Jan Cepák: Klinická smrt BCPP

22. listopadu 2012, 10:34 - Jan Cepák
22. listopadu 2012, 10:34

Zprvu měl titulek článku znít Burza cenných papírů Praha umírá. Ale ono se tak v podstatě již stalo. Například po započetí úterní obchodní seance se první přímý obchod uskutečnil téměř až minutu poté. Jde o obrovský kontrast v porovnání s lety před krizí a na jejím počátku, kdy se v prvních minutách zobchodovalo několik desítek milionů korun.

Letos investoři zobchodují denně jednu miliardu korun, tedy asi jen pětinu toho, co se jim v průměru dařilo v roce 2007. Trend útlumu obchodování na burze vesele pokračuje i v porovnání s předchozím rokem.

Investoři si letos mezi sebou vyměnili akcie v objemu menším o 30 procent. Není se čemu divit. Objemy, sice ne v takové procentuální změně, klesají i na ostatních trzích. Pražské burze však chybí čerstvá krev v podobě nových IPO nebo duálních listingů.

Objemově zoufalé emise typu Tatra Mountain Resort pražskou burzu nezachrání. Konkrétně tohoto titulu se od jeho uvedení a zařazení mezi pražské blue chips (SPAD) denně zobchoduje za úsměvných 400 tisíc korun. Z malých rozvíjejících se trhů, kam pražská burza patří a patřit bude i nadále, navíc odcházejí velcí zahraniční hráči, kteří v Praze určovali tón.

Dalším důvodem je slábnoucí atraktivnost titulů. Alespoň trochu zajímavé emise by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Investor je tak nepřímo tlačen porozhlédnout se na zahraničních trzích, kde ho čeká výrazně lepší likvidita, průhlednější systém obchodování, lepší informace a analytické pokrytí. A co nový obchodní systém Xetra? I když se obchodování možná lehce zpřehlední, zřejmě pražskou burzu nespasí.


Čtěte také:

Petr Koblic: Doufám, že se objemy obchodů na pražské burze letos začnou zvedat

Česko chce přilákat investiční fondy z daňových rájů

Na pražskou burzu prý příští rok přijdou až tři nové emise


Autor je analytikem Komerční banky

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít