Jakejpak průvan

10. září 2010, 18:10 - Petra Pelantová
10. září 2010, 18:10

Česká exportní banka

Nenaplnilo očekávání. Tak se dá charakterizovat zasedání dozorčí rady České exportní banky (ČEB) z 9. září. Nepřineslo žádné zásadní změny, přestože to ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek sliboval. Situací v bance a skutečnými důvody odstoupení generálního ředitele ČEB Lubomíra Pokorného 2. září se týdeník EURO již podrobně zabýval (EURO 36/2010). Ačkoli Pokorný oficiálně vysvětlil svůj odchod z ČEB tím, že přijal jinou pracovní nabídku, realita je podle informací týdeníku EURO jiná. Pokorný odešel po nátlaku, když dlouhodobě čelil útokům, že mimo jiné přiděluje úvěry jen vyvoleným firmám a příliš si nedělá starosti s posuzováním rizikovosti projektů, na které dává úvěry. Každou půjčku od ČEB totiž stejně pojišťuje stát prostřednictvím Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Tyto praktiky připustil i ministr Kocourek a na konci srpna sliboval, že informacemi o možném nestandardním jednání v ČEB se bude zabývat dozorčí rada na svém příštím jednání, nejpozději 9. září.

Otevření starých smluv

Pokorný však týden před tím rezignoval a 9. září dozorčí rada řešila pouze svůj řádný program. Zvolila nového předsedu, kterým se stal náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček. Tedy nic, co by souviselo s Pokorným. Vedením banky byl dočasně pověřen Michal Bakajsa, do té doby místopředseda představenstva ČEB. Na dotaz, zda se tedy bude po Pokorného rezignaci něco vyšetřovat, ministr Kocourek minulý pátek uvedl: „Nově pověřené vedení dostalo od dozorčí rady jednoznačný úkol – stabilizovat situaci v bance. Dozorčí rada bude nyní samozřejmě analyzovat procesy v ČEB a kroky jeho bývalého vedení.“ Jenže podle informací týdeníku EURO žádné takové zadání dozorčí rada nedostala, oficiálně ani neoficiálně. V radě sedí zástupci státu a kontrolují řízení této státní banky, jež přiděluje miliardové úvěry na podporu exportu. Jenže možnosti kontroly jsou omezené. Zdroj z ministerstva průmyslu uvedl, že by dozorčí rada mohla prověřit již uzavřené kontrakty přidělující firmám úvěry a ujistit se, zda procesy schvalování probíhaly dle pravidel. Přestože však členové rady mají k dokumentům a kontraktům ČEB přístup, představa, že dělají v ČEB audit a tráví desítky hodin procházením nejrůznějších materiálů, je vysoce nepravděpodobná. Často jde o vysoké státní úředníky, jejichž hlavní pracovní náplní není funkce v dozorčí radě ČEB. Navíc i kdyby na něco přišli, Pokorný již přece rezignoval a lze si jen těžko představit, že by se některé smlouvy zrušily.

Na tahu je policie

Ministerstvo průmyslu nyní řeší, koho posadit na židli po Lubomíru Pokorném, který formálně v ČEB zůstává ještě do konce září. V kuloárech se mluví o tom, že ministr financí Miroslav Kalousek, jehož resort rovněž patří k akcionářům banky, už je s Kocourkem na novém personálním obsazení domluven. Oficiálně by ministři měli někoho jmenovat během několika týdnů.
Zlaté časy pro vyvolené firmy, které prakticky žijí pouze s exportních úvěrů ČEB, zřejmě končí. Kocourek několikrát prohlásil, že se zasadí o zefektivnění podpory exportu a celý systém by se měl výrazně proměnit. Detaily však zatím nezveřejnil.
Zřejmě nelze počítat s tím, že někdo bude zpětně prošetřovat způsob, jakým Pokorný, který byl generálním ředitelem ČEB od 12. září 2008, banku vedl. Nelze ani čekat, že by politici hnali bývalého šéfa k odpovědnosti. Na tahu by ale mohla být policie, respektive Útvar odhalování korupce a finanční kriminality.
Pokorný odmítá veškerá obvinění a tvrdí, že jde o součást negativní kampaně, která provází zákulisní boje o vliv nad touto institucí. „Po Praze někdo účelově šíří fámy, že je banka vytunelovaná, EGAP před krachem, že úvěry dostávají jen vyvolení a do Ruska a za tučné všimné a že většina úvěrů skončí nesplacených. Článek v EURU (Průvan v ČEB v čísle 36/2010 – pozn. red.) je jen dalším kamínkem mozaiky tohoto boje,“ tvrdí Pokorný, jenž podle svých slov odchází pracovat do soukromé sféry v zahraničí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít