Jako na Klondiku

25. července 2005, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
25. července 2005, 00:00

CIZINCI PODNIKAJÍCÍ V ČESKU V Česku už léta podnikají tisíce cizinců. Naprostá většina z nich pochází z Východu. Ti, kdo přišli z rozvinutých západních zemí, se často nestačí divit, co všechno je v Česku možné. Koncem loňského roku dosáhl počet živnostenských oprávnění vydaných v České republice cizincům téměř 81 tisíc.

CIZINCI PODNIKAJÍCÍ V ČESKU V Česku už léta podnikají tisíce cizinců. Naprostá většina z nich pochází z Východu. Ti, kdo přišli z rozvinutých západních zemí, se často nestačí divit, co všechno je v Česku možné.

Koncem loňského roku dosáhl počet živnostenských oprávnění vydaných v České republice cizincům téměř 81 tisíc. Skrývají se za nimi nejen podnikatelské aktivity velkých firem (ať už nalákaných CzechInvestem na investiční pobídky, nebo působících na našem území bez těchto výhod), ale i malé podniky či živnostníci.

Nejčastěji se cizinci podle údajů Českého statistického úřadu věnují obchodu, opravám motorových vozidel a domácích spotřebičů. Významný je jejich podíl ve stavebnictví a aktivitách spojených s realitami a také ve zpracovatelském průmyslu. Viditelný je také v gastronomii, kde se dá přítomnost zahraničních podnikatelů vnímat jako jednoznačný přínos jak v obohacení v oblasti kulinářské, tak co do zvyšující se úrovně služeb.

Poněkud problematičtější je pak aktivita obchodníků v tržnicích, které jsou dnes synonymem nekvalitního braku a co horšího, zboží, jehož původ je často velmi temný.

SMLOUVY, KTERÉ NEPLATÍ

Většinu živnostenských oprávnění vydaných cizincům vlastní lidé ze zemí mimo Unii. Co do národnosti vedou Vietnamci a Ukrajinci, třetí příčka patří Slovákům. Podle statistiky z konce roku 2002 zaujímají například Němci - jedni z největších investorů do podnikání v tuzemsku - v počtu živnostenských oprávnění až osmé místo.

V devadesátých letech přilákala cizí podnikatele do Česka rozvíjející se tržní ekonomika s minimální konkurencí. Často si připadali jako pionýři pronikající do neprobádaných končin. Museli se však smířit s tím, že postupy, které třeba znají z podnikatelského prostředí vyspělých zemí, nebyly v tuzemsku zažité.

Pro obchodníky a podnikatele ze západních zemí bylo například naprosto nepochopitelné zjištění, že smlouvy často nemají ani cenu papíru, na němž jsou napsané. Vymahatelnost věcí, k nimž se protistrana zavázala, je minimální, pokud vůbec nějaká. Navíc to znamená léta trvající soudní spory.

Zakladatel a majitel cestovní kanceláře Exim Tours Ferid Nasr uvádí, že například své francouzské přátele před tímto nebezpečím mnohokrát varoval. Přesto je neochránil před rozčarováním z toho, že tento atribut podnikatelské etiky není jejich tuzemským partnerům vůbec vlastní. „Přišli, uzavřeli smlouvy a byli strašně zklamaní, když zjistili, že ta smlouva neplatí. Ono to tak chodí dosud, i když už je to lepší,“ říká Nasr.

CHAOTICKÉ ZÁKONY

Ti, kteří začínali před deseti a více lety se shodují na tom, že začít v Česku podnikat dnes je už hlavně kvůli sílící konkurenci mnohem těžší. Podmínky pro podnikání na domácím trhu se podle Bengta Thorssona, generálního ředitele firmy Scania Czech Republic, mění velmi rychle a stále více se přibližují těm, které zná třeba ze Švédska či Německa, kde působil dlouhou dobu. Státní úřady však ve jménu přizpůsobení se nařízení Evropské unie vytvářejí podle něho daleko větší byrokracii a nové zákony s nejrůznějšími dodatky pak přinášejí nepřehlednou situaci.

Právě poněkud chaotická situace související s harmonizací legislativy a podmínek pro podnikání s evropským standardem představuje dnes pro podnikatele zřejmě největší potíže.

Michel Fleischmann, ředitel soukromých rádií Frekvence 1 a Info Rádio, si stěžuje na nedodržování často zásadních rozhodnutí. Byl zvyklý spolehnout se na to, že rozhodnutí má svá pravidla, která se dlouhodobě nemění. „V Čechách až moc často narážím na rozhodnutí, která jsou bez pravidel a trvají krátkodobě, když už tedy vůbec nějaký čas trvají,“ tvrdí Fleischmann.

Francouzský restauratér Alberto Courné je s nutným zlem zvaným byrokracie smířený. Podle něho nemá smysl byrokracii kritizovat, protože je v každé zemi. „Někdo sedí léta na úřadu a vy tam přijdete jako ambiciózní člověk, který chce investovat několik milionů korun. V tu chvíli se střetnou dva světy: vy potřebujete začít co nejrychleji podnikat a oni potřebují jenom přežít,“ vysvětluje Courné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít