Jakejpak průvan

10. září 2010, 18:10 - Petra Pelantová
10. září 2010, 18:10

Česká exportní banka

Nenaplnilo očekávání. Tak se dá charakterizovat zasedání dozorčí rady České exportní banky (ČEB) z 9. září. Nepřineslo žádné zásadní změny, přestože to ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek sliboval. Situací v bance a skutečnými důvody odstoupení generálního ředitele ČEB Lubomíra Pokorného 2. září se týdeník EURO již podrobně zabýval (EURO 36/2010). Ačkoli Pokorný oficiálně vysvětlil svůj odchod z ČEB tím, že přijal jinou pracovní nabídku, realita je podle informací týdeníku EURO jiná. Pokorný odešel po nátlaku, když dlouhodobě čelil útokům, že mimo jiné přiděluje úvěry jen vyvoleným firmám a příliš si nedělá starosti s posuzováním rizikovosti projektů, na které dává úvěry. Každou půjčku od ČEB totiž stejně pojišťuje stát prostřednictvím Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Tyto praktiky připustil i ministr Kocourek a na konci srpna sliboval, že informacemi o možném nestandardním jednání v ČEB se bude zabývat dozorčí rada na svém příštím jednání, nejpozději 9. září.

Otevření starých smluv

Pokorný však týden před tím rezignoval a 9. září dozorčí rada řešila pouze svůj řádný program. Zvolila nového předsedu, kterým se stal náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček. Tedy nic, co by souviselo s Pokorným. Vedením banky byl dočasně pověřen Michal Bakajsa, do té doby místopředseda představenstva ČEB. Na dotaz, zda se tedy bude po Pokorného rezignaci něco vyšetřovat, ministr Kocourek minulý pátek uvedl: „Nově pověřené vedení dostalo od dozorčí rady jednoznačný úkol – stabilizovat situaci v bance. Dozorčí rada bude nyní samozřejmě analyzovat procesy v ČEB a kroky jeho bývalého vedení.“ Jenže podle informací týdeníku EURO žádné takové zadání dozorčí rada nedostala, oficiálně ani neoficiálně. V radě sedí zástupci státu a kontrolují řízení této státní banky, jež přiděluje miliardové úvěry na podporu exportu. Jenže možnosti kontroly jsou omezené. Zdroj z ministerstva průmyslu uvedl, že by dozorčí rada mohla prověřit již uzavřené kontrakty přidělující firmám úvěry a ujistit se, zda procesy schvalování probíhaly dle pravidel. Přestože však členové rady mají k dokumentům a kontraktům ČEB přístup, představa, že dělají v ČEB audit a tráví desítky hodin procházením nejrůznějších materiálů, je vysoce nepravděpodobná. Často jde o vysoké státní úředníky, jejichž hlavní pracovní náplní není funkce v dozorčí radě ČEB. Navíc i kdyby na něco přišli, Pokorný již přece rezignoval a lze si jen těžko představit, že by se některé smlouvy zrušily.

Na tahu je policie

Ministerstvo průmyslu nyní řeší, koho posadit na židli po Lubomíru Pokorném, který formálně v ČEB zůstává ještě do konce září. V kuloárech se mluví o tom, že ministr financí Miroslav Kalousek, jehož resort rovněž patří k akcionářům banky, už je s Kocourkem na novém personálním obsazení domluven. Oficiálně by ministři měli někoho jmenovat během několika týdnů.
Zlaté časy pro vyvolené firmy, které prakticky žijí pouze s exportních úvěrů ČEB, zřejmě končí. Kocourek několikrát prohlásil, že se zasadí o zefektivnění podpory exportu a celý systém by se měl výrazně proměnit. Detaily však zatím nezveřejnil.
Zřejmě nelze počítat s tím, že někdo bude zpětně prošetřovat způsob, jakým Pokorný, který byl generálním ředitelem ČEB od 12. září 2008, banku vedl. Nelze ani čekat, že by politici hnali bývalého šéfa k odpovědnosti. Na tahu by ale mohla být policie, respektive Útvar odhalování korupce a finanční kriminality.
Pokorný odmítá veškerá obvinění a tvrdí, že jde o součást negativní kampaně, která provází zákulisní boje o vliv nad touto institucí. „Po Praze někdo účelově šíří fámy, že je banka vytunelovaná, EGAP před krachem, že úvěry dostávají jen vyvolení a do Ruska a za tučné všimné a že většina úvěrů skončí nesplacených. Článek v EURU (Průvan v ČEB v čísle 36/2010 – pozn. red.) je jen dalším kamínkem mozaiky tohoto boje,“ tvrdí Pokorný, jenž podle svých slov odchází pracovat do soukromé sféry v zahraničí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít