Jak to vidí profesionálové

15. ledna 2007, 00:00 - (pb)
15. ledna 2007, 00:00

Nový zákon na jedné straně zrychlí přípravu staveb, což také znamená zmenšení možnosti jejich případných nesmyslných blokací. Na druhé straně je v některých ohledech i přísnější. Jedná se například o ochranu krajiny a přírody nebo jiných veřejných zájmů. Zákon by mohl pomoci zejména drobným stavebníkům.

Nový zákon na jedné straně zrychlí přípravu staveb, což také znamená zmenšení možnosti jejich případných nesmyslných blokací. Na druhé straně je v některých ohledech i přísnější. Jedná se například o ochranu krajiny a přírody nebo jiných veřejných zájmů. Zákon by mohl pomoci zejména drobným stavebníkům.

Radek Polák, Sekyra Group

Jediné, co k otázce nového stavebního zákona můžeme v současné době říci, je to, že aktivitám developerských firem neprospěje. Už tím, že bude nějakou dobu trvat, než se s ním úřady sžijí, což pro nás bude mít za následek protažení lhůt až o několik měsíců. Zákon na první pohled rozšiřuje okruh staveb a stavebních prací, které nebude třeba povolovat ani ohlašovat. Zároveň ale zavádí institut stavební komise, která stejně nakonec rozhodne o tom, zda a za jakých podmínek může být stavba postavena. V současné době nejsou přesně nastaveny parametry pro její rozhodování, proto je velmi těžké situaci hodnotit.

Pavla Temrová, FINEP

Zákon může výrazně urychlit přípravu stavby. Především tím, že do jisté míry omezuje možnost opakovaného odvolávání se v téže věci v různých fázích legislativního procesu. Záleží však na státní správě, zda bude mít odvahu tuto možnost využít a rozhodovat rychleji. Při aplikaci nového zákona se samozřejmě zjistí, že (především medii) slibovaná jednoduchost stavební legislativy se jaksi nekoná. Soudní lidé ale vědí, že to ani nejde. Stavební legislativa je komplikovaná především proto, že výstavba je složitý proces s mnoha dotčenými zájmy. Ostatně - říká se, že stavba je nejsložitější výrobek, protože každý výrobek může být její součástí.

František Polák, Metrostav

Jsme zklamáni. Naše zájmy zákonodárce nebral v potaz, možná proto, že jsme jedni z mála společností, kteří se zabývají stavbami veřejných sítí. Taková zdržení výstavby dálnic, ke kterým v minulosti došlo u Plzně a Hradce Králové, nová legislativa bohužel opět umožňuje.

Jan Hoření, Ředitelství silnic a dálnic

Malým stavebníkům nový zákon mnoho nepřináší. Získat stavební povolení, ale třeba i sestavit to tolik propagované ohlášení stavby běžného rodinného domku je pro laika v podstatě nemožné. A také pro profesionála zdlouhavý pochod džunglí.

Jaromír Mára, samostatný stavební technik

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít