Jak to vidí profesionálové

15. ledna 2007, 00:00 - (pb)
15. ledna 2007, 00:00

Nový zákon na jedné straně zrychlí přípravu staveb, což také znamená zmenšení možnosti jejich případných nesmyslných blokací. Na druhé straně je v některých ohledech i přísnější. Jedná se například o ochranu krajiny a přírody nebo jiných veřejných zájmů. Zákon by mohl pomoci zejména drobným stavebníkům.

Nový zákon na jedné straně zrychlí přípravu staveb, což také znamená zmenšení možnosti jejich případných nesmyslných blokací. Na druhé straně je v některých ohledech i přísnější. Jedná se například o ochranu krajiny a přírody nebo jiných veřejných zájmů. Zákon by mohl pomoci zejména drobným stavebníkům.

Radek Polák, Sekyra Group

Jediné, co k otázce nového stavebního zákona můžeme v současné době říci, je to, že aktivitám developerských firem neprospěje. Už tím, že bude nějakou dobu trvat, než se s ním úřady sžijí, což pro nás bude mít za následek protažení lhůt až o několik měsíců. Zákon na první pohled rozšiřuje okruh staveb a stavebních prací, které nebude třeba povolovat ani ohlašovat. Zároveň ale zavádí institut stavební komise, která stejně nakonec rozhodne o tom, zda a za jakých podmínek může být stavba postavena. V současné době nejsou přesně nastaveny parametry pro její rozhodování, proto je velmi těžké situaci hodnotit.

Pavla Temrová, FINEP

Zákon může výrazně urychlit přípravu stavby. Především tím, že do jisté míry omezuje možnost opakovaného odvolávání se v téže věci v různých fázích legislativního procesu. Záleží však na státní správě, zda bude mít odvahu tuto možnost využít a rozhodovat rychleji. Při aplikaci nového zákona se samozřejmě zjistí, že (především medii) slibovaná jednoduchost stavební legislativy se jaksi nekoná. Soudní lidé ale vědí, že to ani nejde. Stavební legislativa je komplikovaná především proto, že výstavba je složitý proces s mnoha dotčenými zájmy. Ostatně - říká se, že stavba je nejsložitější výrobek, protože každý výrobek může být její součástí.

František Polák, Metrostav

Jsme zklamáni. Naše zájmy zákonodárce nebral v potaz, možná proto, že jsme jedni z mála společností, kteří se zabývají stavbami veřejných sítí. Taková zdržení výstavby dálnic, ke kterým v minulosti došlo u Plzně a Hradce Králové, nová legislativa bohužel opět umožňuje.

Jan Hoření, Ředitelství silnic a dálnic

Malým stavebníkům nový zákon mnoho nepřináší. Získat stavební povolení, ale třeba i sestavit to tolik propagované ohlášení stavby běžného rodinného domku je pro laika v podstatě nemožné. A také pro profesionála zdlouhavý pochod džunglí.

Jaromír Mára, samostatný stavební technik

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít