Jak získat státní podporu

19. prosince 2005, 00:00 - admin
19. prosince 2005, 00:00

Na veletrhy s takzvanou oficiální účastí České republiky poskytuje tuzemské ministerstvo průmyslu a obchodu finanční příspěvek ze státních prostředků. Podpora se letos řídí novými pravidly.

Na veletrhy s takzvanou oficiální účastí České republiky poskytuje tuzemské ministerstvo průmyslu a obchodu finanční příspěvek ze státních prostředků. Podpora se letos řídí novými pravidly.

Takzvané české oficiální účasti v roce 2006 a dalších letech se budou řídit novou Koncepcí oficiálních účastí na mezinárodních veletrzích a výstavách, kterou projednala vláda ČR v červenci letošního roku (dále jen Koncepce). Ta je v souladu s Koncepcí jednotné prezentace ČR v zahraničí, kterou vláda schválila letos v lednu.

Pravidla vycházejí z dosavadních více než desetiletých zkušeností nejen ministerstva průmyslu a obchodu, ale i dalších orgánů a organizací, které se v České republice podporou českého exportu zabývají. Koncepce současně monitoruje aktuální vývoj v oblasti organizace veletrhů ve světě s přihlédnutím ke zkušenostem v ostatních zemích s vyspělou tržní ekonomikou.

Cíle Koncepce:

 • všechny aktivity na veletrzích směřovat k dalšímu zkvalitňování podpory exportu českých firem,
 • vytvořit výraznější partnerství státu s vystavovateli při poskytování komplexních služeb, 
 • dosáhnout synergie aktivit všech zúčastněných subjektů podílejících se na podpoře exportu v ČR, kde významné místo zaujímají české zastupitelské úřady a obchodně-ekonomické útvary v zahraničí, CzechTrade a CzechInvest a jejich zahraniční kanceláře, Svaz průmyslu a dopravy, Hospodářská komora, oborové svazy a asociace, realizační firmy, ředitelé účastí, a to v celém procesu přípravy veletržních akcí, v průběhu a vyhodnocení účastí a zabezpečení follow up, 
 • formou společných účastí umožnit firmám výhodnou participaci na veletržních akcích za minimálních nákladů, 
 • zvýšení úrovně expozic s jednotnou vizuální prezentací České republiky, 
 • posílení doprovodné propagace na českých oficiálních prezentacích umožňující v daleko větší míře zapojit vystavovatele do intenzivní prezentace během konání veletrhu, 
 • zřízení objektivního orgánu -Komise pro veletrhy a výstavy, která doporučuje zásadní řešení vybrané problematiky týkající se efektivní účasti České republiky na veletrzích, 
 • zkvalitnit společný informační systém o poskytovaných podporách státu pro české exportéry v oblasti veletrhů a výstav.

KATEGORIZACE ČESKÝCH OFICIÁLNÍCH ÚČASTÍ NA MEZINÁRODNÍCH VELETRZÍCH A VÝSTAVÁCH V ZAHRANIČÍ

Kategorie A - národní výstava (statut „země partner“, „země host“).

Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytuje českým vystavovatelům plochu zdarma včetně základní stavby a označení národní expozice. Vystavovatel hradí nadstandardní vybavení (vlastní grafika, vybavení nábytkem, vitríny, lednice atd.). Doprovodná propagace na úrovni státní prezentace je hrazena v plné výši ministerstvem.

Základním předpokladem pro realizaci této formy prezentace je účast alespoň 20 českých firem.

Kategorie B - společná expozice České republiky (jednotná státní „otevřená“ prezentace).

Ministerstvo průmyslu a obchodu hradí nájem výstavní plochy, ale pouze úměrnou počtu vystavovatelů. Rovněž hradí výstavbu „otevřené“ expozice včetně společného „zázemí“. V případě, že firma bude požadovat plochu větší než stanovený limit (9m2), další náklady s tím spojené uhradí sama.

Vystavovatel si rovněž hradí nadstandardní vybavení své expozice, tak jak je uvedeno v Kategorii A.

Doprovodnou propagaci zaměřenou na propagaci státu a především vystavovatelů hradí Ministerstvo průmyslu a obchodu (organizace workshopu, setkání s podnikateli a sdělovacími prostředky, „kulaté stoly“, průvodce expozicí a další tiskové propagační materiály). Základním předpokladem pro realizaci této formy prezentace je účast alespoň 10 českých firem.

Kategorie C - individuální účast jednotlivých vystavovatelů v rámci oficiální prezentace.

Jedná se především o specializované veletrhy a výstavy, kde jsou vystavovatelé rozděleni v halách výstavního areálu podle odvětví a není možné zorganizovat účast České republiky v jednom místě (jedná se o akce organizované zejména v Evropě).

S ohledem na platné Směrnice EU k poskytování „veřejné podpory“ nelze již zvýhodnit malé a střední firmy. Finanční příspěvek bude poskytován plošně všem vystavovatelům ve stejné výši 100 % podle pronajatého počtu m2 čisté výstavní plochy, maximálně do výše 75 tisíc korun na jednoho vystavovatele.

U této kategorie je třeba vzít v úvahu, že od 1. ledna 2006 již bude uplatňován systém „3x a dost“. To v praxi znamená, že vystavovatel, který se zúčastnil předmětného veletrhu, dostává od ministerstva průmyslu a obchodu finanční příspěvek pouze třikrát. Na internetových stránkách www.mpo.cz bude zavedena a zpřístupněna evidence vystavovatelů na jednotlivých veletrzích spolu s výší poskytnutého příspěvku.

O finanční příspěvek si každý vystavovatel požádá u realizační firmy a současně zašle na ministerstvo průmyslu a obchodu „Předběžnou žádost o poskytnutí finančního příspěvku na nájemné výstavní plochy na mezinárodním veletrhu“, která bude rovněž umístěna na internetových stránkách www.mpo.cz.

Základním předpokladem pro realizaci této formy prezentace je účast alespoň 10 českých firem.

Kategorie D - informační kanceláře ministerstva průmyslu a obchodu / ministerstva zahraničních věcí na mezinárodních veletrzích a výstavách v zahraničí.

Jedná se o prezentace v zahraničí na mezinárodních veletrzích a výstavách v zemích obchodněpolitického zájmu, kde není naplněn základní předpoklad přítomnosti 20 vystavovatelů v kategorii A, 10 vystavovatelů v kategorii B a 10 vystavovatelů v kategorii C.

Většinou se jedná o stánek ministerstva, případně kanceláře CzechTrade s možnostmi katalogové prezentace firem. Ministerstvo průmyslu a obchodu bude v tomto případě organizovat dopravu tiskových materiálů, které budou soustředěny do jeho skladu nejpozději 2 měsíce před zahájením veletrhu.

Kategorie E - finanční příspěvek na obchodněpolitické aktivity ministerstva průmyslu a obchodu organizátorovi propagačních akcí v zahraničí při příležitosti podnikatelských misí, které budou vedeny vedoucím představitelem ministerstva (tiskové konference, workshopy, setkání s podnikateli a podobně).

PODMÍNKY PRO ZÍSKÁNÍ STÁTNÍHO FINANČNÍHO PŘÍSPĚVKU

 • umístění loga oficiální účasti, předaného realizační firmou, na viditelném místě (nejlépe na límec) vlastní expozice, 
 • fyzická přítomnost vystavovatele nebo jeho pověřeného zástupce na stánku po celou dobu konání veletrhu,
 • odeslání „Předběžné žádosti o poskytnutí finančního příspěvku na nájemné výstavní plochy na mezinárodním veletrhu“ na adresu ministerstva průmyslu a obchodu nejméně dva měsíce před zahájením veletrhu, 
 • vyplnění a odevzdání „Dotazníku pro vystavovatele“ řediteli účasti ihned po ukončení akce (v souladu s § 17 obchodního zákoníku uvést očekávané obchodní výsledky a zároveň připomínky, které by napomohly vyhodnotit celou akci a současně by sloužily ke zlepšení českých oficiálních prezentací).

V zájmu kvalitního zabezpečení jednotlivých českých oficiálních prezentací v zahraničí a vzájemného propojení jednotlivých subjektů účastnících se na zajištění oficiální prezentace bude ukončeno přijímání „Předběžných žádostí o poskytnutí finančního příspěvku na nájemné výstavní plochy na mezinárodním veletrhu“ a také nábor vystavovatelů na jednotlivé české oficiální účasti nejpozději dva měsíce před zahájením veletrhu. Po této době vystavovatel ztrácí nárok na finanční příspěvek a účast na veletrhu či výstavě v rámci expozice České republiky.

Realizační firma předloží Důvodovou zprávu upřesňující architektonické ztvárnění expozice, rozmístění vystavovatelů a doprovodné aktivity nejpozději jeden měsíc před zahájením akce odboru strategie a kvality služeb ministerstva průmyslu a obchodu.

Případné změny plynoucí z nových termínů jednotlivých veletrhů nebo operativního zařazení dalších akcí, eventuálně změny podmínek, budou zveřejněny na internetových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

Bližší informace:

www.mpo.cz tel.: 224 062 145, 224 062 280, 224 062 518 e-mail: partl@mpo.cz , brozkova@mpo.cz , horakova@mpo.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít