Jak umlčet občana Moláčka

16. října 2009, 21:06 - Táňa Králová
16. října 2009, 21:06

Právníci mají za téměř milion korun odstranit kverulanta, šijícího do restitucí

Na ministerstvu zemědělství (MZe) ho mají za blázna. Potížista z Prahy Tomáš Moláček ale nebude obyčejný notorický stěžovatel. Jinak by asi MZe nepovolalo na pomoc advokátní kancelář Toman, Devátý & partneři. Za to, že Moláčka umlčí, mají najatí právníci dostat 950 tisíc korun. Původně jim chtělo ministerstvo pod vedením Petra Gandaloviče (ODS) dokonce zaplatit skoro dva miliony korun. Inženýr Moláček si přitom veškerá podání a dotazy na státní úřad vyřizuje úplně sám. Vytrvale ho bombarduje korespondencí. Ale co hůř, napadá vydání některého majetku šlechtickému rodu Colloredo-Mansfeldů.
„Mám důkazy, že restituce dvěma větvím Colloredů není oprávněná. Nikdo ale nechce věřit, že Moláček bez právního zastoupení může mít pravdu,“ říká sám kverulant, profesí soudní znalec. Úředníkům z MZe a pozemkového úřadu je spíš pro posměch. Jsou přesvědčeni o své pravdě, že převedení šlechtického majetku bylo v pořádku.

Za vším je jeden pozemek Vše začalo před šesti lety, kdy si Moláčkovi koupili pozemek v Dobříši. Prodal jim ho místní zastupitel, který parcelu vydražil v soutěži města. Jenže po třech letech se ozval pozemkový úřad, že Dobříš neměla co prodávat, když na pozemek je restituční nárok Colloredo-Mansfeldů. A Moláčkovi o něj přišli. Jenže poté, co šlechtický rod nevysoudil navrácení zámku v Opočně, začal inženýr Moláček pátrat po archivech. Nastudoval si historii rozvětveného rodu i restituční zákony. Dospěl k názoru, že Pozemkový úřad Příbram pochybil, když šlechtický majetek vydával, a to včetně zámku v Dobříši. „Nenapadám úplně celou restituci Colloredo-Mansfeldů. Zpochybňuji vydání majetku za pět miliard korun,“ vyčísluje Moláček. Točí se na tom, že dva příslušníci rodu – Weikhard a Jeroným st. – kolaborovali s Němci a neměli československé občanství. Stát by v takovém případě neměl majetek vracet.
Jana Kubová, ředitelka příbramského pracoviště, kde se rozhodovalo o restitucích v Dobříši, nechce o případu mluvit a odkazuje na mluvčího MZe. „Letos v listopadu končí tříletá lhůta pro obnovení řízení. Ale pan Moláček nevznesl žádné nové důkazy, které by změnily podstatu výsledku,“ namítá Jaroslav Vítek, dnes už bývalý šéf Ústředního pozemkového úřadu, spadajícího pod MZe. Vítek vydání šlechtického majetku obhajuje, i když se vše odehrávalo před lety, kdy ve funkci nebyl. Loni v listopadu ale už vypisoval zakázku za 1,95 milionu korun na právní služby k analýze restituce Colloredo-Mansfeldům. Zadavatel současně požadoval, aby právníci navrhli „postup k utlumení, případně ukončení korespondence s ing. Moláčkem“. Přihlásilo se pět zájemců, ale soutěž byla nakonec zrušena. „Takovou hodnotu můj pozemek ani neměl,“ poznamenává nepohodlný dopisovatel.

Žaloby nekončí Stěžovatel Moláček, přesvědčený o tom, že MZe v jeho případě pochybilo, ovšem stupňoval počty dopisů a začal podávat také trestní oznámení. Vedení MZe proto přímo oslovilo tři právnické firmy a vybralo si kancelář Toman, Devátý & partneři. Smlouvu na zakázku za 950 tisíc korun podepsal Vítek na doporučení Gandalovičova ekonomického náměstka Petra Kušnierze a ředitelky kabinetu ministra Hany Smetanové, jak sám uvádí. Hodinová taxta externích právníků je 5000 korun. Právníci z MZe zřejmě nestíhali odpovídat jednomu „rejpalovi“, který umí využívat zákona o svobodném přístupu k informacím. „Zatímco MZe dělá vše možné, abych se k informacím nedostal, soudy i ministerstvo mi při poskytování různých rozsudků či jiných dokumentů, o které jsem žádal dle informačního zákona, vždy vyhověly,“ porovnává Moláček. Obeslal i všech 77 pozemkových úřadů na okresech s dotazem, zda si podobně jako MZe najímají externí právníky. „Využila je jen dvě pracoviště, které služba přišla na řádově desetitisíce korun. To mi jen potvrdilo, jak nestandardně vůči mně MZe postupuje,“ poznamenává horlivý autor stížností. Teď chce žalovat ministra zemědělství Jakuba Šebestu, že dostatečně nehoní své podřízené, a obrátit se na nejvyšší soud. „To mi už musí napsat právník,“ dodává Moláček. Kromě restitucí v Dobříši zpochybňuje i navrácení tří činžovních domů v Praze a jedné budovy v jejím centru. Magistrát se už o jednu nemovitost – bytový dům Na Hroudě – zajímá.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít