Jak strýček Sam mění bankovnictví

02. prosince 2008, 17:43 - Theo Francis
02. prosince 2008, 17:43

Důkazy svědčí o tom, že ministerstvo financí...

Celý podtitul: Důkazy svědčí o tom, že ministerstvo financí pomocí záchranného plánu podporuje fúze v odvětví

Využívá vláda úvěrovou krizi jako příležitost k přebudování celého bankovního sektoru? Důkazy tomu nasvědčují.
Velkým i malým bankám podává strýček Sam pomocnou ruku v souladu s tím, jak se vláda ve Washingtonu snaží posilovat finanční systém. Těsně před Dnem díkůvzdání se podařilo Vikramu Panditovi, šéfovi Citigroup, získat dvacet miliard dolarů a státní záruku na téměř devadesát procent nejohroženějších aktiv banky. Kromě toho Citigroup již v říjnu dostala 25 miliard dolarů. Podle údajů platných k 25. listopadu celkem 109 bank získalo, či očekávalo přidělení části ze sumy 209 miliard dolarů, kterou má pro tento účel vyčleněnou americké ministerstvo financí. Dokonce malý bankovní dům Saigon National Bank of Westminster sídlící v Kalifornii, jehož aktiva odpovídají 55 milionům dolarů, očekává přidělení 1,5 milionu dolarů. „Je překvapivé, v jakém rozsahu a v jaké šíři získávají banky státní půjčky,“ říká Frederick Cannon, hlavní odborný analytik v Keefe, Bruyette & Woods.
Dosud není přesně znám počet bank, které vláda pokládala za příliš slabé na to, aby přežily a mohly prosperovat, a jejichž žádosti o přidělení pomoci ze záchranného balíčku ministerstva financí byly v tichosti zamítnuty. Minimálně v několika případech se tyto banky cítí vydány na milost, či dokonce uvrženy do rukou silnějších žadatelů. Regulační úřady koncem října oznámily National City, velké bance z Ohia, která je významně zasažena agresivním poskytováním půjček, aby nepočítala se státní pomocí a rychle začala uvažovat o nalezení vhodného partnera. National City byla obratem převzata finanční skupinou PNC Financial Services z Pittsburghu. V listopadu usilovaly čtyři pojišťovny, specializující se na životní pojištění, o přístup k půjčkám ze státní pokladny poté, co jim bankovní regulační úřady doporučily koupit několik neduživých spořitelen. „Jsme svědky fúzí, které jsou ve skutečnosti řízeny vládní politikou,“ uvádí Kenneth Rogoff, profesor ekonomie na Harvardově univerzitě.
Nezdá se, že by ministerstvo financí skutečně odmítlo nějakou žádost o státní půjčku. Místo toho bankovní regulační orgány „třeba navštíví instituci a řeknou 'Doporučujeme vám, abyste svoji žádost stáhli,'“ prohlásil Neel Kashkari 19. listopadu na pracovním obědě s představiteli oboru. Kashkari má na starosti správu 700 miliard dolarů vyčleněných v záchranném programu amerického ministerstva financí. Banky to berou na vědomí a uzavírání obchodů je v plném proudu. Zdravější banky získávají slabší s faktickou pomocí státního záchranného programu. Výsledkem může být vznik systému, který tvarově odpovídá vzpěračské čince s obřími bankami po stranách a drobnými a malými bankami uprostřed. „Na regionální bankovní ústavy je vyvíjen ohromný nátlak, aby se rozšířily, nebo se naopak nabídly k prodeji,“ říká Jaret Seiberg, analytik Stanford Group. Podle některých odhadů zanikne ze současných osmi tisíc bank celá tisícovka.
Úředníci ministerstva financí, kteří odmítli rozvádět problematiku v oficiálním prohlášení, řekli, že fúzování sice není výslovně v plánu, ale nikoho od slučování neodrazují. I další nedávné kroky svědčí o tom, že si vláda spojování podniků přeje. V říjnu finanční úřady uvolnily pravidla, čímž umožnily bankám profitovat z kumulované daňové ztráty firem, které získaly. Tato změna účinně podporuje uzavírání obchodních spojení.
V listopadu zjednodušil úřad, jenž dohlíží nad oběživem, pravidla pro kupování finančních institucí společnostmi private equity. Od nynějška mohou tito soukromí investoři čitelněji získávat menší a neduživé banky a slučovat je. Ministerstvo financí potichu rozhoduje o tom, která banka finanční pomoc ze záchranného balíku dostane, a která nikoli. Obchodníci budou mít možnost pečlivě vybírat z ohromného množství subjektů.

Před textem: Finanční krize zblízka
Tabulka: 109 Počet bank, které již získaly státní půjčku ze záchranného programu, nebo mají její přidělení schválené - k 25. listopadu
Pramen: Keefe, Bruyette & Woods

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít