Jak zabránit šrotovnému

25. listopadu 2009, 01:00 - Petr Korbel
25. listopadu 2009, 01:00

Čeští ekonomové se předhánějí ve snášení argumentů proti šrotovnému. Možná by se měl zdůraznit ještě jeden: Případný příspěvek na výměnu automobilu bude část veřejnosti chápat jako asociální opatření.

Na jedné straně totiž stát podpoří středostavovskou rodinu, které nic podstatného nechybí. Na druhé straně jsou lidé, kteří vážně nevědí, jak zaplatí nájem. Přitom ne každý, kdo je v nouzi, se do ní dostal vlastní vinou. Namátkou matka malých dětí, jejíhož manžela zabil nějaký bláznivý motorista. Vdově v její zoufalé situaci nikdo nepomůže, zatímco do toho, aby autům bylo dobře, vráží moderní společnost neuvěřitelné peníze. O invalidech a lidech, jejichž život závisí na drahých lécích, není ani třeba mluvit.

Pořízení nových aut v rámci vládou podporované obměny vzedme vlnu závisti. Nic si u nás totiž lidé nezávidí tolik, jako nový vůz. Kdo tady šrotovné zavede, stane se nepopulárním nejen mezi ekonomy, ale i mezi podstatnou částí voličů.

Jak popudit mocné

Jenže Česko je součástí širšího celku. Zdejší automobilový průmysl přečkal ekonomickou krizi i díky státní podpoře v okolních zemích. Jediný způsob, jak teď bez velkého rizika odmítnout šrotovné, je nahlas slušně poděkovat a pak docela tiše konstatovat, že my na podobnou akci prostě nemáme. Ostatní argumenty a výlevy jsou krajně nebezpečné. Dráždí nejen představitele automobilek, ale i vlád.

V podstatě totiž říkáme: Kancléřko Merkelová, měla byste si přečíst základní ekonomické příručky. Vy, premiére Berlusconi, jste ve své vlasti připustil šrotovné, tedy jste takový malý nekňuba. Prezidente Sarkozy, sladkou Francii pod vašim neschopným vedením asi čeká hospodářský kolaps. Gordone Browne, tohle jsme od hrdého Albionu vážně nečekali. Putine a Medveděve, mráz a šrotovné zase přicházejí z Kremlu. A ty jeden hloupý Obamo, tobě by neškodilo pár cvičení na pražské VŠE.

Pozor na silná slova

Žijeme v zemi, kde se kdejaký šéf oddělení chová jak ředitel zeměkoule. Přitom si občas myslíme, že opravdu mocní mají náladu na naše připomínky a peskování. Automobilové koncerny jsou s vládami svých zemí dost pevně spojeny i za normálních dob, natož teď, když kvůli krizi dostaly finanční injekce.

Budeme-li v hluboké nemilosti politiků i koncernů, čeští výrobci dílů prostě nedostanou zakázky. Zákazník nepozná, že volant, houkačka či klimatizace už není z Česka, ale tisíce lidí přijdou o práci. Zbytečně, jen kvůli příliš silným slovům.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít