Jan Cepák: Elektrizující Tesla

06. června 2013, 11:42 - Jan Cepák
06. června 2013, 11:42

Pozoruhodný příběh Tesly motors, výrobce automobilů poháněných čistě lithiovými bateriemi, se začal psát ještě dávno před únorovou velmi kritickou recenzí v New York Times. Proti té se výrazně ohradil současný šéf společnosti Elon Musk, někým také označován jako vizionář podobný zesnulému šéfovi Applu Stevu Jobsovi. Po necelých třech letech od uvedení na burzu se však začaly dít s jejími akciemi velmi zajímavé věci.

Tesla totiž oznámila poprvé ve své historii zisk, který byl mixem jednak zvýšených tržeb z prodeje modelu S, ale také 60milionové dotace, kterou společnost obdržela od státu. Tady akcie odstartovaly svůj raketový růst podpořený vysokým skóre v Consumer reports nebo půjčkou Muska na nákup akcií společnosti.

Strmému vzestupu pomohlo také zoufalé uzavírání krátkých pozic. Je však společnost schopna zisk udržet? Bez další dotace to bude mít v příštích měsících poměrně složité. Tesla totiž spíše zatím vyniká ve výrobě baterií a technologii rychlého dobíjení Li-ion článků.

Marže na samostatných automobilech jsou nyní nízké. Elon Musk čeká, že by se do konce roku mohly pohybovat na úrovni 25 procent, což by Tesle výrazně pomohlo v nárůstu čistého zisku.

Za úspěchem společnosti stojí především výborný marketing. Příběh Tesly je tak částečnou analogií strategie Applu. Zaměřuje se totiž spíše na bonitní klientelu, jejímž životním postojem je ochrana životního prostředí a je ochotna utratit za vůz částky okolo sto tisíc dolarů. To je zásadní rozdíl mezi Teslou a ostatními výrobci elektrických a hybridních automobilů.

Vraťme se ale k ceně akcie. Jde jen o náhodný výlet, nebo o opodstatněný růst? Spojení nových technologií a propracovaného marketingu dává tušit, že by v dlouhodobém horizontu mohla převážit spíše druhá možnost.


Čtěte také:

Tereza Jalůvková: Želízko v ohni, nebo bublina?

Jan Cepák: Luxusní zboží jde na dračku

Jan Cepák: Máme čekat horší výsledky?


Autor je makléřem Komerční banky

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít