Jak v životě, tak v plastu

10. června 2013, 12:00 - Blahoslav Hruška, Euro
10. června 2013, 12:00

Kde by byla věda, kdyby vědci alespoň tu a tam nebyli hračičkové. Jedním takovým je i Christoph Bartneck, který učí robotiku na novozélandské University of Canterbury. Pan docent jde tak trochu ve stopách Wichterleho a jeho udělátek z Merkuru, protože staví robůtky z Lega.

Plastové kostičky vědci evidentně tak učarovaly, že na nich založil svůj výzkum – společně s kolegou Mohammadem Obaidem a polskou badatelkou Karolinou Zawieskou analyzoval figurky dánské fabriky, které se vyráběly mezi lety 1975-2010. Statistický vzorek o šesti tisících kusech pak sestavil do klastrů a taxonomicky seřadil.

Výsledek? Bartneck odhalil zajímavou nepřímou úměru. Druhů figurek je čím dál více a čím dál tím méně se smějí. Až do roku 1989 si dánský výrobce vystačil s jedním či dvěma novými panáčky ročně (Slušelo by se genderově přidat i panenky, ale to už je dost jiná hračka). Šlo o klasické žluté soudkové hlavičky s obličejem ve tvaru černého smajlíku. Pak už vývoj nabral raketové tempo. Přišli piráti, Vikingové, kovbojové, Hvězdné války i Harry Potter. Zhruba v téže době se k základnímu úsměvu přidávají jiné dominantní emoce – zlost, smutek, strach nebo překvapení. „Děti, které vyrostou na dnešních figurkách Lega, už si nebudou pamatovat jen smajlíky, ale také strach a zlobu,“ píší autoři v závěru studie.

Klasickou otázku, zda mají hračky kopírovat módné trendy nebo také vychovávat, přenechme povolanějším. Na kauze figurek z Lega je z ekonomického pohledu zajímavá ještě jiná věc. Dánský výrobce věrně odráží vývoj na trhu práce. Figurky z Lega jsou čím dál méně univerzální. Ty tam jsou doby, kdy bylo možné vzít hlavu potápěče, tělo lékařky a nohy třeba od plastového krmiče v zoo a výsledek byla svébytná figurka. Zkuste si dnes smontovat Indiana Jonese s Avatarem. Asi to jde, ale výsledek je spatlanina.

Lego se specializovalo stejně jako zaměstnání. Kde jsou ty časy, kdy figurky v plastu ztvárňovaly to, co stálo i v školních učebnicích: povolání, to je zedník, kuchařka, učitelka, novinář. Dnešní děti mají čím dál větší problém říct, čím jsou jejich rodiče. Schválně: kolik slov vypotřebujete na to, abyste popsali třeba práci HR poradce, brand managera nebo aplikačního specialisty? Což teprve takový COO? A jak asi budou vypadat jejich legové podoby? Obávám se, že stačí jediný motiv – chlápek v saku, případně dáma v kostýmu. Tak to už snad raději dát Anakinu Skywalkerovi do ruky plastovou minisbíječku, aby v tom alespoň ve světě Lega udělal pořádek.


Čtěte další komentáře Blahoslava Hrušky:

Nepotopitelní

Voliči jsou Zemanovi putna

Na klikací frontě klid


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít