Jan Bureš: Rusku bude chybět vzácné zboží. Dolar

19. prosince 2014, 08:58 - Jan Bureš
19. prosince 2014, 08:58

Ruský rubl zatím zastavil pád. Na jedné straně ocenil snahu vlády a centrální banky, především ale těžil z korekce na trhu s ropou. Ta se vrátila nad psychologickou hranici 60 dolarů za barel. Představená opatření ale situaci nezklidní natrvalo. Start do nového roku nebude pro Rusy žádnou procházkou růžovým sadem.

Ruská centrální banka oznámila sérii doporučení zaměřených na posílení bankovního sektoru – od injekcí hotovosti přes volnější kapitálové požadavky až po eventuální kapitálovou výpomoc. Opatření umožní ruským bankám do určité míry ignorovat poslední výrazné pohyby na trzích tak, aby nemusely přeceňovat aktiva ve svých bilancích. To je pro řadu z nich úleva. Žádné z přijatých opatření ale nezabrání tlaku na devizové rezervy.

Západní sankce budou dál tlačit ruské podniky a banky ke splácení zahraničního dluhu – do konce roku 2015 je přitom splatný zahraniční dluh v celkové hodnotě okolo 135 miliard dolarů. Ruské devizové rezervy jsou sice stále relativně vysoké (přes 370 miliard dolarů), ale rychle se tenčí. Od začátku roku se smrskly o více než 20 procent. Navíc značná část z nich není jednoduše použitelná. Podle týdeníku The Economist je více než 170 miliard dolarů rezerv vázáno v ruských státních fondech, které mají investováno například na Ukrajině nebo v řadě ruských státních bank.

Výhled výrazně zhoršuje padající cena ropy, která v příštím roce sníží příliv dolarů na účty podniků i vlády. A řada ruských dovozců se kvůli výrazné rozkolísanosti rublu připravuje na to, že za zboží ze zahraničí bude muset platit v dolarech. Z tohoto pohledu tedy začínají být dolarové rezervy o poznání vzácnější. Uvědomuje si to i centrální banka, která s nimi začala šetřit. V listopadu a v prosinci zatím na trhu intervenuje relativně málo a snaží se atraktivitu rublu vylepšit spíše vyššími úrokovými sazbami. Zatím neúspěšně.

Všechny zbraně vystříleny nejsou. Centrální banka může aktivněji zapojit masivnější devizové intervence v kombinaci s dalším zvyšováním sazeb. Začátek nového roku ale bude bolet. Ruské banky mají nabitý splátkový kalendář a ropa bude náchylná k dalším propadům. Možnost zavedení kapitálových kontrol a omezení směnitelnosti rublu zůstane příliš živá na to, aby se hlad Rusů po dolarech zmírnil.

Jaké to bude mít odezvy v Česku? Kombinace levné ropy, sankcí, inflace a dražších peněz by měla ruskou ekonomiku poslat do recese. To pocítí exportéři orientovaní na ruský trh. Těm už ostatně teď přidělává vrásky jankovitý rubl. Česká ekonomika jako celek by ale výrazněji zasažena být neměla. Pokud ruský propad v příštím roce nepřekoná tři procenta, mělo by to Česku z dynamiky růstu ukousnout nejvýš několik desetin procentního bodu. To by pak mohl vyrovnat pozitivní efekt nižších cen ropy.

Autor je hlavním ekonomem Ery


Čtěte také:

Rubl znovu klesl, Putinův projev nepomohl

Kurz rublu zastavil prodej zájezdů Rusů do Česka

Propad rublu kazí realitní byznys Immofinanzu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít