Jak zaujmout životopisem

18. září 2009, 12:40 - Zuzana, <a href="http://www.ladyzone.cz">Ladyzone.cz</a>
18. září 2009, 12:40

Máte skvělou praxi, a přesto čekáte na zpětnou vazbu na vaše zaslané CV marně? Možná je to v tom, že není dobře napsané. Že to hraje u personalistů roli? Jednoznačně. První dojem v tomto případě činíte právě napsaným životopisem.

Autor: Martin Siebert

Důležité je zaujmout, ovšem ne za každou cenu. Jistě, barevným životopisem, kdy první část je červená, druhá modrá a navíc tučně, zaujmete, ovšem spíše si váš životopis personalisté přepošlou mezi sebou, aby se pobavili. Nadneseně řečeno samozřejmě.

Dbejte na strukturu

Zvolte si jeden, maximálně dva fonty, který budete pro vytváření životopisu používat. Nepište žádné romány ani povídky, hutným textem rozhodně neohromíte. Číma jasnější a přehlednější životopis budete mít, tím více usnadníte práci personalisty (ano, je to tak, personalista je ten, který rozhoduje o tom, zda budete pozvána na první kolo či nikoliv).

Ovšem přehlednost nesmí jít na úkor úplnosti. „Někteří lidé si myslí, že by měli vtěsnat celý svůj životopis na jedinou A4, což je například u člověka s desetiletou praxí téměř nemožné,“ tvrdí personalistka Jitka Cvrčková.

Pokud máte certifikáty, které souvisí s požadavky kladenými na pozici, nezapomeňte se o nich také zmínit. Naopak věci, které s ní absolutně nesouvisí, můžete klidně vynechat.

Foto výhodou

Ne každý životopis obsahuje foto. Je však lepší jej tam přidávat pro lepší zapamatovatelnost. Dbejte však důrazně na to, aby se jednalo o fotku z formálního prostředí, ideálně pasová. „Docela mě pobaví, pokud kandidáti ke svým životopisům přikládají fotografie umělecké, popřípadě z dovolených. Je to úsměvné, ale už to leccos vypovídá,“ pokračuje Cvrčková.

O čem raději pomlčte

Jsou věci, do kterých nikomu nic není, tedy ani personalistům. Dříve například bylo zvykem, že se do životopisu uváděl stav, počet dětí, popřípadě i rodné číslo. Toto jsou citlivé osobní údaje, které byste neměla zbytečně uvádět na životopis, který budete rozesílat na různá místa.

Údaje o rodičích jsou také zcela nerelevantní. „Někteří uchazeči mají tendenci rozepisovat se o celé rodině, tím myslím, že uvádějí jména a zaměstnání rodičů a sourozenců,“ říká Cvrčková. Je to váš životopis, nikoho jiného, proto se skutečně zaměřte na sebe.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít