Jako na Klondiku

25. července 2005, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
25. července 2005, 00:00

CIZINCI PODNIKAJÍCÍ V ČESKU V Česku už léta podnikají tisíce cizinců. Naprostá většina z nich pochází z Východu. Ti, kdo přišli z rozvinutých západních zemí, se často nestačí divit, co všechno je v Česku možné. Koncem loňského roku dosáhl počet živnostenských oprávnění vydaných v České republice cizincům téměř 81 tisíc.

CIZINCI PODNIKAJÍCÍ V ČESKU V Česku už léta podnikají tisíce cizinců. Naprostá většina z nich pochází z Východu. Ti, kdo přišli z rozvinutých západních zemí, se často nestačí divit, co všechno je v Česku možné.

Koncem loňského roku dosáhl počet živnostenských oprávnění vydaných v České republice cizincům téměř 81 tisíc. Skrývají se za nimi nejen podnikatelské aktivity velkých firem (ať už nalákaných CzechInvestem na investiční pobídky, nebo působících na našem území bez těchto výhod), ale i malé podniky či živnostníci.

Nejčastěji se cizinci podle údajů Českého statistického úřadu věnují obchodu, opravám motorových vozidel a domácích spotřebičů. Významný je jejich podíl ve stavebnictví a aktivitách spojených s realitami a také ve zpracovatelském průmyslu. Viditelný je také v gastronomii, kde se dá přítomnost zahraničních podnikatelů vnímat jako jednoznačný přínos jak v obohacení v oblasti kulinářské, tak co do zvyšující se úrovně služeb.

Poněkud problematičtější je pak aktivita obchodníků v tržnicích, které jsou dnes synonymem nekvalitního braku a co horšího, zboží, jehož původ je často velmi temný.

SMLOUVY, KTERÉ NEPLATÍ

Většinu živnostenských oprávnění vydaných cizincům vlastní lidé ze zemí mimo Unii. Co do národnosti vedou Vietnamci a Ukrajinci, třetí příčka patří Slovákům. Podle statistiky z konce roku 2002 zaujímají například Němci - jedni z největších investorů do podnikání v tuzemsku - v počtu živnostenských oprávnění až osmé místo.

V devadesátých letech přilákala cizí podnikatele do Česka rozvíjející se tržní ekonomika s minimální konkurencí. Často si připadali jako pionýři pronikající do neprobádaných končin. Museli se však smířit s tím, že postupy, které třeba znají z podnikatelského prostředí vyspělých zemí, nebyly v tuzemsku zažité.

Pro obchodníky a podnikatele ze západních zemí bylo například naprosto nepochopitelné zjištění, že smlouvy často nemají ani cenu papíru, na němž jsou napsané. Vymahatelnost věcí, k nimž se protistrana zavázala, je minimální, pokud vůbec nějaká. Navíc to znamená léta trvající soudní spory.

Zakladatel a majitel cestovní kanceláře Exim Tours Ferid Nasr uvádí, že například své francouzské přátele před tímto nebezpečím mnohokrát varoval. Přesto je neochránil před rozčarováním z toho, že tento atribut podnikatelské etiky není jejich tuzemským partnerům vůbec vlastní. „Přišli, uzavřeli smlouvy a byli strašně zklamaní, když zjistili, že ta smlouva neplatí. Ono to tak chodí dosud, i když už je to lepší,“ říká Nasr.

CHAOTICKÉ ZÁKONY

Ti, kteří začínali před deseti a více lety se shodují na tom, že začít v Česku podnikat dnes je už hlavně kvůli sílící konkurenci mnohem těžší. Podmínky pro podnikání na domácím trhu se podle Bengta Thorssona, generálního ředitele firmy Scania Czech Republic, mění velmi rychle a stále více se přibližují těm, které zná třeba ze Švédska či Německa, kde působil dlouhou dobu. Státní úřady však ve jménu přizpůsobení se nařízení Evropské unie vytvářejí podle něho daleko větší byrokracii a nové zákony s nejrůznějšími dodatky pak přinášejí nepřehlednou situaci.

Právě poněkud chaotická situace související s harmonizací legislativy a podmínek pro podnikání s evropským standardem představuje dnes pro podnikatele zřejmě největší potíže.

Michel Fleischmann, ředitel soukromých rádií Frekvence 1 a Info Rádio, si stěžuje na nedodržování často zásadních rozhodnutí. Byl zvyklý spolehnout se na to, že rozhodnutí má svá pravidla, která se dlouhodobě nemění. „V Čechách až moc často narážím na rozhodnutí, která jsou bez pravidel a trvají krátkodobě, když už tedy vůbec nějaký čas trvají,“ tvrdí Fleischmann.

Francouzský restauratér Alberto Courné je s nutným zlem zvaným byrokracie smířený. Podle něho nemá smysl byrokracii kritizovat, protože je v každé zemi. „Někdo sedí léta na úřadu a vy tam přijdete jako ambiciózní člověk, který chce investovat několik milionů korun. V tu chvíli se střetnou dva světy: vy potřebujete začít co nejrychleji podnikat a oni potřebují jenom přežít,“ vysvětluje Courné.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít