Jak to hoši válí

16. října 2009, 18:00 - Petr Bušta
16. října 2009, 18:00

EURO light

Byl to tým snů. Čtvrtinu branky zacpal hřmotný opravář a rukama jako hrabla na odklízení sněhu, které když rozpřáhl, zastínily slunce. Obranu dirigoval starý pardál, padesátník a jeden z hlavních sponzorů klubu, kombinaci uprostřed pole obstarávali Jarda a Fanda, co spolu kopou od žáků a za těch pětadvacet let už o sobě vědí naslepo. Kolem nich lítalo sedm dorostenců, kteří to všechno oběhali, nebáli se dát soupeřovým obráncům jesle tam a zpátky, nastříleli góly a po zápase moc nechlastali. Dva z nich si vyhlédl druholigový tým z krajského města.
Jo, zkrátka česká idyla. Klub z jihočeské vesničky má hezké webové stránky, pro děti z okolí pořádá masopusty a dětské dny, věrná fanynka z chalupy naproti přetáhla jednou pomezního deštníkem a zasloužilé hvězdy týmu jsou střídány pět minut před koncem, aby měly jistotu teplé vody z bojleru ve sprše.
Co čert nechtěl, dařilo se, tým stoupal nejprve tabulkou, pak naneštěstí i okresními soutěžemi a název klubu se začal objevovat v okresních novinách. To byl bod zlomu, protože od té chvíle si začali hrát na Bayern. Trenérem se stal zkušený penzista z Prahy, toho času právě přistěhovaný, sponzoři začali odměřovat své příspěvky podle bodů v tabulce a jádrem mužstva se stali vysloužilí pětatřicátníci z „velkého“ fotbalu krajské úrovně, což stačilo, aby nový tým vyškolil okresní elitu. Samozřejmě nehrají zadarmo, tréninky nehrozí, protože přece na ně nebudou jezdit přes půl kraje, a když už je klub platí, musejí nastupovat. Žákovský tým se rozpadl, kluky nemá kdo trénovat, protože bývalý trenér se urazil, dorostenci už nesedí ani na lavičce a všichni jsou spokojeni, jak to ten náš FC válí.
Bavím se o tom u buřtu a piva se sousedem chalupářem. Jeho jedenáctiletý vnuk hraje za Slovan Liberec a teď ho „ostaršili“, protože „je šikovnej“. Objevili ho i skauti ze Sparty a rodina řeší, jak by se přestěhovala do Prahy. Hlavní problém je, aby to utáhli finančně, a úhelná otázka proto zní, od jakého věku by mohl kluk dostávat nějaký ten peníz a – pozor – jestli bude placen, i když bude vysedávat mezi náhradníky. A vůbec nejlepší by bylo kluka v šestnácti poslat někam do Londýna, ať má svižnější kariéru.
Ne, nebude to lepší. Takovýhle fotbal provozovaný v tak malé zemi sice může čas od času zaperlit na nějakém to evropském šampionátu, ale do rodiny štamgastů ve světové extratřídě nepatří.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Retro ThinkPad je hotová věc a budete jej milovat, vzkazuje Lenovo
„Počítači, chci rohlík, šunku a mléko.“ Obchod Kolonial.cz testuje hlasové nákupy
Mozilla přinesla svůj bezpečný prohlížeč i na Android. Stáhněte si Firefox Focus
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít