Jak vás pohostí ve Skandinávii

24. července 2011, 10:30 - Petra Trnková
24. července 2011, 10:30

I když je více než Skandinávie na druhém konci Evropy zdravou stravou proslulé Středomoří, tamní obyvatelé se rovněž dožívají vysokého věku. Jak se na jejich dlouhověkosti podílí jídelníček?

Foto: Profimedia.cz

Když se řekne Skandinávie, většina z nás si představí zimu, lesy a jezera. S tamním počasím to však v létě není zas tak tristní, takže pro ty, kteří velká vedra špatně snášejí, je letní dovolená ve švédsku, Norsku, Finsku či Dánsku přímo ideální. Co byste měli při cestách po severských zemích rozhodně ochutnat a co přivézt domů jako lahodnou vzpomínku?

Zpátky ke kořenům

Ještě nedávno se severská kuchyně netěšila v Evropě zrovna valné pověsti. V roce 2005, kdy se Finsko ucházelo o pořadatelství konference Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, čekalo je nepěkné odmítnutí. Italský premiér Silvio Berlusconi se tehdy dokonce nechal slyšet, že Finové ani nevědí, co je to prosciutto. Od té doby to však s Berlusconiho pověstí jde strmě z kopce, zatímco skandinávské restaurace začaly získávat prestižní ocenění kvality, tedy michelinské hvězdičky. Kodaňská Noma je dokonce už druhým rokem vyhodnocena jako nejlepší restaurace na světě.

Slavní regionální šéfkuchaři sepsali „Manifest nové severské kuchyně“, který vyzývá k návratu k tradičním místním surovinám, což je ostatně celosvětový gastronomický trend. Zajímá vás, které suroviny to jsou? Především ty, které najdeme v chladných vodách – kromě celosvětově proslavených lososů to jsou také halibuti, sledi, mořští ježci a jehlové mušle. Ze sladkovodních tvorů byste si určitě neměli nechat ujít raky, jejichž sezona začíná 8. srpna takzvaným dnem „račí premiéry“. Během račích hodů se scházejí přátelé a rodiny a společně si pochutnávají na této delikatese, pijí pivo a pálenku a zpívají.

Ve Skandinávii rovněž můžete okusit pro nás exotické druhy mas – temně červené a křehké sobí, které má naprosto unikátní vůni i chuť, méně často také losí a maso pižmoně severního. Pižmoň je velký chlupatý tur, u nás si ho můžete prohlédnout třeba v liberecké zoo.

Kde se vzaly švédské stoly?

V souvislosti se severskou kuchyní si většina z nás představí masové kuličky se smetanovou omáčkou a brusinkami z IKEA, uzeného lososa, knackebröt a švédské stoly, ve švédštině „smörgasbord“. O tom, kdy a kde tento způsob podávání rozmanitých pokrmů na dlouhých stolech, u nichž se hosté obsluhují sami, vznikl, kolují různé historky. Jisté je jen to, že přes počáteční rozpaky svět švédské stoly posléze uznal za velmi praktické a ekonomické. A tak se dnes ve většině hotelů na světě setkáte se švédským stolem u snídaně i večeře, ve švédských restauracích se tímto způsobem servírují také obědy.

Ale zpátky k jídelníčku. Světově proslavený losos je jednou z ingrediencí, které významně prospívají lidskému zdraví – patří totiž na seznam 10 nejzdravějších potravin vůbec. Tato ryba obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin omega-3 a omega-6. Tyto látky snižují hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, a pomáhají tak předcházet vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Losos je také ryba lehce stravitelná a nepříliš kalorická, vhodná i pro diabetiky a ty, kteří drží redukční dietu.

Druhou zdravou potravinou, kterou severská kuchyně představila světu, je tamní chléb, ať už je to téměř černý chléb finský či křupavý švédský knackebröt. Pečou se převážně z celozrnné žitné mouky a skvěle se hodí na přípravu sendvičů. Třeba se zmiňovaným marinovaným lososem, koprem, čerstvým sýrem či smetanou. Jak pečivo, tak uzeného lososa navíc můžete bez problémů přivézt z cest domů.

Káva místo alkoholu

O tom, že severské národy mají k nestřídmému pití tvrdého alkoholu jisté sklony, se všeobecně ví. U nás známé rčení „pije jako Dán“ nahrazuje v Dánsku „pije jako švéd“. Ve švédsku je totiž konzumace alkoholu regulována státem. Veškerý alkohol se prodává pouze starším 20 let, a to ve speciálních prodejnách Systembolaget, kde funguje lístkový systém a stojí se dlouhé fronty. Ve švédských ulicích tedy nepotkáte skupinky podnapilé mládeže, pokud se však náhodou ocitnete na některé z výletních lodí putujících mezi švédskem a Dánskem, užijete si opilých švédů víc, než vám bude milé.

Dalším nápojem, kterého seveřané vypijí velké množství, je překvapivě káva. švédové společně s Finy patří celosvětově k největším pijákům tohoto nápoje. A když káva, tak jedině se severským jablečným koláčem nebo jemným dánským pečivem.

Pokud patříte do teplomilné skupiny, která se na dovolenou vydává zásadně na jih, můžete severské speciality ochutnat třeba v řetězci rychlého občerstvení Nordsee nebo restauraci Los v Oslu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít