Jak vybírat doplňky k počítačům

10. března 2003, 00:00 - (kt)
10. března 2003, 00:00

Jako první přístroj k počítači si jeho majitel obvykle kupuje tiskárnu. Čím je dražší, tím je rychlejší a má levnější provoz. Jednotlivec, který vytiskne pár stránek za týden, klidně vystačí s nejjednodušší inkoustovou tiskárnou za cenu do dvou tisíc korun.

Malá firmička si může vybrat mezi lepší a dražší laserovou tiskárnou a levnější inkoustovou. Jejich ceny se pohybují ve velkém rozmezí od pěti do dvaceti tisíc korun. Účetní dávají často přednost jehličkové tiskárně, která sice stojí okolo dvaceti tisíc korun, ale za to má levný provoz. Nemusí se krmit příliš často barevnými náplněmi a umí tisknout na tak zvaný traktorový neboli nekonečný papír, který je levnější než jednotlivé listy kladívkového papíru. Rychlotiskárny pro podniky, které tisknou jednu stránku za druhou, stojí až sto tisíc korun.

Skenery

Skenery, které slouží k okopírování fotografie, článku nebo diapozitivu do počítačové podoby, stojí dva až pět tisíc korun. Nejdou s nimi dělat žádné zázraky, ale například fotografie do tohoto týdeníku zvládnou. Pro exkluzivní barevný tisk se ovšem musejí používat přístroje za desítky a někdy i stovky tisíc korun. Prodávají se i multifunkční přístroje, které v sobě spojují funkci kopírky, skeneru a tiskárny. Jejich jedinou výhodou je, že ušetří místo. Jinak jsou drahé, a jak je známo z jiných oborů, kombinace více funkcí nepřináší nic dobrého. Mohou totiž nastat komplikace s údržbou i ovládáním. Důkazem tohoto faktu je, že se jich příliš mnoho neprodává.

Digitální fotoaparáty

Digitální fotoaparát se stává běžnou součástí kanceláří i domácností. Jednoduchý přístroj s rozlišovací schopností jednoho megapixelu je dnes spíše hračkou než seriózním aparátem a přijde na tři až pět tisíc korun. Dvoumegapixelový fotoaparát za patnáct a až pětatřicet tisíc korun se hodí pro pořizování amatérských snímků z dovolené, ale také k dokumentaci stavebních prací nebo třeba výrobního postupu v dílně. Tři megapixely za třicet až čtyřicet tisíc korun zaručují profesionální práci pro internet nebo tištěné noviny a fotografové v barevných magazínech či reklamních agenturách používají pět megapixelů. Jejich fotoaparáty ovšem stojí dvě až tři stovky tisíc korun jen za tělo přístroje, další stovky tisíc korun stojí objektivy.

Digitální kamery

Digitální kamera má smysl jen v případě, že máte silný počítač, který zvládne stříhání videa. Jiná věc je malinká webkamera, která přes váš počítat může sloužit jako videotelefon nebo jen jako dozor. Webkameru s přiloženým programem pořídíte za několik stovek korun. Na podobné peníze přijde i dvojice reproduktorů k poslechu hudby, učení a případně telefonování po internetu.

Diktafony

V mnohých kancelářích je nezbytný diktafon pro zaznamenávání telefonních hovorů, ale také školení nebo třeba poznámek pro sekretářku. Je otázkou, zda dáte přednost eleganci jeho digitální verze, nebo prověřené spolehlivosti, jednoduchosti a láci jeho kolegy na mikrokazety či magnetofonové kazety. Digitál vám umožní nahrávky ukládat v počítači, třídit je, mazat a označovat. Má ale omezenou kapacitu a těžko v něm budete měnit během jedné akce paměti jako kazety v analogovém přístroji. Ceny digitálních diktafonů začínají na čtyřech tisících korunách, kazetový přístroj koupíte již za necelou tisícovku.

Mobily

Mezi doplňky k počítačům patří i mobilní telefony, které s nimi dokáží spolupracovat. Tak zvaná synchronizace dat se hodí například pro organizaci schůzek, doplňování telefonních seznamů či moderní nahrávání fotografií z telefonu. Před koupí počítače nebo telefonu pro tyto účely si vždy ověřte, že spolu dokáží komunikovat. Přechod mezi jednoduchou pamětí telefonu a stolním počítačem tvoří kapesní počítače, které se hodí především při práci na cestách. Před koupí si zjistěte, zda jsou kompatibilní s programy, které používáte.

Závěr

A počítejte s tím, že kapesní počítače jsou kategorií výrobků výpočetní techniky, která nejrychleji stárne. Loňské modely již mohou být zastaralé a těžko použitelné, a proto je pokud možno nekupujte v bazaru, ale pouze v obchodech. Označují se jako palmtopy, handheldy, PDA, pocketPC. Ty, které se ovládají pouze pomocí dotykové obrazovky, stojí nejméně dvacet tisíc korun. Modely s klávesnicí se dají koupit za deset a více tisíc korun.

Počítačová hantýrka

webmaster - správce internetové stránky

notebook - přenosný počítač

CPU - procesor

HDD - pevný disk

RAM - operační paměť

cache - vyrovnávací paměť

LCD - plochý displej nahrazující obrazovku monitoru

FDD - disketová šachta

periferie - jakékoliv zařízení připojené drátem k počítači

USB - univerzální přípojka všech zařízení mimo počítač

PDA - kapesní počítač

CD-ROM - kompaktní disk, který lze nahrát jen jednou, též mechanika pro přehrávání těchto disků

CD-RW - opakovatelně nahrávatelný disk, též zapisovací mechanika kompaktních disků

DVD-ROM, DVD-RW - u DVD platí podobné zvyklosti jako u kompaktních disků

Ceny obrazovek

Úhlopříčka Maloobch. cena

Monitory

15“ 4-6 tisíc Kč

17“ 5-12 tisíc Kč

19“ 10-20 tisíc Kč

21“ 30-40 tisíc Kč

Displeje

15“ 9-15 tisíc Kč

17“ 13-20 tisíc Kč

Pramen: obchodníci

Počítačové vybavení s rezervou do dalších několika let

* Administrativa: monitor 17“, pevný disk 20-40 GB, procesor 2 GHz, vypalovačka a čtečka CD-ROM, digitální fotoaparát 2 MPx, rychlá inkoustová tiskárna, digitální diktafon, kapesní počítač

* Účetnictví: monitor 15“, pevný disk 60 GB, procesor 1 GHz, vypalovačka a čtečka CD-ROM, stolní skener A4, jehličková tiskárna

* Domácí i pracovní použití: monitor 17-19“, pevný disk 60-120 GB, procesor 2 GHz, čtečka DVD a CD-ROM, vypalovačka CD-ROM, stolní skener A4, digitální fotoaparát 3 Mpx, inkoustová tiskárna, reproduktory

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít