Jak vám může doopravdy pomoci meditace

14. září 2009, 03:58 - <a href="http://www.shinemag.cz">Shinemag.cz</a>
14. září 2009, 03:58

Termín meditace se v našem slovníku v moderní době pohodlně zabydlel a slyšíme ho z mnoha stran. Trápí vás stres? Meditujte. Chcete dosáhnout vyššího duchovního poznání? Začněte s meditací. Bojujete s chronickou rýmou? Zkuste meditovat. Lehce se to řekne, ale jak se to vlastně dělá?

Autor: Flickr.com

Způsobů a technik meditace existuje nepřeberné množství. Většinou od nich očekáváme zklidnění těla i mysli, soustředěnost na jeden objekt, myšlenku nebo jediné slovo. Indický duchovní guru Jiddu Krishnamurti to nicméně považoval za okleštěný přístup.

„Meditace není následování nějakého systému, není to žádné věčné opakování a napodobování, není to ani koncentrace… Meditace znamená uvědomit si každou myšlenku a každý pocit, aniž přitom soudíte, jestli jsou dobré nebo špatné. Mysl je pouze pozoruje a pohybuje se s nimi,“ čteme v jeho spisech. Laicky řečeno, při meditaci bychom měli poznávat sami sebe, vlastní osobnost a její přirozené tendence. Nemáme usilovat o to, stát se lepšími, protože „dobro“ není nijak definováno. Zato bychom se měli snažit být sami sebou.

Prastará duchovní učení upozorňují na jednotu těla a ducha – asi tak, jako u nás známe rčení „Ve zdravém těle zdravý duch“, východní filosofie věří, že je tomu i naopak. Pokud budete žít v souladu se svou duší, zvítězíte i nad nemocí těla.

Spousta lidí v západní společnosti však využívá meditačních technik k relaxaci a odplavení starostí všedního dne, aniž by usilovala o nalezení hlubší moudrosti. Chvíle ticha a zamyšlení nad něčím zcela jiným, než kolik stál dnešní nákup a co po vás zase chce finančák, je zkrátka zázračným balzámem, i když třeba krátkodobým. Kurzů a cvičení, s jejichž pomocí v sobě můžete najít ztracenou harmonii, je přehršel. Tady je několik oblíbených směrů:

Základní meditaci přináší tolik rozšířená jóga. Samo slovo jóga znamená spojení a symbolicky vyjadřuje jednotu panující ve vesmíru a v ideálním případě i v člověku. A i když ji v sobě neobjevíte, aspoň si protáhnete tělo a zbavíte se bolesti zad.

Několik set let staré bojové umění Tai-Chi Chuan, často nazýváno zkráceně Tai-Chi, učí žáky ovládat dech a pracovat s vnitřní energií. Kombinuje přesné pohyby těla s hlubokým dýcháním a zlepšuje jak fyzickou, tak psychickou kondici.

Tantrické meditační techniky pomáhají vcítit se do sebe a ze svého nitra se spojit s druhým člověkem. Často je proto pěstují páry. Nejde přitom jen o dosažení kvality tělesného spojení, ale o propojení emocí i mysli obou partnerů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít