Jako vždycky

15. ledna 2014, 12:00 - Pavel Páral, Euro
15. ledna 2014, 12:00

Víra v zákony hory přenáší. Alespoň to tak vypadá při vzývání služebního zákona, který nám má udělat ze současné státní správy zcela nový, úžasný a nezkorumpovatelný model.

Nikdo z těchto nadšenců si zřejmě dosud nevšiml, že zákonů na téma „krást se nemá“ je sice docela hodně, ale zlodějů je pořád o něco více. Státní správa jsou jen a pouze lidé. A autorovi těchto řádek se při podobných diskusích vždy vybaví moudrost jednoho staršího centrálního bankéře, s ním v první polovině devadesátých let jednou diskutoval o tehdy nemyslitelném akceptování nějakého většího rozpočtového deficitu.

Tenkrát pokýval hlavou a řekl: Ale to, co ministerští úředníci utrácejí, jsou vaše peníze. Byl jste někdy na ministerstvu financí? Viděl jste tam ty lidi? A jestli jste je viděl, máte pocit, že byste jim dobrovolně dal ještě nějaké své peníze? Jeho argument veškerou diskusi utnul. Viděl jsem mnoho úředníků mnoha ministerstev a musím přiznat, že má ochota svěřovat jim své vlastní peníze se limitně blíží nule. Představa, že po přijetí služebního zákona se ti lidé změní jak mávnutím kouzelného proutku, by mi přišla legrační, kdyby mi z ní nenaskakovala husí kůže.

Drahý zákon

Zřízení generálního ředitelství státní správy, státních tajemníků na ministerstvech a různých nových chráněných dílen v podobě úřednických pašalíků bude stát miliardy. Onen služební zákon připravený před dvanácti lety totiž nenabyl účinnosti z prostého důvodu, že na jeho naplnění nebyly ve státní kase prachy. Tehdejší vyčíslení nákladů činilo nějakých osm miliard korun a to jsou mzdy od té doby ve státní správě výrazně vyšší. Nehledě na to, že i tento odhad, stejně jako všechny tehdejší i pozdější odhady podobných norem, byl evidentně podstřelen.

Ještě horší než přímé náklady jsou ty nepřímé. Tu novou státní správu, kterou bude velmi složité jakkoli motivovat k výkonu a v níž se bude jen obtížně měnit obsazení důležitých postů, si teď obsadí jedna partička říkající si nová vládní koalice, jejíž životnost je ve hvězdách. Obsadí si ji podle svého gusta úplně stejně, jako když nastupující premiér Bohuslav Sobotka před lety jako ministr financí posadil do křesla generálního ředitele ČSA Jaroslava Tvrdíka. Nebo snad někdo věří, že to nedopadne jako vždycky?


Čtěte další komentáře Pavla Párala:

Mariin happyend

Pavel Páral: V rozpočtu jsou horší věci než deficit

Pavel Páral: Čas policejního pořádku


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít