Jak to bude s tou korunou po exitu?

21. března 2016, 12:21 - Jana Urbánková
21. března 2016, 12:21

Pravděpodobné je, že česká měna zůstane navázaná na euro až do přelomu let 2017 a 2018. Pro exportéry je ideální čas se zajišťovat.

V listopadu roku 2013 Česká národní banka (ČNB) zavedla kurzový závazek koruny vůči euru. I přes počáteční silné reakce laické veřejnosti i části odborné komunity si čeští exportéři a podnikatelé obchodující v eurech rychle zvykli na stabilní kurz. S blížícím se opuštěním kurzového závazku roste jejich nejistota, kdy k tomu dojde, jak moc koruna po exitu posílí a do jaké míry by se měli proti tomuto posílení zajistit.

ČNB na svém posledním zasedání uvedla, že kurzový závazek nebude ukončen dříve než v roce 2017. Domnívám se, že pouze s 40procentní pravděpodobností dojde k opuštění kurzového závazku ve druhém čtvrtletí 2017. Jako pravděpodobnější vidím variantu, že exit nastane až na přelomu let 2017 a 2018. Samozřejmě k opuštění kurzového závazku může dojít i v jiném čtvrtletí, ale za současných ekonomických podmínek u nás a v eurozóně by se k němu mělo přistoupit spíše později, než nyní avizuje Česká národní banka.

0,2 % Předběžná únorová meziroční inflace eurozóny

Nejnovější vývoj potvrzuje, že se stále nedaří zvýšit inflační tlaky v eurozóně. Předběžný údaj únorové inflace v eurozóně dosáhl 0,2 procenta meziročně. Eurozóna se tedy pravděpodobně vrací do deflace, čímž se zvyšuje pravděpodobnost, že ECB na svém příštím zasedání 10. března rozhodne o dalším uvolnění měnové politiky (redakční uzávěrka byla 8. března – pozn. red.). A ČNB nebude chtít ukončit kurzový závazek, dokud nebude stabilizovaná situace v eurozóně. Nízká inflace v eurozóně totiž zpomaluje růst inflace také v České republice přes import zboží z eurozóny. Takový vývoj by pak vedl k pozdějšímu splnění inflačního cíle ČNB, a tedy k pozdějšímu ukončení kurzového závazku.

Jak moc koruna posílí po exitu? Budoucí guvernér ČNB Jiří Rusnok už několikrát naznačil, že nedopustí velké výkyvy nebo skokové posílení po uvolnění kurzu.

26,5 Odhadovaný kurz koruny k euru

Podle mého názoru po ukončení kurzového závazku dojde jen k postupnému posilování koruny, která by se měla stále pohybovat nad úrovní 26 korun za euro nebo v její blízkosti, a to v několika následujících čtvrtletích po exitu. Ve čtvrtletí, kdy dojde k exitu, by mělo přibližné posílení koruny dosáhnout hladiny 26,50 koruny za euro s tím, že v prvních dnech po exitu může být zvýšená volatilita měnového kurzu.

Koruna výrazněji neposílí ze dvou důvodů. Sama ČNB ji nenechá významněji posílit a bude ji případně bránit intervencemi, pokud to bude nutné. Navíc na nižší posílení koruny bude mít také velký vliv nynější vysoká poptávka zahraničních spekulantů po koruně a současné zajištění exportérů proti jejímu budoucímu posílení, které omezí přirozenou poptávku po korunách po ukončení závazku a povede paradoxně k tlaku na oslabení koruny.

Překvapivě tak může nastat situace, že ČNB nebude muset intervenovat a bránit korunu po exitu, protože na trhu nebude protistrana z reálné ekonomiky, která by poptávala koruny za spotové ceny v takovém objemu, jenž by mohl způsobit výrazné posílení. Jednoduše trh bude zaplaven levnými korunami od spekulantů a exportéři budou zajištěni.

44,6 % Vývoz zajištěný proti kurzovému riziku ve čtvrtém čtvrtletí 2015 v procentech

Ve třetím čtvrtletí roku 2015 bylo zajištěno 36,9 procenta hrubého vývozu proti kurzovému riziku v následujících 12 měsících. Ve čtvrtém čtvrtletí toto zajištění vzrostlo už na 44,6 procenta a můžeme očekávat, že podíl ještě poroste v následujících měsících. Pro exportéry je teď ideální čas na dlouhodobé zajištění. S blížícím se termínem ukončení kurzového závazku vzroste zájem o zajištění a forwardové obchody by mohly výrazněji podražit.

Pro investory a exportéry, kteří se nestihnou zajistit dostatečně dopředu, může být z důvodu vysokých nákladů na forwardové obchody výhodnější se těsně před exitem již nezajišťovat.

Exit koruny nastane pravděpodobně až na přelomu let 2017 a 2018. Koruna po ukončení kurzového závazku posílí jen relativně mírně a ČNB ji bude hlídat před velkými výkyvy pomocí intervencí. Pro dlouhodobější kurzové zajištění exportérů proti tomuto mírnému posílení je teď ideální čas, protože s blížícím se termínem exitu budou forwardové obchody zdražovat.

Autorka je analytička České spořitelny.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít