Jak to vidí PROFIT

28. dubna 2003, 00:00 - (red)
28. dubna 2003, 00:00

Rusnokovo sbohemNepochopený génius odchází? Jisté je, že Rusnok se svou misí neuspěl. Chtěl jinou vládu, chtěl vést sociální demokraty a v obou případech prohrál. Je snadné pochopit proč prohrál. Muž, který toužil jít ve šlépějích Zemana a Klause, je možná dokázal napodobit v pohrdání svým okolím, nikoli už však ve schopnosti budovat si mocenskou základnu.

Rusnokovo sbohem

Nepochopený génius odchází? Jisté je, že Rusnok se svou misí neuspěl. Chtěl jinou vládu, chtěl vést sociální demokraty a v obou případech prohrál. Je snadné pochopit proč prohrál. Muž, který toužil jít ve šlépějích Zemana a Klause, je možná dokázal napodobit v pohrdání svým okolím, nikoli už však ve schopnosti budovat si mocenskou základnu. Rusnok vykřikoval, že je pro opakování opoziční smlouvy. K tomuto cíli vedla po volbách jediná cesta - přes Špidlovu mrtvolu. Místo útoku na předsednický post se však Rusnok jen posadil do Špidlova kabinetu. Ani po vyhazovu z vlády se nevzchopil k frontální zteči. Ukvapená kandidatura na poslední chvíli nemohla mít šanci. Přitom Špidla není silný vůdce - jenže Rusnok je ještě slabší. Naše rada pro další ambiciózní politiky: Šetřte silnými slovy, nedejte na pochvaly opozice a hleďte se jistit ve vlastní partaji. Nebo jděte raději rovnou do byznysu, kde vám do práce nebudou mluvit hlupáci se stranickými legitimacemi.

V Havlových botách

Prezident se hádá s ministrem zahraničí. Nic nového. Úplně stejně, jako si dnes Svoboda vyšlápl na Klause, stíral svého času ministr Zieleniec Havla. Jen se otočily role. Tehdejší premiér trval na tom, že v zahraniční politice prezident musí tlumočit názor vlády. Dnes coby hlava státu do toho naopak chce kabinetu mluvit - i a dost nahlas. Naopak Svoboda dříve vždy tleskal Havlovi, když se postavil vládě. Nyní, když sám sedí v Černínském paláci a Klaus na Hradě, má na ústavní pravomoci prezidenta daleko skeptičtější názor. Ono tu vůbec nejde o postavení hlavy státu. A nakonec ani o Evropskou unii, kvůli níž celý spor vznikl. To jen dva kohouti soupeří o jedno smetiště. Každý argument jim je přitom dobrý, byť ho při novém použití musí otočit o stoosmdesát stupňů. Náš názor: Chlap by si neměl činit z úst cedník. Státník a diplomat by měli dbát v první řadě na mezinárodní pověst. To smetiště je totiž naše země.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít