Jan Bureš: ČNB je odsouzena k tvrdému boji

28. července 2015, 07:05 - Jan Bureš
28. července 2015, 07:05

Česká koruna se v červenci dostala poprvé od roku 2013 do vod, v nichž si ČNB musí „špinit“ ruce skutečnou obranou intervenční hranice 27 korun za euro. A vše nasvědčuje tomu, že se této povinnosti jen tak nezbaví. Koruna má pramálo důvodů se od této hranice vzdálit a centrální banka bude muset v dalších měsících začít ještě rychleji akumulovat devizové rezervy.

Koruna se totiž do blízkosti intervenční hranice nedostala náhodou. V průběhu roku 2014 a na začátku roku 2015 se pohybovala na slabších úrovních především proto, že trhy stále koketovaly s myšlenkou posunu intervenční hranice na ještě slabší úrovně. Ještě v lednu 2015 investiční banka Goldman Sachs strašila své klienty tím, že ČNB bude muset kvůli nízké inflaci oslabit korunu ke 30 korunám za euro. Nad tím sice nejeden člověk po právu kroutil hlavou, ale než se česká inflace odrazila v březnu a především v dubnu od svého dna, koruna zůstávala pro jistotu v defenzivě vysoko nad 27 korunami za euro.

Nalezení inflačního dna a překvapivě rychlý růst ekonomiky ale vyrazily v posledních třech měsících korunovým medvědům z rukou všechny dobré karty. Koruna již nemá důvod bát se slabších úrovní, zvláště když rychlé oživení doprovází i vylepšování českých obchodních přebytků vůči zbytku světa. ČNB věřila, že hospodářské oživení tažené investicemi náročnými na dovoz zahraniční obchod zhorší. Nic takového se ale kvůli padajícím cenám komodit neděje. Česká obchodní bilance i bilance běžného účtu skončí letos v rekordních přebytcích. Pokud Česko dál pojede rychleji než eurozóna a současně bude zlepšovat svou vnější rovnováhu, přirozené tlaky na apreciaci koruny budou sílit.

Co se může dít potom? ČNB pravděpodobně bude nucena snášet novou realitu: smířit se s tím, že je kvůli obraně koruny nutné častěji aktivně intervenovat, a rychleji nafukovat své devizové rezervy. Je velice málo pravděpodobné, že by se ČNB pod tlakem okolností rozhodla hýbat s hladinou intervenčního kurzu. Vzhledem k dobrému vývoji ekonomiky nebude mít důvod strašit trhy oslabením intervenčního kurzu. A předčasné opuštění režimu je ještě méně pravděpodobné. Inflace se zatím cíli centrální banky ani neblíží, stane se tak zřejmě ve druhé polovině příštího roku.

Nicméně centrální banka si možná časem bude chtít obranu slabé koruny ulehčit. Moc nástrojů v ruce nemá. Mohla by intervenční obranu zesílit a zalít trh jednorázově větším množstvím korun. Otázkou je, zda by ale nakonec pouze nezvýšila rozkolísanost měnového páru. Druhou teoretickou možností je srazit úrokové sazby do záporu. To ale otupí jen spekulativní poptávku po korunách. A je otázkou, jak je velká, když zahraniční hráči již dnes na trhu ukládají koruny za záporné tržní úroky.


Čtěte také:

ČNB bude muset k udržení kurzu koruny zasahovat častěji

ČNB drží kurz 27 korun za euro. Intervence ponechá do konce příštího roku

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít