Jak velký region?

20. října 2003, 00:00 - PETR HAVEL, petr44@centrum.cz
20. října 2003, 00:00

ZÁSADNÍ DOPADY DO OBCHODNÍ I MARKETINGOVÉ STRATEGIE MÁ PODLE VÝROBCŮ POTRAVIN STANOVENÍ POJETÍ REGIONU VŮČI EU. TEN JE TOTIŽ V RŮZNÝCH TUZEMSKÝCH ZÁKONECH DEFINOVÁN RŮZNĚ.

Zmatek v legislativě může znamenat omezení exportu potravin

Zatímco ve veterinárním zákonu se míní regionem kraj, v prováděcích vyhláškách k tomuto zákonu se vnímá jako region území celé ČR. Ministerstvo zemědělství ČR (MZe) navíc operuje pojmem lokální trh, který naopak žádný tuzemský zákon neobsahuje. „Jsme zděšeni,“ komentuje uvedenou situaci prezident Potravinářské komory ČR (PK) Jaroslav Camplík, „tento nesoulad může být totiž důvodem k tomu, že nám EU zakáže přístup výrobků na společný evropský trh.“ Ačkoli podle prezidenta všechny zainteresované instituce (MZe, Státní veterinární správa ČR - SVS) neustále tvrdí, že stanovení celého území ČR jako jediného regionu vůči EU je samozřejmé, nikdo není schopen oficiálně tento pojem definovat. Potravináři se přitom domnívají, že myšlenka jediného regionu je správná, protože pouhý kraj je pro řadu menších výrobců příliš malý k dostatečnému odbytu, pokud nebudou mít tito výrobci možnost přístupu na společný evropský trh. Podle pravidel EU mohou především malé podniky čerpat určité výjimky, které jsou uvedeny ve směrnicích EU. Pokud naplňují ostatní požadavky veterinární legislativy na závody s velkou kapacitou, mohou i tyto podniky uvádět svoje výrobky na společný evropský trh. Jinak mohou umisťovat své výrobky pouze na místním trhu. „Z pohledu EU je za místní trh považováno území celé ČR, z pohledu našeho výrobce je místním trhem oblast, do které distribuuje svoje výrobky. To může být nejbližší okolí výrobce, stejně jako území celé ČR,“ uvádí k tomu MZe. „Pokud jde o místní speciality, nelze je zaměňovat s výrobky ze závodů s malou kapacitou. Předpokládá se, že se obvykle prodávají v oblastech, kde se vyrábějí a že se vyrábějí za pro ně specifických podmínek. Pro jejich případné uvádění na společný evropský trh platí totéž, co pro závody s malou kapacitou, tj. pokud by splňovaly všechny požadavky kladené na zpracovatelské závody s velkou kapacitou, není důvod, proč by nemohly být též uváděny na společný trh,“ informovala Dana Večeřová z MZe. Definice regionu má kromě toho klíčový význam pro obchodní strategie jednotlivých výrobců. „Podnikatelé si chtějí naplánovat budoucnost, pro nás je rozhodující, zdali se budeme setkávat s výrobky menších producentů po celém území ČR, nebo jen v jednotlivých krajích,“ konstatuje marketingová ředitelka Kosteleckých uzenin Vlaďka Pivoňková. Podniku je podle Pivoňkové v zásadě jedno, jak celá situace dopadne, ale musí to vědět. Zpracovatelé navíc nemají k dispozici oficiální překlady příslušných evropských dokumentů, ačkoli na SVS existují. „Každý pak může tvrdit něco jiného, ale jasné odpovědi na otázky typu, co je lokální trh nebo je lokální trh region, nikdo nedává,“ zdůrazňuje představitelka klíčového tuzemského masokombinátu.

DEFINICE MALÝCH PODNIKŮ PODLE EVROPSKÝCH PRAVIDEL

* jatky na porážení 20 velkých dobytčích jednotek týdně, bourárny na bourání 5 tun masa týdně (Směrnice Rady č. 64/433)

* drůbeží porážky na porážení 150 000 kusů drůbeže ročně a porcovny drůbeže s produkcí do tří tun týdně (Směrnice Rady EU č. 71/118)

* limit pro výrobu masných výrobků, ať už „červeného“ nebo „bílého“ masa na 7,5 tuny týdně (Směrnice Rady č. 77/99)

* mlékárny, které zpracovávají objem do 2 milionů litrů mléka za rok (Směrnice Rady č. 94/46)

PLUSY A MINUSY

- Evropská unie může mít v budoucnu potíže s uspokojením rostoucí poptávky po elektrické energii. Aby tomu předešla, musí podle evropského sdružení výrobců a dodavatelů elektrické energie Eureletric do konce roku 2030 postavit 600 nových elektráren. Evropská unie přitom usiluje o to, aby je nahradila ekologičtějšími provozy. Ty však podle energetiků ze sdružení Eureletric rostoucí poptávku po elektřině plně neuspokojí.

+ Stát pomůže městu Kolín s výstavbou asi 850 bytů pro zaměstnance nové automobilky koncernu TPCA . Město dostane na jeden byt státní dotaci až 400 tisíc korun. Za bankovní úvěr se obci zaručí Státní fond bydlení. Automobilka už začala s náborem zaměstnanců. Ti by se do nových bytů měli přestěhovat už v polovině příštího roku. Stavba má však časový skluz. Městu se dosud nepodařilo vybrat ani projektanta.

- Světoznámému výrobci praček, tuzemské firmě Romo Fulnek, hrozí konkurz. Soud jí totiž zamítl žádost o vyrovnání s věřiteli. Ti po firmě požadují bezmála půl miliardy korun. Nejvíce peněz firma dluží České správě sociálního zabezpečení. Dluhy má i u Severomoravské plynárenské. Ta ji kvůli tomu odpojila od dodávek plynu. Firma nyní nemůže vyrábět, třebaže má údajně domluveny zakázky, ze kterých by mohla dluhy zaplatit.

Domácím lahůdkám problémy nehrozí. Horší by to bylo, kdybychom je chtěli prodávat v jiném kraji.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít