Jan Čermák: Zvykejme si. Silný dolar nebude

09. listopadu 2012, 07:45 - Jan Čermák
09. listopadu 2012, 07:45

Povolební euforie na globálních trzích po amerických prezidentských volbách trvala tentokrát opravdu jen chvilku. Trhy si rychle uvědomily, že vzhledem k protisměrnému rozložení sil v Bílém domě a v Kongresu hrozí, že nepřijde dohoda o odvrácení naordinovaného utažení fiskální politiky.

Americké ekonomice tak 1. ledna reálně hrozí to, čemu se na finančních trzích říká fiskální útes. Ač takovou možnost nelze podceňovat, situace snad přece jen nebude tak horká. O tom svědčí první vstřícné povolební výroky obou stran.

Pokud jde o střednědobý horizont, je třeba se připravit na to, že staronové rozložení sil na americké politické scéně může přinést velmi podobnou makroekonomickou politiku, jakou jsme pozorovali dosud. Rozpolcený Kongres totiž těžko přinese smysluplnou rozpočtovou strategii, která by na jedné straně dokázala redukovat dluh a na straně druhé vyvolala pozitivní strukturální změny na nabídkové straně ekonomiky.

Toto fiskální trápení bude zřejmě i nadále kompenzováno velmi uvolněnou měnovou politikou, kterou bude razit Bernankeho Fed. Celá jeho politika se postupně ocitne v režii Obamou najmenovaných holubic. V globální praxi to bude znamenat, že světová ekonomika bude nadále čelit politice slabého dolaru, která v řadě rozvíjejících se trhů vyvolává stížnosti na rozpoutávání měnových válek. Tyto nářky by však mohly nakonec polevit.

Slabý dolar, který zarámoval první prezidentské období Baracka Obamy, totiž nakonec přinesl pozitivní strukturální změny generované privátním sektorem. Nešlo jen o odtučňovací kúry, jimiž prošel finanční sektor i někteří průmysloví giganti, ale také o pozitivní proměnu, již lze připsat energetickému sektoru a hospodaření s energiemi vůbec. USA jsou dnes ve srovnání s obdobím před čtyřmi lety mnohem blíže soběstačnosti v oblasti pokrytí svých energetických potřeb.

Strukturální změny dokonce zašly tak daleko, že se blíží okamžik, kdy USA budou čistým vývozcem některých energetických surovin. Kombinace růstu nabídky (tažené především novými nalezišti plynu) a šetrnějšího využívání energií by měla působit i v dalším Obamově volebním období. Závislost USA na dovozu nerostných surovin tak může být v roce 2016 skutečně výrazně nižší, což by mělo vést k fundamentálně opodstatněnému posílení dolaru v globálním měřítku.


Čtěte také:

Euforie akcií nad Obamou vydržela chvilku

Analytici: USA čekají lepší časy, ať už vyhraje kdokoli

Pád USA z fiskálního útesu může zabrzdit globální růst


Sečteno a podtrženo, americký volič v úterý stvrdil politický status quo, který se ekonomicky projeví v utvrzení dosavadních trendů z let 2009 až 2012. Zbytek planety nechť se tedy připraví na nízké americké úrokové sazby, slabší dolar, jen zvolna se vylepšující fiskální situaci a na snižující se energetickou závislost největší ekonomiky světa.

Autor je analytikem ČSOB

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít