Jako na Klondiku

25. července 2005, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
25. července 2005, 00:00

CIZINCI PODNIKAJÍCÍ V ČESKU V Česku už léta podnikají tisíce cizinců. Naprostá většina z nich pochází z Východu. Ti, kdo přišli z rozvinutých západních zemí, se často nestačí divit, co všechno je v Česku možné. Koncem loňského roku dosáhl počet živnostenských oprávnění vydaných v České republice cizincům téměř 81 tisíc.

CIZINCI PODNIKAJÍCÍ V ČESKU V Česku už léta podnikají tisíce cizinců. Naprostá většina z nich pochází z Východu. Ti, kdo přišli z rozvinutých západních zemí, se často nestačí divit, co všechno je v Česku možné.

Koncem loňského roku dosáhl počet živnostenských oprávnění vydaných v České republice cizincům téměř 81 tisíc. Skrývají se za nimi nejen podnikatelské aktivity velkých firem (ať už nalákaných CzechInvestem na investiční pobídky, nebo působících na našem území bez těchto výhod), ale i malé podniky či živnostníci.

Nejčastěji se cizinci podle údajů Českého statistického úřadu věnují obchodu, opravám motorových vozidel a domácích spotřebičů. Významný je jejich podíl ve stavebnictví a aktivitách spojených s realitami a také ve zpracovatelském průmyslu. Viditelný je také v gastronomii, kde se dá přítomnost zahraničních podnikatelů vnímat jako jednoznačný přínos jak v obohacení v oblasti kulinářské, tak co do zvyšující se úrovně služeb.

Poněkud problematičtější je pak aktivita obchodníků v tržnicích, které jsou dnes synonymem nekvalitního braku a co horšího, zboží, jehož původ je často velmi temný.

SMLOUVY, KTERÉ NEPLATÍ

Většinu živnostenských oprávnění vydaných cizincům vlastní lidé ze zemí mimo Unii. Co do národnosti vedou Vietnamci a Ukrajinci, třetí příčka patří Slovákům. Podle statistiky z konce roku 2002 zaujímají například Němci - jedni z největších investorů do podnikání v tuzemsku - v počtu živnostenských oprávnění až osmé místo.

V devadesátých letech přilákala cizí podnikatele do Česka rozvíjející se tržní ekonomika s minimální konkurencí. Často si připadali jako pionýři pronikající do neprobádaných končin. Museli se však smířit s tím, že postupy, které třeba znají z podnikatelského prostředí vyspělých zemí, nebyly v tuzemsku zažité.

Pro obchodníky a podnikatele ze západních zemí bylo například naprosto nepochopitelné zjištění, že smlouvy často nemají ani cenu papíru, na němž jsou napsané. Vymahatelnost věcí, k nimž se protistrana zavázala, je minimální, pokud vůbec nějaká. Navíc to znamená léta trvající soudní spory.

Zakladatel a majitel cestovní kanceláře Exim Tours Ferid Nasr uvádí, že například své francouzské přátele před tímto nebezpečím mnohokrát varoval. Přesto je neochránil před rozčarováním z toho, že tento atribut podnikatelské etiky není jejich tuzemským partnerům vůbec vlastní. „Přišli, uzavřeli smlouvy a byli strašně zklamaní, když zjistili, že ta smlouva neplatí. Ono to tak chodí dosud, i když už je to lepší,“ říká Nasr.

CHAOTICKÉ ZÁKONY

Ti, kteří začínali před deseti a více lety se shodují na tom, že začít v Česku podnikat dnes je už hlavně kvůli sílící konkurenci mnohem těžší. Podmínky pro podnikání na domácím trhu se podle Bengta Thorssona, generálního ředitele firmy Scania Czech Republic, mění velmi rychle a stále více se přibližují těm, které zná třeba ze Švédska či Německa, kde působil dlouhou dobu. Státní úřady však ve jménu přizpůsobení se nařízení Evropské unie vytvářejí podle něho daleko větší byrokracii a nové zákony s nejrůznějšími dodatky pak přinášejí nepřehlednou situaci.

Právě poněkud chaotická situace související s harmonizací legislativy a podmínek pro podnikání s evropským standardem představuje dnes pro podnikatele zřejmě největší potíže.

Michel Fleischmann, ředitel soukromých rádií Frekvence 1 a Info Rádio, si stěžuje na nedodržování často zásadních rozhodnutí. Byl zvyklý spolehnout se na to, že rozhodnutí má svá pravidla, která se dlouhodobě nemění. „V Čechách až moc často narážím na rozhodnutí, která jsou bez pravidel a trvají krátkodobě, když už tedy vůbec nějaký čas trvají,“ tvrdí Fleischmann.

Francouzský restauratér Alberto Courné je s nutným zlem zvaným byrokracie smířený. Podle něho nemá smysl byrokracii kritizovat, protože je v každé zemi. „Někdo sedí léta na úřadu a vy tam přijdete jako ambiciózní člověk, který chce investovat několik milionů korun. V tu chvíli se střetnou dva světy: vy potřebujete začít co nejrychleji podnikat a oni potřebují jenom přežít,“ vysvětluje Courné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít