna se vylepšující fiskální situaci a na snižující se energetickou závislost největší ekonomiky světa.

Autor je analytikem ČSOB

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít