Jak vyzrát na neplatiče

02. června 2003, 00:00 - Markéta Čížková, Praha
02. června 2003, 00:00

dopisyStarou bolestí je u nás neplacení nájmů. V yptávala jsem se proto, jak to chodí jinde. Potvrdila se mi zkušenost, že nejlepší je prevence. Dcera, která dočasně pracuje v zahraničí, sháněla podnájem v Ženevě. Překvapilo ji, že realitní kanceláře po ní požadovaly výpis z databáze dlužníků.

dopisy

Starou bolestí je u nás neplacení nájmů. V yptávala jsem se proto, jak to chodí jinde. Potvrdila se mi zkušenost, že nejlepší je prevence. Dcera, která dočasně pracuje v zahraničí, sháněla podnájem v Ženevě. Překvapilo ji, že realitní kanceláře po ní požadovaly výpis z databáze dlužníků. Taková instituce ve Švýcarsku skutečně existuje. Zkuste nezaplatit bance, vyhodit složenku na pokutu či nezaplatit nájem v minulém bydlišti. Ocitnete se v databázi a společensky jste zcela znemožněni. V ýpis od vás chtějí všude, v zaměstnání, při žádosti o půjčku a samozřejmě při hledání bydlení. Realitní kancelář, která vás majiteli doporučí, za vás nese morální odpovědnost. Kdyby doporučila k bydlení někoho nespolehlivého, kazilo by jí to renomé. Proto si vás pečlivě prověřuje a musíte jí přinést potvrzení o příjmech. Japonský student, který na Karlově univerzitě studuje slavistiku, se nestačil divit, jak snadno sehnal v Praze podnájem, aniž by se ho kdokoli na cokoli vyptával. U nich doma je to prý jiné. Nikdo nepronajme byt lidem bez příslušných referencí. Úplně v největší úctě mají prý japonští domácí dobrozdání od univerzitního profesora, který stojí na společenském žebříčku hodně vysoko. Také ve Spojených státech se kvůli pronájmu bytu na slušné adrese musíte nechat prokádrovat. Dvě mladé dívky z České republiky se nestačily divit, když konečně narazily na hezký a levný byt podle svých představ, že anabáze nekončí. Musely o sobě uvést a doložit všechny skutečnosti, které si firma vlastnící dům několik dnů prověřovala, než s nimi podepsala smlouvu. V ím, že někdo by mohl podobné požadavky označit za projevy „policejního státu“, já se však domnívám, že se jedná o opatření, která by měla být běžnou součástí slušné společnosti.

Vážení čtenáři! Budeme rádi, podělíte-li se s námi o svoje názory a zkušenosti. Uvítáme reakce na naše články i podněty ze života, které nás mohou inspirovat k dalším materiálům. Pište nebo telefonujte: Profit Vinohradská 1511/230 100 00 Praha 10 tel.: 225 010 366 fax: 225 010 377 profit@profit.cz kont. osoba: Michaela Kotíková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít