Jaký komunikátor si vybrat? Záleží, co od něj čekáte

04. dubna 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
04. dubna 2005, 00:00

VYZKOUŠELI JSME - NOKIA 9500 A 9300 Potřebujete opravdu chytrý telefon s pořádnou klávesnicí? Zkuste komunikátor. Dvě podobné novinky se liší hlavně velikostí a rozsahem funkcí. Novější mobily dokáží stahovat celé e-maily. Ale na malých klávesnicích se na ně špatně odpovídá.

VYZKOUŠELI JSME - NOKIA 9500 A 9300

Potřebujete opravdu chytrý telefon s pořádnou klávesnicí? Zkuste komunikátor. Dvě podobné novinky se liší hlavně velikostí a rozsahem funkcí.

Novější mobily dokáží stahovat celé e-maily. Ale na malých klávesnicích se na ně špatně odpovídá. Přitom mobil je pro řadu podnikatelů někdy jediná možnost, jak se při delší cestě mimo kancelář dostat k pracovní elektronické poště.

K vyřizovaní mailů je potřeba trochu komfortu, který mohou nabídnout nové komunikátory od Nokie. Jde o větši mobilní telefony, které nesou označení Nokia 9500 a 9300. Jsou to v zásadě podobné přístroje, které se liší jen v několika věcech.

Oba se dají rozložit a nabízí klasickou klávesnici Qwerty, byt s menšími klávesami než normální notebook. Psaní na takové klávesnici je pak rychlejší než psaní na běžném mobilu. Také displej je mnohem větší.

Oba přístroje dokáží pracovat i s tabulkovým procesorem nebo textovým editorem, případně umí také vytvářet jednoduché prezentace. Ideálně se tak hodí pro vyřízení rychlých pracovních záležitostí, například schvalování urgentních textů. Samozřejmě dokáží surfovat po běžných webových stránkách, telefonovat nebo posílat textové zprávy.

Model N9500 je výrazně větší a těžší, prakticky se nedá nosit v kapse kalhot nebo saka. Oproti N9300 však nabízí pár výhod: Protože je větší, má i větší klávesnici, na které se lépe píše. Především však umí pracovat s bezdrátovým internetem wi-fi, což se hodí pro stahování větších objemů dat do telefonu. Těch se do telefonu vejde dost, jeho vnitřní paměť je 80 MB a ještě má slot pro paměťovou kartu. Vedle wi-fimá N9500 také fotoaparát.

Varianta N9300 je o něco menší a především lehčí (60 gramů), takový přístroj tedy už lze nosit v kapse. Klávesnice je o něco menší, telefon nepodporuje wi-fiani nemá foťák.

Přesto se nám po redakčním testu jeví jako praktičtější, právě díky svým rozměrům.

Nicméně: kdo potřebuje stahovat do mobilu veliké objemy dat v dosahu wi-fi, bude volit zřejmě Nokii 9500.

Je však otázkou, zda zájemce skutečně využije všechny funkce náročnějšího modelu. Navíc komunikátory Nokia nejsou levná záležitost. Nokia 9500 stojí kolem 21 tisíc, Nokia 9300 je o necelé dva tisíce levnější.

Foto popis| Nokia 9500

Foto popis| Nokia 9300

Foto autor| foto: Nokia (2x)

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít