Article, show

Jak vyzrát na neplatiče

02. června 2003, 00:00 - Markéta Čížková, Praha
02. června 2003, 00:00

dopisyStarou bolestí je u nás neplacení nájmů. V yptávala jsem se proto, jak to chodí jinde. Potvrdila se mi zkušenost, že nejlepší je prevence. Dcera, která dočasně pracuje v zahraničí, sháněla podnájem v Ženevě. Překvapilo ji, že realitní kanceláře po ní požadovaly výpis z databáze dlužníků.

dopisy

Starou bolestí je u nás neplacení nájmů. V yptávala jsem se proto, jak to chodí jinde. Potvrdila se mi zkušenost, že nejlepší je prevence. Dcera, která dočasně pracuje v zahraničí, sháněla podnájem v Ženevě. Překvapilo ji, že realitní kanceláře po ní požadovaly výpis z databáze dlužníků. Taková instituce ve Švýcarsku skutečně existuje. Zkuste nezaplatit bance, vyhodit složenku na pokutu či nezaplatit nájem v minulém bydlišti. Ocitnete se v databázi a společensky jste zcela znemožněni. V ýpis od vás chtějí všude, v zaměstnání, při žádosti o půjčku a samozřejmě při hledání bydlení. Realitní kancelář, která vás majiteli doporučí, za vás nese morální odpovědnost. Kdyby doporučila k bydlení někoho nespolehlivého, kazilo by jí to renomé. Proto si vás pečlivě prověřuje a musíte jí přinést potvrzení o příjmech. Japonský student, který na Karlově univerzitě studuje slavistiku, se nestačil divit, jak snadno sehnal v Praze podnájem, aniž by se ho kdokoli na cokoli vyptával. U nich doma je to prý jiné. Nikdo nepronajme byt lidem bez příslušných referencí. Úplně v největší úctě mají prý japonští domácí dobrozdání od univerzitního profesora, který stojí na společenském žebříčku hodně vysoko. Také ve Spojených státech se kvůli pronájmu bytu na slušné adrese musíte nechat prokádrovat. Dvě mladé dívky z České republiky se nestačily divit, když konečně narazily na hezký a levný byt podle svých představ, že anabáze nekončí. Musely o sobě uvést a doložit všechny skutečnosti, které si firma vlastnící dům několik dnů prověřovala, než s nimi podepsala smlouvu. V ím, že někdo by mohl podobné požadavky označit za projevy „policejního státu“, já se však domnívám, že se jedná o opatření, která by měla být běžnou součástí slušné společnosti.

Vážení čtenáři! Budeme rádi, podělíte-li se s námi o svoje názory a zkušenosti. Uvítáme reakce na naše články i podněty ze života, které nás mohou inspirovat k dalším materiálům. Pište nebo telefonujte: Profit Vinohradská 1511/230 100 00 Praha 10 tel.: 225 010 366 fax: 225 010 377 profit@profit.cz kont. osoba: Michaela Kotíková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít