Jak vyzrát na neplatiče

02. června 2003, 00:00 - Markéta Čížková, Praha
02. června 2003, 00:00

dopisyStarou bolestí je u nás neplacení nájmů. V yptávala jsem se proto, jak to chodí jinde. Potvrdila se mi zkušenost, že nejlepší je prevence. Dcera, která dočasně pracuje v zahraničí, sháněla podnájem v Ženevě. Překvapilo ji, že realitní kanceláře po ní požadovaly výpis z databáze dlužníků.

dopisy

Starou bolestí je u nás neplacení nájmů. V yptávala jsem se proto, jak to chodí jinde. Potvrdila se mi zkušenost, že nejlepší je prevence. Dcera, která dočasně pracuje v zahraničí, sháněla podnájem v Ženevě. Překvapilo ji, že realitní kanceláře po ní požadovaly výpis z databáze dlužníků. Taková instituce ve Švýcarsku skutečně existuje. Zkuste nezaplatit bance, vyhodit složenku na pokutu či nezaplatit nájem v minulém bydlišti. Ocitnete se v databázi a společensky jste zcela znemožněni. V ýpis od vás chtějí všude, v zaměstnání, při žádosti o půjčku a samozřejmě při hledání bydlení. Realitní kancelář, která vás majiteli doporučí, za vás nese morální odpovědnost. Kdyby doporučila k bydlení někoho nespolehlivého, kazilo by jí to renomé. Proto si vás pečlivě prověřuje a musíte jí přinést potvrzení o příjmech. Japonský student, který na Karlově univerzitě studuje slavistiku, se nestačil divit, jak snadno sehnal v Praze podnájem, aniž by se ho kdokoli na cokoli vyptával. U nich doma je to prý jiné. Nikdo nepronajme byt lidem bez příslušných referencí. Úplně v největší úctě mají prý japonští domácí dobrozdání od univerzitního profesora, který stojí na společenském žebříčku hodně vysoko. Také ve Spojených státech se kvůli pronájmu bytu na slušné adrese musíte nechat prokádrovat. Dvě mladé dívky z České republiky se nestačily divit, když konečně narazily na hezký a levný byt podle svých představ, že anabáze nekončí. Musely o sobě uvést a doložit všechny skutečnosti, které si firma vlastnící dům několik dnů prověřovala, než s nimi podepsala smlouvu. V ím, že někdo by mohl podobné požadavky označit za projevy „policejního státu“, já se však domnívám, že se jedná o opatření, která by měla být běžnou součástí slušné společnosti.

Vážení čtenáři! Budeme rádi, podělíte-li se s námi o svoje názory a zkušenosti. Uvítáme reakce na naše články i podněty ze života, které nás mohou inspirovat k dalším materiálům. Pište nebo telefonujte: Profit Vinohradská 1511/230 100 00 Praha 10 tel.: 225 010 366 fax: 225 010 377 profit@profit.cz kont. osoba: Michaela Kotíková

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít