Jak to vidí PROFIT

28. dubna 2003, 00:00 - (red)
28. dubna 2003, 00:00

Rusnokovo sbohemNepochopený génius odchází? Jisté je, že Rusnok se svou misí neuspěl. Chtěl jinou vládu, chtěl vést sociální demokraty a v obou případech prohrál. Je snadné pochopit proč prohrál. Muž, který toužil jít ve šlépějích Zemana a Klause, je možná dokázal napodobit v pohrdání svým okolím, nikoli už však ve schopnosti budovat si mocenskou základnu.

Rusnokovo sbohem

Nepochopený génius odchází? Jisté je, že Rusnok se svou misí neuspěl. Chtěl jinou vládu, chtěl vést sociální demokraty a v obou případech prohrál. Je snadné pochopit proč prohrál. Muž, který toužil jít ve šlépějích Zemana a Klause, je možná dokázal napodobit v pohrdání svým okolím, nikoli už však ve schopnosti budovat si mocenskou základnu. Rusnok vykřikoval, že je pro opakování opoziční smlouvy. K tomuto cíli vedla po volbách jediná cesta - přes Špidlovu mrtvolu. Místo útoku na předsednický post se však Rusnok jen posadil do Špidlova kabinetu. Ani po vyhazovu z vlády se nevzchopil k frontální zteči. Ukvapená kandidatura na poslední chvíli nemohla mít šanci. Přitom Špidla není silný vůdce - jenže Rusnok je ještě slabší. Naše rada pro další ambiciózní politiky: Šetřte silnými slovy, nedejte na pochvaly opozice a hleďte se jistit ve vlastní partaji. Nebo jděte raději rovnou do byznysu, kde vám do práce nebudou mluvit hlupáci se stranickými legitimacemi.

V Havlových botách

Prezident se hádá s ministrem zahraničí. Nic nového. Úplně stejně, jako si dnes Svoboda vyšlápl na Klause, stíral svého času ministr Zieleniec Havla. Jen se otočily role. Tehdejší premiér trval na tom, že v zahraniční politice prezident musí tlumočit názor vlády. Dnes coby hlava státu do toho naopak chce kabinetu mluvit - i a dost nahlas. Naopak Svoboda dříve vždy tleskal Havlovi, když se postavil vládě. Nyní, když sám sedí v Černínském paláci a Klaus na Hradě, má na ústavní pravomoci prezidenta daleko skeptičtější názor. Ono tu vůbec nejde o postavení hlavy státu. A nakonec ani o Evropskou unii, kvůli níž celý spor vznikl. To jen dva kohouti soupeří o jedno smetiště. Každý argument jim je přitom dobrý, byť ho při novém použití musí otočit o stoosmdesát stupňů. Náš názor: Chlap by si neměl činit z úst cedník. Státník a diplomat by měli dbát v první řadě na mezinárodní pověst. To smetiště je totiž naše země.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít