Jak ušetřit na havarijním pojištění?

27. ledna 2003, 00:00 - Petr Doul, doul@profit.cz
27. ledna 2003, 00:00

Málokdo z nás se v havarijním pojištění vyzná, proto asi nebude na škodu pár rad. Na havarijním pojištění se dá totiž výrazně ušetřit a záleží jen na vás, kolik peněz vytáhnete každý měsíc z peněženky. Dá se říci, že existují dva druhy havarijního pojištění, a to jednak pojištění na časovou, jednak na novou cenu vozidla.

Do ceny havarijního pojištění se zhruba ze dvou třetin promítá riziko havárie a z jedné třetiny riziko krádeže. Vcelku z jasných důvodů se zloději zaměřují na luxusní auta jako BMW či Mercedes. U takových vozidel se poměr ceny za riziko havárie a krádeže vyrovnává až jedna ku jedné.

Volba ceny

Běžnější je pojištění na novou cenu, tzn. na cenu vozidla v době nákupu, ze které se vypočítává pojistné. Druhou možností je pojistit vůz na časovou cenu. V tomto případě se výše pojistného vypočítává z tržní ceny vozu. A už jsme u toho. Druhá možnost je totiž cenově příjemnější a pojišťovna nám navíc vyplatí v obou případech stejnou částku. Ovšem pozor! Toto platí pouze v případě odcizení vozidla. Ve chvíli, kdy nabouráte (jedno jestli vlastní vinnou), pojistné plnění je opačné. U pojištění na novou cenu hradí pojišťovna celou opravu, tzn. práci a cenu nových náhradních dílů. V případě pojištění na časovou cenu nehradí pojišťovna náhradní díly v nové ceně, ale pouze v časové. Do pojistného plnění se tak promítne amortizace.

Dobré zabezpečení znamená slevu na pojistném

Kromě výše spoluúčasti ovlivňuje cenu pojistného i fakt, jakým způsobem máte auto zabezpečeno. Je už normální, že když máte namontován Defend-Lock nebo jiný pevný zámek řadicí páky, dostanete od pojišťovny určitou procentuální úlevu z ceny pojistného. Další úlevy je možné získat, pokud máte ve voze namontován dobrý alarm, chip pro vyhledání odcizeného auta (např.Cherlock) nebo máte vypískovaná čísla na všech sklech. Naopak hlouběji do kapsy budou muset sáhnout majitelé individuálně dovezených vozů ze zahraničí.

Proti čemu se pojistit?

Havarijní pojištění v sobě zahrnuje pojištění proti havárii, odcizení, živelným pohromám, vandalizmu a dalším nepříjemnostem. Většina pojišťoven však dokáže nabídnout tyto produkty samostatně. To je velká výhoda. Zřejmě by nemělo smysl utrácet peníze za pojištění proti krádeži, když máte auto pořád v garáži a přijedete-li do práce, parkujete také pod zámkem. Naopak ten, kdo parkuje na ulici, málo jezdí a má navíc luxusní auto, by neměl s pojistkou proti odcizení váhat.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít