Jak to vidí PROFIT

05. května 2003, 00:00 - (red)
05. května 2003, 00:00

Pozor na SARS domaJe zlé, že není smrtící forma zápalu plic ve světě pod kontrolou. O to víc nás znepokojují informace o chabé domácí obraně před dovozem čínského zabijáka. Zatímco v Pekingu padají hlavy nehodných úředníků a virus si razí cestu Evropou k našim hranicím, v Praze vládne blazeovaný klídek.

Pozor na SARS doma

Je zlé, že není smrtící forma zápalu plic ve světě pod kontrolou. O to víc nás znepokojují informace o chabé domácí obraně před dovozem čínského zabijáka. Zatímco v Pekingu padají hlavy nehodných úředníků a virus si razí cestu Evropou k našim hranicím, v Praze vládne blazeovaný klídek. Všechna preventivní opatření se smrskávají na letáky rozdávané v letadlech. To vůči zdravým cizincům, kteří se „provinili“ jenom tím, že u nás chtějí pracovat, jsou byrokraté podezřívavější. Přísnější jsou i předpisy pro prodejce potravin a hostinské. Pokládáme to za další důkaz, že úřední místa neumějí projevit správnou míru tvrdosti na pravém místě.

Poslanci pod úroveň

Závidět se nemá. Na poslancích nás ale štve ta úžasná míra pokrytectví. Mají pocit, že si zaslouží dvě stě tisíc měsíčně? Ať to tedy řeknou rovnou a neschovávají se za různé příplatky a naturální dávky. Bydlení, doprava, ošatné, telefony. Tyhle bonusy, daleko převyšují základní poslanecký plat necelých padesát tisíc. Není divu, že zástupce lidu netrápí drastické daně či nefungující trh s byty. Pro ně platí jiná pravidla - čeho je i kvůli jejich zabedněnosti málo, to si sami sobě přidělí, kde ostatní musí tvrdě solit berňáku, parlamentáři naopak dostanou nezdaněnou apanáž. A při tomhle vyžírkovství ještě stihnou populisticky ukazovat na druhé, třeba bývalé hlavy státu. Připomínáme jim, že z peněz na rekonstrukci jejich malostranského domečku jsme si mohli vyživovat exprezidenty po dvě stě let.

Zákon tvrdý, ale zákon

Klienti Union Banky se nehodlají spokojit s penězi z Fondu pojištění vkladů a chtějí dostat všechno, co do banky vložili. Poslanci říkají, že zákazníci zkrachovalého ústavu měli počítat s rizikem a že jim nic navíc nepřiklepnou. Jaká zásadovost! Nezávisle na tom je ale zřejmé, že by poškození měli dostat to (a pouze to!), co jim ze zákona náleží a nikdo by jim neměl nic „přiklepávat“ Lex dura, sed lex. Klientům Union Banky bude ovšem velmi obtížné vysvětlit, že právě počínaje jejich případem začíná zákon platit tak, jak je napsán. Zvláště když to dosud probíhalo spíše podle říkanky „tomu dala, tomu taky.“

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít