Jan Bureš: Rusku bude chybět vzácné zboží. Dolar

19. prosince 2014, 08:58 - Jan Bureš
19. prosince 2014, 08:58

Ruský rubl zatím zastavil pád. Na jedné straně ocenil snahu vlády a centrální banky, především ale těžil z korekce na trhu s ropou. Ta se vrátila nad psychologickou hranici 60 dolarů za barel. Představená opatření ale situaci nezklidní natrvalo. Start do nového roku nebude pro Rusy žádnou procházkou růžovým sadem.

Ruská centrální banka oznámila sérii doporučení zaměřených na posílení bankovního sektoru – od injekcí hotovosti přes volnější kapitálové požadavky až po eventuální kapitálovou výpomoc. Opatření umožní ruským bankám do určité míry ignorovat poslední výrazné pohyby na trzích tak, aby nemusely přeceňovat aktiva ve svých bilancích. To je pro řadu z nich úleva. Žádné z přijatých opatření ale nezabrání tlaku na devizové rezervy.

Západní sankce budou dál tlačit ruské podniky a banky ke splácení zahraničního dluhu – do konce roku 2015 je přitom splatný zahraniční dluh v celkové hodnotě okolo 135 miliard dolarů. Ruské devizové rezervy jsou sice stále relativně vysoké (přes 370 miliard dolarů), ale rychle se tenčí. Od začátku roku se smrskly o více než 20 procent. Navíc značná část z nich není jednoduše použitelná. Podle týdeníku The Economist je více než 170 miliard dolarů rezerv vázáno v ruských státních fondech, které mají investováno například na Ukrajině nebo v řadě ruských státních bank.

Výhled výrazně zhoršuje padající cena ropy, která v příštím roce sníží příliv dolarů na účty podniků i vlády. A řada ruských dovozců se kvůli výrazné rozkolísanosti rublu připravuje na to, že za zboží ze zahraničí bude muset platit v dolarech. Z tohoto pohledu tedy začínají být dolarové rezervy o poznání vzácnější. Uvědomuje si to i centrální banka, která s nimi začala šetřit. V listopadu a v prosinci zatím na trhu intervenuje relativně málo a snaží se atraktivitu rublu vylepšit spíše vyššími úrokovými sazbami. Zatím neúspěšně.

Všechny zbraně vystříleny nejsou. Centrální banka může aktivněji zapojit masivnější devizové intervence v kombinaci s dalším zvyšováním sazeb. Začátek nového roku ale bude bolet. Ruské banky mají nabitý splátkový kalendář a ropa bude náchylná k dalším propadům. Možnost zavedení kapitálových kontrol a omezení směnitelnosti rublu zůstane příliš živá na to, aby se hlad Rusů po dolarech zmírnil.

Jaké to bude mít odezvy v Česku? Kombinace levné ropy, sankcí, inflace a dražších peněz by měla ruskou ekonomiku poslat do recese. To pocítí exportéři orientovaní na ruský trh. Těm už ostatně teď přidělává vrásky jankovitý rubl. Česká ekonomika jako celek by ale výrazněji zasažena být neměla. Pokud ruský propad v příštím roce nepřekoná tři procenta, mělo by to Česku z dynamiky růstu ukousnout nejvýš několik desetin procentního bodu. To by pak mohl vyrovnat pozitivní efekt nižších cen ropy.

Autor je hlavním ekonomem Ery


Čtěte také:

Rubl znovu klesl, Putinův projev nepomohl

Kurz rublu zastavil prodej zájezdů Rusů do Česka

Propad rublu kazí realitní byznys Immofinanzu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Návod: 4 a více kroků, jak založit svůj vlastní stát
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
Auta
Tento Mercedes třídy E nevypadá na to, že by měl víc koní…
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon. Stojí 400 tisíc a ujede 30 km
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Technologie
Asus Lyra: Wi-Fi bez kompromisů (uživatelská recenze)
Cnews FM: S historicky prvním hostem o Firefoxu a Mozille [podcast]
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít