Jak to v roce 2008 půjde českým blue chips?

07. ledna 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
07. ledna 2008, 00:00

I přes očekávaný negativní vliv možné recese americké ekonomiky by investorům řada titulů na českém trhu SPAD měla přinést zisky. Horkými kandidáty jsou ČEZ, Telefónica O2, ale třeba i Erste bank.

AAA Auto: Velcí investoři tento titul příliš nevyhledávají s ohledem na malý objem celkové emise (titul vstoupil na trh loni prostřednictvím IPO). Vzhledem k vysoké volatilitě se akcie mohou pohybovat ve velmi širokém pásmu 40 až 60 korun.

CME: Akcie je nyní správně ohodnocena, očekávat lze tedy stagnaci ceny v pásmu 100 až 120 USD (zhruba 1700 až 2000 korun) . Záležet bude na vývoji kurzu koruny k dolaru.

ČEZ: Důležité bude sledovat ukončení odkupu vlastních akcií, kdy z trhu zmizí silný kupec. ČEZ bude v roce 2008 považován spíše za titul s růstovou trajektorií. Předpokládat lze jeho posilování na další rekordní hodnoty.

ECM a Orco: Obě společnosti se budou vyvíjet v souladu se světovým trendem realitních titulů, jak tomu bylo loni. Jejich činnost v regionu a sektoru nevykazuje žádnou negativní změnu, po fundamentální stránce se tedy nic nemění. I přes případný negativní vliv americké recese by ceny obou akcií měly vykázat solidní nárůsty.

Erste Bank: Očekávaná zvýšená volatilita v průběhu roku bude zřejmě zasahovat především bankovní a realitní tituly (zaznamenaly největší poklesy kvůli hypoteční a úvěrové krizi v USA). Erste Bank je titulem, který byl tímto vývojem silně zasažen. Nicméně tato banka nejenže vykazuje silné růsty čistého zisku, ale podobný růst si podle očekávání udrží i v příštích letech. Erste do roku 2009 očekává průměrný roční růst čistého zisku o 20 procent. Tyto faktory a malá expozice vůči cenným papírům navázaným na rizikové hypotéky by měly vyústit v silný růst ceny tohoto titulu. Zajímavým faktorem bude stanovení výše dividendy za rok 2007. Očekávání Atlantik FT je zhruba 155 korun na akcii.

Pegas: Důležitým faktorem bude úspěšný provoz nové výrobní linky. Dobré finanční výsledky mohou přilákat investory. Na konci roku 2008 by se cena mohla pohybovat kolem 800 korun.

Philip Morris ČR: Hlavním faktorem vývoje bude výše dividendy za rok 2007. Atlantik FT očekává hrubou dividendu ve výši 635 Kč na akcii (dividendový výnos 7,8 procenta), tedy o něco více než předloňských 600 korun. Zisky společnosti by v následujících letech měly spíše stagnovat. Proto nelze čekat významnou změnu kurzu akcie.

Telefónica: Velmi zajímavý a defenzivní titul, vhodný pro investování právě při očekávané vyšší volatilitě trhů. Lze očekávat, že Telefónica bude v příštích čtyřech až pěti letech vyplácet hrubou dividendu kolem 40 korun na akcii (to je hrubý dividendový výnos kolem sedmi procent).

Unipetrol: Společnost by měla profitovat z probíhající restrukturalizace, která ještě není plně zahrnuta v ceně akcie.

Zentiva: Letošní rok bude pro Zentivu rozhodujícím testem pro to, jestli znovu získá důvěru investorů. Po dvojím snížení výhledu hospodaření a po problémech v Rumunsku budou investoři sledovat, jak se společnosti povede naplnit snížené cíle a především obnovit růst v Rumunsku. Pokud tyto dva související cíle Zentiva splní, cena akcií by se mohla posunout ze současných hodnot kolem 950 korun ke zhruba 1100 korunám.

Zdroj: Atlantik Finanční trhy, Profit

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít