Jak strýček Sam mění bankovnictví

02. prosince 2008, 17:43 - Theo Francis
02. prosince 2008, 17:43

Důkazy svědčí o tom, že ministerstvo financí...

Celý podtitul: Důkazy svědčí o tom, že ministerstvo financí pomocí záchranného plánu podporuje fúze v odvětví

Využívá vláda úvěrovou krizi jako příležitost k přebudování celého bankovního sektoru? Důkazy tomu nasvědčují.
Velkým i malým bankám podává strýček Sam pomocnou ruku v souladu s tím, jak se vláda ve Washingtonu snaží posilovat finanční systém. Těsně před Dnem díkůvzdání se podařilo Vikramu Panditovi, šéfovi Citigroup, získat dvacet miliard dolarů a státní záruku na téměř devadesát procent nejohroženějších aktiv banky. Kromě toho Citigroup již v říjnu dostala 25 miliard dolarů. Podle údajů platných k 25. listopadu celkem 109 bank získalo, či očekávalo přidělení části ze sumy 209 miliard dolarů, kterou má pro tento účel vyčleněnou americké ministerstvo financí. Dokonce malý bankovní dům Saigon National Bank of Westminster sídlící v Kalifornii, jehož aktiva odpovídají 55 milionům dolarů, očekává přidělení 1,5 milionu dolarů. „Je překvapivé, v jakém rozsahu a v jaké šíři získávají banky státní půjčky,“ říká Frederick Cannon, hlavní odborný analytik v Keefe, Bruyette & Woods.
Dosud není přesně znám počet bank, které vláda pokládala za příliš slabé na to, aby přežily a mohly prosperovat, a jejichž žádosti o přidělení pomoci ze záchranného balíčku ministerstva financí byly v tichosti zamítnuty. Minimálně v několika případech se tyto banky cítí vydány na milost, či dokonce uvrženy do rukou silnějších žadatelů. Regulační úřady koncem října oznámily National City, velké bance z Ohia, která je významně zasažena agresivním poskytováním půjček, aby nepočítala se státní pomocí a rychle začala uvažovat o nalezení vhodného partnera. National City byla obratem převzata finanční skupinou PNC Financial Services z Pittsburghu. V listopadu usilovaly čtyři pojišťovny, specializující se na životní pojištění, o přístup k půjčkám ze státní pokladny poté, co jim bankovní regulační úřady doporučily koupit několik neduživých spořitelen. „Jsme svědky fúzí, které jsou ve skutečnosti řízeny vládní politikou,“ uvádí Kenneth Rogoff, profesor ekonomie na Harvardově univerzitě.
Nezdá se, že by ministerstvo financí skutečně odmítlo nějakou žádost o státní půjčku. Místo toho bankovní regulační orgány „třeba navštíví instituci a řeknou 'Doporučujeme vám, abyste svoji žádost stáhli,'“ prohlásil Neel Kashkari 19. listopadu na pracovním obědě s představiteli oboru. Kashkari má na starosti správu 700 miliard dolarů vyčleněných v záchranném programu amerického ministerstva financí. Banky to berou na vědomí a uzavírání obchodů je v plném proudu. Zdravější banky získávají slabší s faktickou pomocí státního záchranného programu. Výsledkem může být vznik systému, který tvarově odpovídá vzpěračské čince s obřími bankami po stranách a drobnými a malými bankami uprostřed. „Na regionální bankovní ústavy je vyvíjen ohromný nátlak, aby se rozšířily, nebo se naopak nabídly k prodeji,“ říká Jaret Seiberg, analytik Stanford Group. Podle některých odhadů zanikne ze současných osmi tisíc bank celá tisícovka.
Úředníci ministerstva financí, kteří odmítli rozvádět problematiku v oficiálním prohlášení, řekli, že fúzování sice není výslovně v plánu, ale nikoho od slučování neodrazují. I další nedávné kroky svědčí o tom, že si vláda spojování podniků přeje. V říjnu finanční úřady uvolnily pravidla, čímž umožnily bankám profitovat z kumulované daňové ztráty firem, které získaly. Tato změna účinně podporuje uzavírání obchodních spojení.
V listopadu zjednodušil úřad, jenž dohlíží nad oběživem, pravidla pro kupování finančních institucí společnostmi private equity. Od nynějška mohou tito soukromí investoři čitelněji získávat menší a neduživé banky a slučovat je. Ministerstvo financí potichu rozhoduje o tom, která banka finanční pomoc ze záchranného balíku dostane, a která nikoli. Obchodníci budou mít možnost pečlivě vybírat z ohromného množství subjektů.

Před textem: Finanční krize zblízka
Tabulka: 109 Počet bank, které již získaly státní půjčku ze záchranného programu, nebo mají její přidělení schválené - k 25. listopadu
Pramen: Keefe, Bruyette & Woods

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy. Zejména s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
„Nejnebezpečnější“ celebritou je Avril Lavigne, tvrdí experti z McAfee
Seznam chce spustit vlastní televizní stanici. Zažádal o licenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít