Jak ušetřit na havarijním pojištění?

27. ledna 2003, 00:00 - Petr Doul, doul@profit.cz
27. ledna 2003, 00:00

Málokdo z nás se v havarijním pojištění vyzná, proto asi nebude na škodu pár rad. Na havarijním pojištění se dá totiž výrazně ušetřit a záleží jen na vás, kolik peněz vytáhnete každý měsíc z peněženky. Dá se říci, že existují dva druhy havarijního pojištění, a to jednak pojištění na časovou, jednak na novou cenu vozidla.

Do ceny havarijního pojištění se zhruba ze dvou třetin promítá riziko havárie a z jedné třetiny riziko krádeže. Vcelku z jasných důvodů se zloději zaměřují na luxusní auta jako BMW či Mercedes. U takových vozidel se poměr ceny za riziko havárie a krádeže vyrovnává až jedna ku jedné.

Volba ceny

Běžnější je pojištění na novou cenu, tzn. na cenu vozidla v době nákupu, ze které se vypočítává pojistné. Druhou možností je pojistit vůz na časovou cenu. V tomto případě se výše pojistného vypočítává z tržní ceny vozu. A už jsme u toho. Druhá možnost je totiž cenově příjemnější a pojišťovna nám navíc vyplatí v obou případech stejnou částku. Ovšem pozor! Toto platí pouze v případě odcizení vozidla. Ve chvíli, kdy nabouráte (jedno jestli vlastní vinnou), pojistné plnění je opačné. U pojištění na novou cenu hradí pojišťovna celou opravu, tzn. práci a cenu nových náhradních dílů. V případě pojištění na časovou cenu nehradí pojišťovna náhradní díly v nové ceně, ale pouze v časové. Do pojistného plnění se tak promítne amortizace.

Dobré zabezpečení znamená slevu na pojistném

Kromě výše spoluúčasti ovlivňuje cenu pojistného i fakt, jakým způsobem máte auto zabezpečeno. Je už normální, že když máte namontován Defend-Lock nebo jiný pevný zámek řadicí páky, dostanete od pojišťovny určitou procentuální úlevu z ceny pojistného. Další úlevy je možné získat, pokud máte ve voze namontován dobrý alarm, chip pro vyhledání odcizeného auta (např.Cherlock) nebo máte vypískovaná čísla na všech sklech. Naopak hlouběji do kapsy budou muset sáhnout majitelé individuálně dovezených vozů ze zahraničí.

Proti čemu se pojistit?

Havarijní pojištění v sobě zahrnuje pojištění proti havárii, odcizení, živelným pohromám, vandalizmu a dalším nepříjemnostem. Většina pojišťoven však dokáže nabídnout tyto produkty samostatně. To je velká výhoda. Zřejmě by nemělo smysl utrácet peníze za pojištění proti krádeži, když máte auto pořád v garáži a přijedete-li do práce, parkujete také pod zámkem. Naopak ten, kdo parkuje na ulici, málo jezdí a má navíc luxusní auto, by neměl s pojistkou proti odcizení váhat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít