Jan Bureš: Máme se bát řecké nákazy?

24. června 2015, 07:21 - Jan Bureš
24. června 2015, 07:21

Dohoda s Řeckem není na stole, přestože hodiny ukazují přinejlepším za pět minut dvanáct. Napětí eskaluje a odliv vkladů z řeckých bank zrychluje. Je možné, že už v příštích dnech budou řecké banky pod tlakem okolností nucené zavést kapitálové kontroly a omezit výběry z bankomatů. A vyloučit nelze ani samovolný grexit.

Trhy zatím zůstávají celkem v klidu. To se ale může rychle změnit, pokud ani do konce měsíce nepřijde žádná dohoda. Řecko pak vypadne ze záchranných sítí ECB a ocitne se v programovém vakuu. Jak silná může být v takovém případě nákaza? Historická srovnání pokulhávají. Řecká krize v letech 2011 a 2012 byla jiná v tom ohledu, že podobně jako kyperská skončila vzájemnou dohodou a následnou restrukturalizací dluhu. Neřízený bankrot a odchod z eurozóny jsou fenoménem zcela novým.

Na druhé straně proti roku 2012 je eurozóna na takovou vyhrocenou situaci o poznání lépe připravena. Na skladě má řadu nových zbraní, kterými se eventuální nákaze může bránit. Jsou především z dílny Evropské centrální banky, která se na rozdíl od roku 2012 už vůbec neštítí nakupovat vládní dluhopisy do vlastní bilance a současně převzala kontrolu nad bankami v eurozóně.

Pokrok je ale vidět i na straně ostatních periferních ekonomik, které jsou daleko odolnější než před třemi lety. Mají vyrovnané nebo přebytkové primární bilance státních rozpočtů a vyrovnané běžné účty platební bilance. I když jejich hospodářský výkon zůstává pod předkrizovými úrovněmi a nezaměstnanost je stále neúnosně vysoko (především ve Španělsku), růstové vyhlídky se v posledních kvartálech setrvale vylepšovaly. Španělsko, Irsko i Portugalsko by měly letos svým růstem zbytek euroklubu překonat.

Vážným problémem ale může být něco, čemu ekonomové dost neobratně říkají redenominační riziko. Pokud by Řekové přechodem na drachmu přišli o značnou část svých úspor, nezačnou se Španělé bát návratu k pesu? I když ECB má nástroje, jak tento strach a odliv vkladů z národních ekonomik ošetřit, finanční napětí by mohlo lehce podřezat větev pod zranitelným evropským růstem.

Grexit by také jednou provždy vypustil džina z lahve. Přechod k národní měně by přestal být nemyslitelným tabu, ale stal by se reálnou alternativou pro jakoukoli další členskou ekonomiku v jakékoli budoucí krizi. Španělské banky by se pak mohly snadno dostat pod tlak, zvlášť před letošními volbami, ve kterých nabrala na síle extrémní levice programově souznící s řeckou Syrizou.

Řecký odchod z eurozóny by tedy bezesporu i dnes přinesl značné náklady. To ale neznamená, že by věřitelé měli ustupovat Aténám za každou cenu. Morální hazard spojený s příliš měkkým postojem může do budoucna zadělat na mnohem větší problémy. A to nejenom v řecké krizi.

Autor je hlavním ekonomem Ery


Čtěte také:

ECB náš bankovní systém padnout nenechá, tvrdí řecký státní tajemník

ECB údajně opět zvýšila limit nouzového financování řeckých bank

Řecký den D opět vyšuměl, aténská burza ale divoce rostla v očekávání dohody

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít